Zablokowane koło + inny dźwięk + gaśnie po stopie. TGB R50X

Witam.
Mam skuter TGB R50X od około 5 lat. Ostatnio coś się popsuło. Pojechałem do sklepu. Postawiłem na nóżce. Wracając do domu, podczas cofania zahamowało mi tylne koło. Gdy dodałem gazu skuter ruszył, tak jakby koło się odblokowało. Później chciałem zobaczyć czy wszystko jest ok, pojechałem, wróciłem, ale bez zmian. Gdy skuter stoi, to nie można go przesunąć (można przesunąć, ale tylne koło się sunie). Tak jakby był wciśnięty tylny hamulec (przód i tył tarczowe). Gdy go odpalę (muszę dać na stopki, żeby na kopnik odpalić, bo słaby akumulator) i ruszę to koło się kręci. Zauważyłem, że po odpaleniu (gdy stoi na nóżce) skuter się jakoś trzęsie (tak jakby do przodu i do tyłu) i ciągle tylne koło się kręci, na wolnych obrotach. Gdy nacisnę tylny hamulec skuter gaśnie. Podczas jazdy tak samo, po zatrzymaniu gaśnie. Zauważyłem też, że skuter wydaje inny dźwięk. Dopiero na większych obrotach dźwięk jest taki jak dawniej. Wydaje mi się, że on się jakoś dusi czy coś takiego. Podczas pchania skutera słychać, że tak jakby coś tam łapało, chciał zapalić, tak jak podczas zapalania na popych motocykla, tylko, że w skuterze nie mam biegów, więc coś jest nie tak.
Jestem zielony w tych sprawach. Co mogło się stać? Da się to naprawić samemu czy do mechanika?
Pozdrawiam

Rozkręć obudowę napędu, sprawdź stan okładzin sprzęgła przede wszystkim.

Wygląda jakby sprzegło nie działało, tzn. masz napęd spięty na sztywno. Tak jak napisał poprzednik - zdejmij obudowę napędu i obejrzyj sprzęgło (sprężynki i okładziny).