Wymiana olei

A więc jutro przyjdą do mnie oleje do mojego torosa f16.
Zamówiłem w piątek te oleje:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=2299664807
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=2332562909

Dzisiaj wysłane priorytetem więc jutro będzie. I teraz kilka pytań:
1. Olej silnikowy leje się przez otwór na bagnet czy przez taki otwór z uszczelką, który jest na wiatraczku chłodzącym silnik?
2. Olej przekładniowy spuszcza się śrubą ze złotą otoczką, która jest pod przekładnią?
3. Gdzie najlepiej spuścić olej? (w co?), tak aby nie zabrudzić chodnika?

Odpowiedź znajdziesz na pewno w instrukcji dołączonej do skutera. Olej zlać do jakiejś miski, potem wlać do butelki i najlepiej oddać gdzieś do utylizacji, nie wiem może warsztaty przyjmują spuszczony własnoręcznie olej?

"Odpowiedź znajdziesz na pewno w instrukcji dołączonej do skutera." - Otóż nie, gdyż w instrukcji ładnie piszą, ale tylko to, aby jechać na przegląd techniczny. Chrzanie tą gwarancje, bo i tak za wszystkie naprawy, nawet na gwarancji muszę płacić z własnej kieszeni. To tylko naciąganie na przeglądy. Po co mam płacić po 100-200 zł za wymianę olejów, co sam sobie mogę to zrobić? Jak potrafiłem naprawić sobie ślimaka w kole, to i poradzę sobie ze spuszczeniem i nalajem oleju.
Ze spuszczeniem myślę, że pójdzie gładko. Nie wiem tylko czy mam lać silnikowy olej przez bagnet czy przez jakiś dodatkowy otwór?

Olej przez bagnet lejesz. Skuter niech stoi na bardzo równym podłożu :) Polecam jednak ziemie a nie chodnik :P z doświadczenia wiem że jednak gdzieś te parę kropel i tak ucieknie na chodnik a potem to trzeba czekać i czekać aż się chodnik wyczyści sam :P

Olej zlewasz po rozgrzaniu silnika.
Najlepiej do miski, niska a szeroka, oby ten litr wszedł :)

Dziwne, żeby w instrukcji jakiegoś zdjęcia nie było albo rysunku. Olej wlewa się przez otwór z bagnetem zazwyczaj, więc pewnie tak też jest u Ciebie.

Mam nadzieje że pomogłem :)

Dzięki, Pomogliście. Aaa czyli lepiej jest dobrze rozgrzać silnik przed wymianą? Boo?

jeśli masz zwykły silnik 139 qmb to:

http://img11.imageshack.us/img11/3180/silmik139qmbdlugapokr96.jpg

Okeeej już wiem ;D. A powiedzcie mi jeszcze przed spuszczeniem warto jest odkręcić śruby do wlewu? Łatwiej się zleje?

Nie ma różnicy.

Łatwiej się zleje :) znaczy szybciej :) Powietrze nie będzie zaciągane dołem tylko górą :)

A silnik rozgrzej przed spuszczeniem oleju:) Zauważyłem że już jak leci po kropelce pod sam koniec to warto jeszcze przechylić skuter w każdą stronę :) gdzieś ten olej tam jeszcze jest jak się nie przechyli :)

I tak na przyszłość to polecam oleje Motula, co prawda droższe bo za litr koło 50zł do silnika, nie wiem ile do przekładni :) Sam takich zawsze używam :) Ale nigdy nie zatarłem silnika z braku smarowania czy coś... raz tylko ale tylko dla tego że za bezczenie sforzenia wyskoczyło z tłoka i wpadło między tłok a cylek :) prawdo podobnie pękło bo znalazłem je w dwóch częściach koło 5 tyś km później na dnie miski olejowej gdy rozpoławiałem silnik :P
O dziwo skuter odpalał i jeździł choć miał ciut mniej mocy gdy pękło :) Zrobiłem wtedy jeszcze na nim koło 10 km zanim wróciłem do domu :)

Nie zapomnę jak na skrzyżowaniu babka w samochodzie stanęła obok Mnie :) I taki cudownie siwy dym od spalonego oleju leciał jej prosto w otwarte okno :P a Ja musiałem lekko trzymać na gazie bo przygasał :P Nawet nie wiecie jak szybko uciekła z tego skrzyżowania wymuszając pierwszeństwo :P

a jaki olej wlewaliście?

Maniek_smola... napisał:

Łatwiej się zleje :) znaczy szybciej :) Powietrze nie będzie zaciągane dołem tylko górą :)

Szybciej się zleje, ponieważ po odkręceniu wlewu nie wytworzy się podciśnienie.

turek098 napisał:

a jaki olej wlewaliście?

Ja wlewałem samochodowy Castrol 15W40 SG, lub motocyklowy Castrol 20W40 SG który również nadaje się do przekładni.