Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Społeczność

Zaloguj się lub zarejestruj w Jednoślad.pl:  

Zarejestruj się
Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?

Docieranie jednośladu: Jak docierać nowy skuter lub motocykl?

Kategoria: Motocykle Porady Skutery

Pierwsze kilometry naszego pojazdu są najważniejszymi w całej eksploatacji. Od silnej woli, cierpliwości i zachowania zgodnego z zaleceniami producenta zależą przyszłe losy naszego skutera.

Czym jest docieranie w sensie ogólnym? To etap na którym wszystkie mechaniczne podzespoły dopasowują się względem siebie. Dotyczy to zarówno silnika, jak zawieszenia, czy nawet opon i układu kierowniczego.

Dlaczego pierwsze kilometry są tak istotne? To kluczowy moment dla wszystkich podzespołów. Rozpoczęcie delikatnej eksploatacji zgodnej z zaleceniami pozwoli na powolne i dokładne spasowanie się wszystkich części. W przypadku silnika muszą ulec prawidłowemu osadzeniu pierścienie. Fabrycznie luz w cylindrze jest bardzo mały. W związku z tym dochodzi do ogromnych tarć, intensywnie wzrasta temperatura silnika, zwłaszcza przez pierwsze 30 kilometrów. Zbyt duża ilość ciepła wpływa na dodatkowe rozszerzanie się  metali. Przegrzanie silnika wiąże się z ryzykiem zatarcia pierścieni i cylindra. Koszt naprawy takiego uszkodzenia to często nawet 50% wartości pojazdu i ponowne docieranie jednostki.

 

Zatarty tłok. To rezultat nieprawidłowej eksploatacji podczas pierwszych kilometrów.

Jak uniknąć zatarcia i zadbać o przyszłość silnika? Należy pamiętać o każdorazowym rozgrzaniem silnika do temperatury roboczej. W przypadku wszystkich skuterów chodzi tu o moment wyłączenia się systemu automatycznego ssania. Jest to niezwykle ważne w przypadku silników czterosuwowych, olej jest w stanie prawidłowo smarować podzespoły silnika tylko po osiągnięciu optymalnej temperatury i po dotarciu do wszystkich zakamarków jednostki. Na to potrzeba czasu. Obciążanie zimnego silnika może w przyszłości przyczynić się do awarii na skutek zatarcia.
Od pierwszych kilometrów zależą losy naszej jednostki napędowej w przyszłości. 30 kilometrów to najważniejszy etap eksploatacji. Sprawdzanie osiągów w tym czasie to można uznać za brak odpowiedzialności. Skuterowo.com rekomenduje w przypadku silników czterosuwowych wymianę oleju po przejechaniu tego zaporowego dystansu. Można tego dokonać nawet na własną rękę. Udowodniono bowiem, że największa ilość opiłków i zanieczyszczeń oleju jest generowana w ciągu pierwszej godziny użytkowania. Zawartość ciał obcych w cieczy smarującej może powodować mikrozatarcia cylindra i pierścieni. Również dlatego rekomenduje się użytkownikom silników dwusuwowych dolewanie dodatkowej porcji oleju bezpośrednio do zbiornika paliwa.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Unikanie pierwszych przeglądów to pozorna oszczędność. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Następnym etapem są przeglądy. One nie tylko wpływają na kondycję pojazdu w przyszłości, ale również na bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku skuterów importowanych, które są składane dopiero po przybyciu na miejsce, nie w warunkach fabrycznych. To znacznie podnosi ryzyko “rozkręcenia” się pewnych podzespołów. Wielokrotnie można było czytać o chińskich produktach, które swoją karierę kończyły wraz z wykręceniem się przedniego koła, czy układu kierowniczego. To była wina nie producenta, a importera, na którym spoczywa odpowiedzialność złożenia pojazdu w jedną całość w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Również z tego właśnie względu warto się wstrzymać i stopniowo zwiększać prędkość podróżną świeżo zakupionego jednośladu. W przypadku wyprzedzenia nas przez własne koło uszkodzenia sprzętu i ciała będą znacznie mniejsze.

Co dalej? Po pokonaniu około 300 km, wymianie oleju i najważniejszego przeglądu nadal zwracajmy uwagę na temperaturę panującą w komorze spalania. Ryzyko zatarcia jest mniejsze, ale nadal istnieje. To nie oznacza jednak, że musimy postępować zgodne z instrukcją obsługi i nie przekraczać określonej prędkości o ani 1 km/h. Moim zdaniem określanie górnej granicy za pomocą prędkości jest bardzo nieprecyzyjne. Nie uwzględnia się tutaj wagi pasażera, stopnia nachylenia powierzchni czy temperatury otoczenia, a te wszystkie czynniki mają tak samo duże znaczenia. Bardziej miarodajnym jest wskazanie obrotów silnika, których nie powinno się przekraczać, jednak tutaj niezbędne jest posiadanie pojazdu z obrotomierzem.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Bardzo wysoka temperatura wydechu i pokrywy przekładni to pierwsza oznaka wysokiej temperatury jednostki.

