Motocykle 125: W jakich krajach można jeździć motocyklem 125 na polskie prawo jazdy B?

Polskie prawo jazdy kategorii B uprawnia osoby posiadające je przynajmniej 3 lata do poruszania się po naszych drogach motocyklami pojemności 125. A jak to jest w Europie? W których krajach będziemy mogli wykorzystać nasze umiejętności jazdy jednośladem?

Po pierwsze musimy zapomnieć o planach podróży naszym motocyklem pojemności 125 po Europie. Niestety nie da się ułożyć trasy, która pozwoliłaby nam na zwiedzenie kilku krajów, po których legalnie moglibyśmy się poruszać każdym pojazdem 125. Natomiast istnieją inne opcje. Jakie? W jakich krajach zatem nie czekają nas żadne obostrzenia?

Hiszpania, Portugalia, Włochy i Łotwa. Szczególnie te trzy pierwsze to kierunki wakacyjnych wyjazdów Polaków. Jakie zatem mamy opcje? Jeżeli podróżujemy camperem, możemy zawsze na jego pokład zabrać naszą 125tkę, którą po rozłożeniu obozowiska na którymś z campingów, będziemy mogli bez przeszkód zwiedzać okolicę. Także na miejscu będziemy mogli wypożyczyć na nasze prawo jazdy kategorii B każdy pojazd pojemności 125.

Czechy, Słowacja, Węgry i Chorwacja – to kraje, w po których bez przeszkód możemy jeździć naszą 125tką, jeżeli ta posiada automatyczną skrzynię biegów. W praktyce oznacza to, że “tournee” po Europie moglibyśmy wykonać np. naszą Hondą PCX – przez Słowację (i/lub Czechy), Węgry, Chorwację, a później promem do Włoch. Droga powrotna musiałaby niestety prowadzić tą samą drogą.

W innych krajach jazda z naszym prawem jazdy jest utrudniona – np. w Wielkiej Brytanii czy Francji, gdzie trzeba przechodzić dodatkowe, kilkugodzinne kursy. W Belgii natomiast wymagane jest narodowe prawo jazdy kategorii B, zatem nasze po prostu nie będzie tam działać. Natomiast w krajach takich jak: Niemcy, Dania, Szwecja, Austria czy Szwajcaria – potrzebna jest odpowiednia kategoria prawa jazdy.

Podsumowując całą sytuację – nie jest źle. Wakacje już niedługo, może warto je zaplanować tak, aby wykorzystać w ich tracie swój pojazd lub przynajmniej swoje umiejętności.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

7 opinii

  1. Skąd macie informacje, że w Chorwacji możliwa jest jazda 125-tką z automatyczną skrzynią biegów? Z tego, co znalazłem, kat. B nie obejmuje u nich uprawnień A1 a nawet AM:

    – motorna vozila, osim vozila AM, A1, A2, A, F i G kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg.
    Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa o tipnom odobrenju vozila o kojem je riječ, motorna vozila u ovoj kategoriji mogu se kombinirati s priključnim vozilom čija je najveća dopuštena masa veća od 750 kg,pod uvjetom da najveća dopuštena masa ove kombinacije vozila nije veća od 4250 kg. U slučaju da je najveća dopuštena masa takve kombinacije vozila veća od 3500 kg, takvom kombinacijom vozač može upravljati samo nakon što je položio ispit za tu kombinaciju vozila iz nastavnog predmeta Upravljanje vozilom.

    http://www.hak.hr/vozacki-ispiti/kategorije-vozila

    https://hr.wikipedia.org/wiki/Kategorizacija_vozila

  2. I jeszcze jedno – na Węgrzech nie można jeździć 125-tką nawet w automacie z samą kat. B. Trzeba mieć przynajmniej dodatkową kategorię rozszerzającą prawa jazdy tzw. B125.

  3. prosił bym o rozszerzenie info o B125 z czym to się je bo słyszałem ze w automacie można pozdr.. lewa w góre.

  4. Co Wy tutaj wypisujecie, zapominacie że należymy do Unii, na naszym prawku można jeździć we wszystkich krajach Unii Europejskiej gdyż muszą honorować wewnętrzne przepisy krajów członkowskich więc obywatel danego kraju w którym nie ma tego prawa nie moze natomiast obcokrajowiec który ma takie prawo jedzie bez przeszkód,

  5. @Mariusz

    inne kraje UE wcale nie musza honorowac wewnetrznych przepisow danego kraju. Maja za to respektowac prawo UE zezwala krajom czlonkowskim na poluzowoanie wymagow odnosnie 125 przez kazdy kraj z osobna wd wlasnego widzimisie.

    Jak myslisz, jak Cie policja zatrzyma w Niemczech lub na Wegrzesz to jak im udowodnisz, ze w Polsce mozna jezdzic 125 na kat B majac 3 lata ?

    Policje w tych krajach guzik to obchodzi co mozesz robic u siebie bo oni maja egzekwowac prawo swojego kraju, ktore w tym wypadku mowi, ze kat B na nie upowaznia Cie do jazdy 125.

    Sam zrobilem kat A tylko aby 125 wyjechac z naszego kraju na wycieczki…

  6. …no właśnie? jak to jest z tymi Węgrami? Fajny przelot byłby Polska/Słowacja/Węgry/Chorwacja…ale co z Węgrami? Konkretnie automatem wolno czy nie wolno? A co z Rumunią? ehhh transalpina:) żeby tak się można tam zawinąć na prawku B 125ką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button