Zmiana kół.

Witam. Mam pytanie , ponieważ w moim skuterze są koła 10 cali , i tu moje pytanie : czy mogę zmienić 10 cali na kola 12 cali? skuter to zwykły chińczyk 4t.

Nie żałuj sobie.. Włóż sobie odrazu koła od monsterTrucka

Ja się pytam poważnie xD i chcę poważnej odpowiedzi ; p

Poważnie to się w trumnie leży. a nawiązując do tematu to raczej ci nie wejdą, bo tam jest mała przerwa między silnikiem a kołem.

No cóż Narazie będę miał te malutkie 10 ;D

małe jest piękne:-P

Odświeżam swój temat :D dalej planuje zmienić te kółeczka 10' na 12' . Teraz wiem, że największa możliwa felga 12' to 12x2.5' do tego mogę założyć oponę 120/70/12. Teraz moje pytanie do was, ma ktoś taką "zestaw" u siebie w skuterku? Jeśli tak to moglibyście podać wymiary w centymetrach, np średnicę koła, szerokość itp :) Z góry dzięki za każdą odpowiedź :)

No, Kuba! Pojedziesz milion na godzinę po drogach i bezdrożach Nidzicy.

Tu już nie chodzi o prędkość, zależy mi na wyglądzie i komforcie. Te "wielkie" 10-cio calowe koła trochę śmieszne wyglądają przy skuterze. Myślę też, że na 12' będzie trochę większy komfort jazdy,nie będę czuł każdej,drobnej dziurki na drodze, tak jak jest teraz... Ludzie piszą, że felga 12x2.5 z oponą 120/70 powinno wejść w karter 10' więc czemuby nie spróbować?

moja tylna ma takie wymiary.
46 cm średnicy i 12cm szerokości w najszerszym miejscu ma taka opona na feldze z nominalnym ciśnieniem i w stanie spoczynku. Miejsca musi mieć więcej bo w czasie jazdy się odkształca

Próbuj. Oby się udało. W temacie kół nie mam za bardzo wiedzy więc Ci za bardzo nie pomogę ale trzymam kciuki za projekt.

No i teraz tak. Koło 12 wejdzie, ale musi mieć średnicę max 42 cm, więcej nie wejdzie, ponieważ przeszkadza dolne mocowanie wydechu... Moje 10' ma średnicę 36 cm, czyli wychodzi na to, że sama felga ma około 25 cm, a opona około 9-10 cm... Felga 12' ma średnicę 30 cm, więc opona około 5-8 cm wejdzie na pewno. Teraz tylko znaleźć felgę pasującą na wałek zdawczy i można myśleć nad większym kołem :) Dzięki Wombat za podanie wymiarów :)

120/70 oznacza że boczna ścianka ma wysokość 70% szerokości opony (120mm).musisz sobie dobrać niższe 120/40 albo 120/30..nawet niewiem czy takie są.nie interesowałem sie. ale to bedzie beton nie koło i komortu ci nie przybędzie bo to bedzie felga z paskiem gumy

A opona 100/60 ? Wychodzi razem 36 cm, dokładnie tyle cm ma moje obecne kolo 10' . Myślę, że 110/70/12 powinno wejść do skutera. I zostanie jeszcze trochę miejsca.

wgląd może poprawisz, komfortu nie.
120/70 to ścianka boczna 84mm i 460mm średnicy
110/70 to ścianka boczna 77mm
różnica to 7mm na strone czyli 14mm na średnicy czyli 446mm a ty sie potrzebujesz zmieścić poniżej 420mm
100/60 to 60mm ściana boczna czyli po 24mm na strone i 48mm na średnicy.460-48= 412mm i mieścisz sie na stykale to takie dosyć śmieszne kółko jest.
Nie wiem jak ci wyszło że 100/60 na 12" to 36cm - chyba że coś źle licze bo robię na szybko

Liczyłem tak. 100/60 czyli, 60% szerokości opony? Licząc dalej 1 cal to 2.5 cm czyli felga 12 ma średnicę 30 cm. Licząc dalej 30 cm dodaje do wysokości opony, która wynosi 60 mm , co daje wynik 36 cm. Nie wiem czy moje obliczenie jest dobre,nie będę się z tym kłócił, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Ale wracając jeżeli mówisz, że 100/60 to około 41 cm to wejdzie. Mam dokładnie 43 cm do mocowania dolnego wydechu. Aktualnie mam chyba 110/80/10.

Raczej nie ma szans 12" to mniej więcej 30,5 cm do tego 2x 6 cm ścianki to już jest 42,5 w stanie spoczynku.
O ile się nie mylę to w czasie jazdy siła odśrodkowa powoduje dodatkowo, że opona zmniejsza szerokość i wybrzusza się .
Tolerancja 0,5 cm to żadna tolerancja w takim przypadku

kuba90876 napisał:

Liczyłem tak. 100/60 czyli, 60% szerokości opony? Licząc dalej 1 cal to 2.5 cm czyli felga 12 ma średnicę 30 cm. Licząc dalej 30 cm dodaje do wysokości opony, która wynosi 60 mm ,...

x2 -bo opona na feldze jest po obu stronach osi. wiec twoja felga 30cm, 6cm opony po jednej stronie osi i po przeciwnej też 6cm wiec nie 36 a 36+6 daje średnice koła.robi to o tyle że też o 3-6cm (zależy gdzie se i jak dzieliłeś przesuwa ośi koło w tej przestrzeni)