Zipp pro 50 problem z odpaleniem

Witajcie,
Mam pewien problem z zippem pro 50.
Mianowicie kupiłem go po dobrej cenie (powiedzmy 50% wartosci rynkowej) rocznik 2011.
Pojechałem po niego 40km od mojej miejscowości,
na miejscu okazało się że nie odpala (ogólnie był walnięty akumulator który ledwo żył , z kopki też nie ruszał) jedynie na pych odpalał ale ogólnie było to problematyczne bo gasł np na światłach czy postoju, no ale gościu zgodził się jeszcze obniżyć cenę więc stwierdziłem że skoro już przyjechałem i tak go wezmę bo ewentualna naprawa i tak mi się opłaci.Gdy przyjechałem na drugi dzień poprowadziłem go do mechanika.Stwierdził że poszedł w nim rozrząd więc go wymienił.No i jest problem do tej pory nie odpala.Paliwo pobiera, akumulator wsadzony jest nowy, coś tam kręci ale nie odpala.Kompresja jest i to dobra, świeca też jest ok.Odpaliliśmy go z mechanikiem na popych i przy okazji z pod silnika zaczął lecieć jakiś biały dym, mechanik mówił że być może to przez olej, gdzieś tam czytałem że po wymianie cylindra itp tak często jest na samym początku, ale przestraszył mnie bo mówił że może to też być dziura w silniku :o chociaż ja nie przypominam sobie aby taki dym pojawiał się podczas mojego powrotu nim po zakupie , więc raczej samoczynnie się ona nie zrobiła.
Co jeszcze może być przyczyną, jak myślicie czemu nie odpala? Najczęściej słyszę o gaźniku ?
Mechanika mam dobrego ale mocno zajętego, a w dodatku robi mi po znajomości więc nie naciskam go na szybkie robienie, on mówi że trzeba metodą prób i błędów sprawdzić wszystko co możliwe w tej kwestii, a chciałbym trochę to ułatwić i dać ewentualne sugestie od osób które miały podobny problem lub wiedzą co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Z góry bardzo dziękuje za pomoc i pozdrawiam wszystkich użytkowników forum.

korbowod po prostu moze byc w oplakanym stanie mogl być katowany i sie przegzewa i z tego biały dym z silnika olej niema nic wspolnego trzeba sprawdzic cały silnik

niech ustawi ci zawory bo to moze byc przyczyna iz ciezko odpala
wyczysc gaźnik sprawdź dopływ paliwa
jesli iskra jest polej benzyny na swiece powinnien bez problemu zapalić
sprawdź jeszcze sprzegło - jezeli ten dym leci spod pokrywy kopniaka