Motocykle 125: Po 5 latach automatycznie otrzymasz prawo jazdy kategorii A

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowy projekt ustawy liberalizujący Ustawę o Kierujących Pojazdami. “Uprawniony do poruszania się motocyklami o pojemności skokowej silnika 125 ccm, posiadający uprawnienia kategorii B po 5 latach otrzyma rozszerzenie uprawnień A, A1 oraz A2” – informuje biuro prasowe urzędu.

Druk Sejmowy GF3622/17/KI zawiera kolejny projekt nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami. W punkcie czwartym zawarto dokładne wytyczne

4) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

(…)

d. Kierowca poruszający się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 po 5 latach zdobywa uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych zawartych w ramach kategorii A, A1 oraz A2. Warunkiem uzyskania nowych uprawnień jest łączna liczba zgromadzonych w tym okresie punktów karnych w ramach rejestru kierowców CEPiK, ograniczona do 3 łącznie.

(…)

Ustawa wchodzi w życie po 12 miesiącach od dnia jej ogłoszenia.

Jak przyznaje Sergiusz Domagała z sejmowej Komisji Infrastruktury takie rozwiązanie ma na celu premiowanie kierowców motocykli, których domeną jest poszanowanie przepisów ruchu drogowego.

Nie każdy otrzyma rozszerzenie uprawnień po 5 latach jazdy na motocyklach o pojemności 125 ccm. Nowelizacja zakłada, że dany kandydat otrzyma prawo jazdy A bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu jedynie w sytuacji, kiedy przez ten okres nie zgromadzi więcej, niż łącznie 3 punkty karne. Aktualnie trwa proces legislacyjny, uzyskano kompromisy niezbędne do otrzymania większości w Sejmie. Wierzymy, że to rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na statystyki wypadkowości. Z racji stażu za kierownicą w naturalny sposób dojdzie do selekcji wiekowej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Niestety chęć uzyskania dodatkowych kategorii będzie się wiązała z koniecznością rejestracji karty kandydata na kierowcę oraz uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań. Kolejnym krokiem jest fizyczna wymiana dokumentu prawa jazdy w którym zostanie zawarta informacja o dacie oraz rodzaju nowych uprawnień. Będzie się to także wiązało z wniesieniem urzędowych opłat manipulacyjnych.

Prima Aprilis!

[trending]

Leszek Śledziński

Emerytowany dziennikarz motoryzacyjny portalu Jednoślad.pl

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button