Aktualnie czytasz:
Od 1 stycznia nowe przepisy dotyczące parkowania. Przepisy drogowe 2018
4

Zmiany dotyczące szerokości i długości miejsc parkingowych, ale także liczby miejsc w bliskim sąsiedztwie bloków czy szkół, wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. W myśl nowych przepisów w teorii pojazdów znajdzie miejsce by zaparkować, w praktyce może być zupełnie odwrotnie. 

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa, do którego dotarło Moto.pl, nowe przepisy zakładają zwiększenie minimalnej szerokości miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych z 2,3 do 2,5 metra. Ta z pozoru minimalna różnica może mieć ogromny wpływ na liczbę miejsc parkingowych, które regulowane są dedykowanym rozporządzeniem (więc nie jest tak, że deweloper budynku ma w tym temacie dobrowolność).

Minimalna długość samych miejsc parkingowych się nie zmieni i nadal będzie wynosić 5 metrów. W przypadku, gdy miejsca parkingowe ulokowano wzdłuż jezdni ich szerokość zwiększy się do 3,6 metra, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z chodnika / drogi rowerowej. Ta szerokość będzie mogła być ograniczana do 2,5 metra w razie potrzeby.

Kolejną nowością jest możliwość lokowania miejsc parkingowych bliżej słupów i ścian. Wcześniej ta odległość wynosiła 0,5 metra, teraz zmniejszono ją do 30 cm jeśli chodzi o ściany i 10 cm w przypadku słupów. Ot, ciekawostka.

 
Czytaj
REKLAMA

Prezenty od Junaka

Kup dowolny jednoślad marki Junak, a otrzymasz kask z blendą Junak oraz 5L oleju Platinum Rider.

Finalną zmianą rozporządzenia ministerstwa jest zwiększenie liczby miejsc w bliskiej odległości bloków czy szkół. Obecnie ustalono ją na 4 miejsca parkingowe w odległości 7 m od budynku. Odległość się nie zmienia, zaś liczba miejsc urośnie do 10.

Pointa jest taka, że w teorii większe miejsca będzie można powtykać w zakamarki (bliżej budynków, słupów, lamp, na węższych chodnikach). W praktyce może się oczywiście okazać, że miejsc parkingowych będzie mniej i zamiast problem rozwiązać, będzie on tylko narastał.

A wystarczyłoby do pracy dojeżdżać skuterkiem…

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
17%
heh...
17%
Że co?
17%
Grrrr!
0%
Smutne
33%
4 Komentarze
 • Zdjęcie profilowe ANDRE
  26 listopada 2017 at 05:39

  Dziwi mnie dlaczego parkingów nie robią w tak zwaną jodełkę.Wjazd i wyjazd ułatwiony.Tak właśnie ktoś mi porysował samochód.

 • Tom
  6 grudnia 2017 at 11:43

  Gdzie można znaleźć treść tego rozporządzenia albo jego dokładną nazwę, bo szukam i nic?

 • Tomasz35
  14 grudnia 2017 at 12:23

  Zobaczymy co przyniosą te nowe przepisy, czy bezpieczeństwo w takich miejscach rzeczywiście się poprawi, bo szczerze śmiem w to wątpić. Takie żonglowanie przepisami ma jedynie charakter kosmetyczny, a chodzi przede wszystkim o pieniądze. Ja postawiłbym tymczasem na specyfikę poszczególnych parkingów, ich budowę, status prawny i inne formalności. Moim zdaniem najlepsze są prywatne, strzeżone obiekty np. https://www.bezpiecznyparkingmodlin.pl/ na którym nigdy nie uświadczyłem żadnych nieudogodnień.