wymiana wału skuter 4t

mam pytanie zwiazane z wymiana wału mianowicie kupiłem po bardzo okazyjnej cenie silnik od skutera 4t na zapas ale posiadał wade uszkodzony wał zjechany gwint od strony magneta poprzedni własciciel nie własciwie próbował zdjac magneto tłuk młotem i nie da sie nakrecic na niego nakretke czy istnieje mozliwosc gwintowania wału od strony magneta na nowo a jesli nie to jak bym wymieniał wał musze ustawic go w jakiesc konkretnej pozycji ? ogladałem sporo filmow instruktarzowych lecz tam nie było nic wspomniane o położeniu wału jak go zamontowac prosił bym o instrukcje

Wał wkładasz w miejsce starego i nic nie ustawiasz,ustawiasz tylko rozrząd przy zakładaniu góry,przegwintować zawsze można z fi 12 na fi 10 [wcześniej oszlifować stary] ale czy ci to utrzyma?????

wał to nie az taki duży koszt wiec wole go wymienic w takim razie i bedzie po problemie dzieki za info którys raz z rzędu paci :)

posaidam kolejne pytanie zwiazane z wałem osadziłem go wszystko działa jak nalezy lecz zauwazyłem ze jak ruszałem nim od strony magneta to w poziomie minimalnie sie ruszał na boki to jest normalne ? pracuje w obudownie ? bo jak rusząłem góra dół to nie chodził tylko w poziomie sie troche przesówał silnik pali wszystko pracuje ok tylko takie pytanie na marginesie czy to jest normalne bo mnie to zaniepokoiło

mam jeszcze jeden problem gdy naciskam hamulec przedni tylni nie pali sie stop i rozrusznik nie działa jak poruszam troche dzwignia na boki załapuje gdzie szukac problemu co ewentualnie naprawic wymienic przeczyscic ?

1.to normalne
2.w czujnikach stopu.