Znak B9

Krótko:
Czy znak B9 (zakaz wjazdu rowerów) dotyczy również motorowerów (skuterów 50 ccm)?

Tak

No ja nie wiem, bo jedni piszą, że tak, a drudzy, że nie. Zakaz wjazdu motorowerów ma też swój znak - B10. Rower i motorower to niej est chyba jedno i to samo. Czekam na więcej wypowiedzi ;D

Motorower to tym bardziej nie ma zakazu wjazdu jeśli zwykły rower nie ma. Chyba logiczne.

Znak B9 ( zakaz wjazdu rowerów ) nie tyczy się motorowerów - można śmiało jechać. Dla zakazu wjazdu motorowerów jest osobny znak.

Znak zabrania ruchu na jezdni i poboczu rowerów. Zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy rowerów jednośladowych i wielośladowych - poruszanych siłą mięśni. Zakaz obejmuje również motorowery.

Błąd - znak B-9 dotyczy TYLKO rowerów. Dla motorowerów jest znak B-10. Przeczytaj PoRD

Cytuję z książki z której uczyłem się przepisów na kartę rowerową i motorowerową:

B-9 "zakaz wjazdu rowerów"
(dotyczy również motorowerów)

B-10 "zakaz wjazdu motorowerów"
(nie dotyczy rowerów)

Tak samo twierdzą policjanci w Gdańsku. Jeden patrol, twierdził, że nie mogę tamtędy jechać skuterem, a drugi, że mogę, więc nie ma spójności nawet w drogówce.
Więc jak to jest? można, czy nie?
Wertując internet: dla motorowerów jest osobny znak, więc uważam, że można.

Kiedyś takie pytanie skierowałem do Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach - potwierdzili, że znak B9 DOTYCZY motorowerów. Zresztą, każdy z nas robiąc różnego rodzaju uprawnienia, pamięta to z wykładów.

Benekpe - masz to gdzieś na piśmie/mailu? Jak to zostało uargumentowane? Pytam z ciekawości, bo przejrzałem aktualne wersje:
1. rozporządzenia z 2002.07.31 MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie znaków i sygnałów drogowych
2. ustawę prawo o ruchu drogowym
i nie znalazłem żadnej informacji wprost aby znak b9 dotyczył motorowerów. Wydaje mi się to trochę dziwne, zwłaszcza, że jest odrębny znak b10 dotyczący tylko motorowerów. Nie znalazłem też przepisu który odnosiłby w jakikolwiek sposób znaki "rowerowe" do motorowerów.

A - znalazłem - w rozporządzeniu z 1959r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (akt archiwalny - nieobowiązujący) jest informacja:
11. Znak "zakaz wjazdu rowerów" (rys. II A-11) wskazuje, że droga jest zamknięta dla ruchu rowerów, zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy również rowerów wyposażonych w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3 i nie mogących rozwijać szybkości przekraczającej 40 km/godz.
Tylko że ten przepis już nie obowiązuje. Tak więc na czym oparli się Panowie Policjanci?

Dokładnie. Policjanci najwyraźniej nie byli na bieżąco w przepisach. Znak B-9 dotyczył we wcześniejszym stanie prawnym również motorowerów, ale później sytuacja ta uległa zmianie i wyraźnie rozdzielono zakres obowiązywania znaków B-9 i B-10. Wszystko to wynikało ze zmieniających się definicji tych pojazdów, zamieszczonych w kodeksie drogowym. Może kiedyś napiszę coś o tym więcej.