Skuter i motocykl w Mieście: Skuterowo.com w Radiu Plus

Dziś w Skuterowo.com fragment rozmowy dotyczącej bezpieczeństwa podczas podróżowania skuterem po mieście. Zastanawiamy się prócz tego nad nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi Prawa Jazdy AM. Słów kilka zamieniliśmy także o prawidłowym stroju każdego skuterowca.

Posłuchaj programu Radia Plus z 3. lipca 2011.

[display_podcast]

Patrycja Michońska, Radio Plus: Patrycja Michońska przy mikrofonie, wraz ze mną w studiu Pan Leszek Śledziński Skuterowo.com , dzień dobry, witam serdecznie.

Leszek Śledziński, Skuterowo.com: Dzień dobry, witam.

P: Piękna pogoda, na ulicach rowery i skutery. Jak bezpiecznie jeździć?

L: Skuterem? Przede wszystkim rozważnie i spokojnie. To jest najważniejszy aspekt. Chodzi tutaj o to, że przez cały czas trwa taki potajemny pojedynek między kierowcami samochodów zwanymi żargonowo puszkarzami a skuterowcami, którzy to razem, wspólnie przemieszczają się od punktu A do punktu B po mieście… Jak jeździć bezpiecznie? Przede wszystkim mieć szacunek do tych jednych i do tych drugich, wzajemnie, wobec siebie, a po drugie jest to kwestia znajomości przepisów prawa. I po trzecie to też edukacja we własnym zakresie, umiejętność kalkulowania własnych umiejętności w podróżowaniu w tym miejskim gąszczu, który jest może nie szczególnie niebezpieczny, ale bardzo specyficzny.

P: Żeby jeździć motocyklem trzeba mieć prawo jazdy. A co ze skuterem?

L: Żeby jeździć takim małym skuterem, czyli takim do pojemności 50 cm3 wystarczy dowód osobisty, albo karta motorowerowa. Co ważne te przepisy zmieniają się wraz z nowym rokiem, ale można powiedzieć, że zmieniają się w sposób marginalny, w sensie marginalnej ilości osób będzie to dotyczyć. Będzie to dotyczyć tylko i wyłącznie tych, którzy przed wejściem tej ustawy czyli przed 2012 rokiem nie ukończyli osiemnastego roku życia.Dokładnie – jeżeli już ustawodawca raz pozwolił komuś podróżować na tak zwany dowód, już mu tego nigdy nie zabroni. Wchodzą nowe regulacje, dotyczy to tylko tych którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia.

P: I co oni wtedy będą musieli zrobić?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

L: Będą musieli się ubiegać o specjalną kategorię AM i będzie się ją zdobywało w niemal identyczny sposób, jak każdą inną kategorię A,B,C,D itd…

P: Czy skuterami jeździmy tylko po mieście?

L: Oczywiście, że nie. Są skutery, które ze względu na pojemność są rozgraniczane na dwa rodzaje, czyli te małe do 50 cm, którymi można się poruszać za pomocą dowodu osobistego i te większe, które już łapią się pod kategorię A. Jedne i drugie mogą służyć do podróży między miastowych, podmiejskich, można sobie wyjechać spokojnie pod Warszawę np. na działkę.

P: Jednak kiedy mówimy o skuterach, kojarzy nam się to z tłokiem, korkami, a skutery przemykają się bezgranicznie.

L: Tak, one są głównie do tego stworzone, ale są też skutery, które są na tyle uniwersalne, że bardzo dobrze radzą sobie w mieście, ale w cale nie gorzej poza nim.

P: Czy osoby jeżdzące na skuterach to skuterowcy?

L: Tak się nazywają…

P: Jak powinno wyglądać wyposażenie skuterowca?

L: Mówiliśmy o bezpieczeństwie, tak? Można w mieście i nie tylko w mieście spotkać wielu to kierowców, skuterowców, którzy podróżują bez odpowiedniego wyposażenia. Nie jest ono normowane w sposób prawny, oczywiście oprócz kasku.

