Wymiana oleju w ZIPP YM50-9

Witam, mam ten skuter, ostatnie 3 lata prawie caly czas stalw garazu, ma przejechane troche ponad 500km, od trzech lat nie byl wymieniany olej, jak sprawdzam miarka to olej jest, czy trzeba go wymienic?

Nawet się nie zastanawiaj. Wymieniaj.

ok dzieki, jutro kupie, tylko nawet nie mam pojecia jaki kupic, najlepiej zeby mozna bylo go kupic na stacji, a z tego co w necie czytalem to ten skuter to 4t i olej musi byc syntetyczny

Warto zrobić wymianę ale aż taka konieczność to nie jest - tzn spokojnie możesz go na tym ileju rozgrzać i nawet się przejechać.
Mam w garażu VW Polo który stał od listopada 2009 roku. W sumie nowy bo z 6000km przebiegu. Ostatnio kupiłem mu nowy akumulator i odpaliłem.
Obok stał olej w bańce - ten olej który na ostatnim przeglądzie był wlany do silnika. Tak jeszcze z litr z ponad 5. Mimo 6 lat żadnych zawiesin, rozwarstwień.. itd.
Samochód też dał rade - zapalił od razu, rozgrzał się i nie wybuchł :). I to był olej który miał z rok i kilka tyś km przebiegu a potem 6 lat stania.

Wombat - czyżby przesiadka z V8 na R4? :)

chyba nie. ale był czas go ruszyć w końcu

troche poczytalem i zabardzo sie nie orientuje w tym modelu tylko ku[uje olej do silnika?

on nie ma nic innego do czego mógłbyś wlać/kupić olej... no chyba że do przednich lag amortyzatorów

no to co mam kupic? a juz do wymiany tego sobie kogos znajde

dobra zrozumialem Twojego posta teraz :), a i wystarczy ze kupie jakis olej do silnikow benzynowych?

Chłopaki tu wielokrotnie pisali, że do skuterów (z racji braku mokrego sprzęgła motocyklowego, czyli takiego zanużonego w oleju silnikowym) leją zwykłe oleje do silników samochodowych. Damian Śmigielski (redaktor z naszego portalu) nie poleca.
W większości spotykamy wpis, że ma to być 10W40 i zazwyczaj od SG w górę (znaczy lepsze, czyli kolejne: SH, SJ, SN...itp). Możesz kupić wypasionego motula do motocykli, a możesz zastosować co coś ze stacji benzynowej dla silników benzynowych. Paci leje lotosa półsyntetycznego 10W40, bo taniej - ale za to często wymienia (co 1000km). A Dziadek z Kielc polemizuje z częstymi wymianami. Ilu ludzi, tyle głosów.

jeżeli Twój zipp to YM50-9,to jest to biegówka ala ścigacz a nie skuter, to lotos semi 10w40 ale częsta wymiana,a jak chcesz na dłużej [3000] to Motul 5100 4T 10W40 lub VALVOLINE SynPower 4T 10W40

No właśnie... Wyświetlał mi się pro jak szukałem, ale czytam ^skuter^, no to wierzę posidaczowi. Błąd... w założeniu :-)
Czyli jednak mokre sprzęgło...
*
Kolego, jak ty nie odróżniasz nadwozia ^motocyklowego^ od skutera, to jak chcesz tym jeździć...?