Ważniejsza od instrukcji jest rozwaga i wyczucie silnika. Częsta zmiana obrotów i przystanki. Posiadając silnik czterosuwowy (ten, w którym olej nie jest dodawany do paliwa) warto często hamować silnikiem. Po prostu zamiast używać hamulców odpowiednio wcześniej puśćmy przepustnicę, aby skuter sam wytracał prędkość. Wtedy dochodzi do bardzo korzystnego zjawiska: w silniku wytwarza się próżnia, która powoduje lepszy obieg oleju. Ten świetnie smaruje jednostkę, a temperatura silnika bardzo szybko spada. Szybciej, niż w przypadku jazdy na wolnych obrotach. Dlatego warto przychylić się do teorii w której mówi się, że najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla nowego silnika jest jazda w korku: częsta zmiana obrotów, duża ilość przystanków i względnie niewielka prędkość.

Odrobina rozwagi i przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad postępowania z nowym pojazdem to nie tylko zadbanie o żywotność i niezawodność całej konstrukcji. To również realny wpływ na nasze bezpieczeństwo, oraz koszty eksploatacji. Odrobina pokory i szacunku względem bezdusznej, nowej maszyny z pewnością może się opłacić. Nie tylko materialnie.

Czytaj więcej o: , , , ,

- napisał 785 publikacji w Jednoślad.pl.

Przez przypadek kupił pierwszy skuter za rekordowe 900 zł. Potem na jego kanwie stworzył blog o tematyce skuterowej. Prezenter i producent radiowy oraz redaktor motoryzacyjny z kilkunastoletnim doświadczeniem. | Redakcja | Google+

Komentuj | Wasze komentarze i opinie »


Komentarze: 6 opinii

 1. marbryl1 pisze:

  Zapomniano dodać ze nalezy wymienić olej w silniku 4T po przejechaniu 300 km na dotarciu.

 2. hiroshima pisze:

  Oo, akurat tego faktu o korzystnym działaniu hamowania silnikiem nie znałem :).

  Warto zauważyć, że podczas docierania dobrze jest korzystać wraz z postępem docierania z coraz szerszego spektrum obrotów. Podczas pracy na maksymalnych obrotach tłok dociera minimalnie dalej niż na niższych. Korzystanie ze zróżnicowanych obrotów pozwoli na dotarcie się gładzi cylindra na całej powierzchni pracy, nie tylko tych 98% wykorzystywanych przy niskich i średnich prędkościach obrotowych.

 3. ads pisze:

  ok,przeczytałem a teraz mam pytanko. Będę miał zmieniony cylinder na 70cm i nowy tłok bo stary nie trzyma kompresji, jak docierać silnik na tym etapie ?
  Dzięki

 4. Sousek pisze:

  tak samo wszystko od nowa

 5. ads pisze:

  Dzięki, jakbyś jeszcze mi napisał przez ile km i jaki vmax, czy go zwiększać z czasem

 6. Sousek pisze:

  tzn wiesz najwazniejsze tak jak pisze jest pierwsze 30 km nie ma co sprawdzac osiagow itd, ja np. docieram w ten sposob ze jade jade tak jest 30 km (bo wiecej nie powinno byc) i daje manetke do przodu i silnik hamuje i wszystko ladnie sie olejem smaruje. chodzi o to zeby obroty byly duze oczywiscie hamuj czasem recznymi hamulcami ale nie za ostro. i jedziesz 10 – 15 – 20 (przyhamuj) 25 – 30 (przyhamuj). dlatego manetka zeby za ostro nie hamowac bo tez nie dobrze.

  takie moje odczucia po pierwszych 100 km docierania skutera i przeczytaniu chyba z 10 forow na ktorych byly metody docierania.

  Pozdrawiam


Zostaw komentarz do tego artykułu
Dodając komentarz akceptujesz regulamin Jednoślad.pl

Ważne

Polecane porady, testy, opinie...

Romet 727 Premium 4T taniej o 533 PLN

Romet 727 Premium 4T taniej o 533 PLN

12 maja 2011

Wraz z majem Romet wprowadził nową cenę na model 727 Premium 4T. Ten mały, cichy, ekonomiczny i niezbyt wygodny skuter można już kupić za 2 289 PLN.

Skutery Wiadomości5 opinii

Romet Zetka (ZK) 50/125: Test Wideo

Romet Zetka (ZK) 50/125: Test Wideo

01 lipca 2012

Jeden z topowych motorowerów na naszych drogach. Przetestowanie tej maszyny było absolutnym priorytetem dla Skuterowo.com. Wszystko po to, aby się przekonać co stoi za sukcesem Zetka 50. Wygląd, cena, marka a może właściwości jezdne? Przekonaj się razem z nami.

Motorowery Wideo0 opinii

Romet Ogar Caffe 125: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

Romet Ogar Caffe 125: Zdjęcia, Opis, Cena, Dane techniczne

18 marca 2014

Sercem Ogara jest czterosuwowy silnik chłodzony powietrzem i tutaj pierwsza pochwała - spala bardzo mało, duży plus.

125 ccm Zdjęcia0 opinii

Portal Motocyklowy Jednoślad.pl

Portal motocyklowy Jednoślad.pl wykorzystuje pliki sesji cookie. © 2005-2015 Wydawca: Jednoślad.pl. Grupa OnAir!, 04-501 Warszawa, Płowiecka 3. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jednoślad.pl to portal motocyklowy oraz forum dla sympatyków skuterów, maxi skuterów 125 ccm, motorowerów i motocykli 125 ccm.