P: Kask jest obowiązkowy, tak?

L: Tak. Pozostałe elementy to jest kwestia naszego, własnego, że tak powiem zdrowego rozsądku. Widząc kogoś kto podróżuję w klapkach, krótkich spodenkach i w krótkim rękawie można sobie czasami pomyśleć, że ten ktoś jest nierozsądny, bo proszę sobie wyobrazić sytuację następującą: dochodzi do wywrotki bez względu czy z naszej winy czy nie z naszej winy i tak zwanego szlifowania. Szlifowanie to jest po prostu efekt tarcia skuterem o asfalt. Proszę sobie wyobrazić, jak wygląda człowiek po czymś takim, po takim upadku.

P: To może trudno sobie wyobrazić, ale wyobraźmy to sobie jak spadniemy z roweru, a prędkość jest niższa.

L: I masa jest niższa, która ewentualnie jest w stanie na nas spaść. Wyposażenie takie dodatkowe które jest w stanie w jakiś sposób zabezpieczyć nas wcale nie jest drogie: Za kwotę 100, 200, 300 złotych można się po prostu lepiej ubrać. Czasami nawet sama bluza z kapturem, taka grubsza jest w stanie nas ochronić przed ewentualnymi następstwami. Ja też znam takich, którzy jeżdzą na przykład z ochraniaczami, takimi których używa się zazwyczaj jeżdząc na rolkach czy na łyżwach… Jednak tak naprawdę dżinsowe spodnie same w sobie są już jakąś protekcją, tak samo bluza z kapturem, nie mówiąc już o lepszych strojach takich, które wyglądają jak codzienna odzież. Ja na przykład dzisiaj w takiej przyjechałem. To jest normalna bluza z kapturem, ale ona w sobie ma protektory gumowe i w razie upadku nasze kończyny są bezpieczne…

Fot.: Skuterowo.com

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

10 opinii

  1. To może trudno sobie wyobrazić, ale wyobraźmy to sobie jak spadniemy z roweru, a prędkość jest niższa.

    A teraz niech mi się wpiszą ci co wywrócili się na rowerze i walnęli głową o glebę !!!!

    Wielokrotnie rozmawiałem ze znajomymi co poruszają się dzień w dzień na rowerze (ja przy nich to jestem leszcz bo wolę skuter a rower teraz sporadycznie) i nikt nie może przypomnieć sobie faktu wywrotki i uderzenia się w głowę.

    Pościerane i poranione inne części ciała podczas wywrotki, tak i to wielokrotnie ale nigdy głowa a są to ludzie co mają po 45 lat a rower zastępuje im żonę 🙂 🙂 🙂

    Skuter kask jak najbardziej obowiązkowy i karać surowo za jazdę bez niego ale nie róbmy cyrku z kaskiem na rowerze i nie dajmy aby sobie producenci nabijali kabzę naszym kosztem.

  2. Leszek, widze, że macie tu mały “burdel”. Otóż w zakładce “prawo jazdy AM”, we wszystkich artykułach pisze, że prawo jazdy AM “wchodzi w życie” od 2013r., natomiast w powyższym artykule mowa jest o roku 2012. Jak to w końcu jest na prawde? Mam 18-stke we wrześniu 2012r. i nie wiem, czy się załapie…

  3. “Ustawa wchodzi w zycie od 2012, obowiązuje od 2013.”

    A że tak powiem, czy się jedno od drugiej tak dokładniej różni 😀 Coś mi świta, ale wolę mieć pewność od Osoby, która się tym zajmuje, znaczy wie więcej niż ja xD

  4. Już całkiem zdurniałem… Osiemnastka we wrześniu 2012r. Musze robić prawko, czy łapie nie jeszcze na “dowód osobisty” ?? Sory za natręctwo ;p

  5. tak, łapią się wszyscy którzy mają osiemnastkę przed 31.12.2012. Jeśli osiemnastkę masz 1.01.2013 lub później to musisz robić prawo jazdy AM. I to tyle w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze
Close
Back to top button