Kłamstwo we wniosku o prawo jazdy? Jeszcze wyższe kary

Trzy lata pozbawienia wolności za składanie nieprawdziwych zeznać podczas wypełniania wniosku o prawo jazdy. 

Nowe przepisy dot. składania fałszywych zeznań we wniosku o prawo jazdy zaostrzają karę. Wszyscy ci, którzy zapomnieli przyznać się do utraty prawa jazdy w przeszłości (lub jazdy pod wpływem alkoholu itp.), będą ryzykowali nawet 3 lata pozbawienia wolności. 

Od 18 lipca 2018 r. można skazywać za fałszywe oświadczenie. Czyli mamy już zarówno obowiązek i sankcje w chwili składania oświadczenia zawartego we wniosku o wydanie prawa jazdy – czytamy na portalu prawodrogowe.pl

Warunkami składania wniosków do wydanie prawa jazdy jest:

  • brak sądowego zakazu poruszania się pojazdami mechanicznymi
  • brak zatrzymanego prawa jazdy w momencie składania wniosku
  • brak cofnięcia uprawnień

To znaczy, że osoba, która z dowolnego powodu straciła prawo jazdy, może ubiegać się o jego odzyskanie tylko w odpowiednim trybie. Taki kierowca nie może próbować zdać egzaminów od nowa, oświadczając, że nigdy prawa jazdy (uprawnień) nie miał.

Oczywiście, kłamstwo wyszłoby na jaw prędzej czy później, chociażby po sprawdzeniu danych w scentralizowanych bazach. Zmiana przepisów ujednolica karanie za składanie fałszywych zeznań i, jak czytamy w ustawie; “społeczeństwo musi mieć pewność, że prawa jazdy są wydawane wyłącznie osobom spełniającym ustawowe kryteria”. 

Źródło: Onet Moto, prawodrogowe.pl

[trending]

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button