Urząd skarbowy/Wyjazd za granicę

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Motorowery Urząd skarbowy/Wyjazd za granicę

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, ma 3 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe MroczneFlaki MroczneFlaki 11 miesiące temu.

Oglądasz 6 postów - 1 przez 6 (z 6 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe MroczneFlaki
    MroczneFlaki
    Użytkownik

Mam 2 pytania.
    1) Sprzedałem skuter uszkodzony za zawrotną cenę 300zł sprzedaż zgłosiłem do ubezpieczyciela, czy przy tak niskiej kowcie muszę mimo wszystko zgłaszać sprzedaż do urzędu skarbowego? Dodam że sprzęt kupiłem za 900zł i przy zakupie też niczego nie zgłaszałem bo nie musiałem, jak to jest w tym przypadku?
    2) W internecie krąży wiele map które pokazują gdzie można pojechać motocyklem na kat B za granicą, natomiast nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie jak to jest w przypadku motoroweru 50cm3? Dodam że mam kat B od 2 lat. Głównie zależy mi na Czechach i Austrii. Ja wiem że to 50ka wiec proszę nie pisać komentarzy odpuść sobie etc.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Zdjęcie profilowe Czaki
    Czaki
    Użytkownik

Kwoty do 1.000 zł są zwolnione z podatku !!! czy w tą czy w tamtą stronę. Wsiadasz i jedziesz na B możesz do 125cm jeździć. Nikt się Ciebie czepiał nie będzie. Poszukaj sobie co musisz mieć ze sobą czy przypadkiem nie będziesz musiał żarówek wozić ze sobą.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

na B do 125 to sobie może jeździć u nas w kraju. Za granicą już niekoniecznie.

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Zdjęcie profilowe Czaki
    Czaki
    Użytkownik

W krajach Unii Europejskiej, gdzie prawo wspólnotowe wyznacza dość jasne granice w kwestii uprawnień do kierowania pojazdami. Obowiązująca od stycznia 2013 r. dyrektywa nr 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, w art. 6 ust. 3 wyraźnie stanowi, jak daleko mogą sięgać uprawnienia kategorii B na motocykle:

„W odniesieniu do kierowania pojazdami na własnym terytorium państwa członkowskie mogą przyznać następującą równoważność kategorii:

a) prawo jazdy kategorii B uprawniające do kierowania motocyklami trzykołowymi uprawnia do kierowania motocyklami trzykołowymi o mocy ponad 15 kW, o ile posiadacz prawa jazdy kategorii B ma co najmniej 21 lat;

b) prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklami kategorii A1.

W związku z tym, że niniejszy ustęp zachowuje ważność tylko na terytoriach państw członkowskich, nie zamieszczają one na prawie jazdy adnotacji o uprawnieniach do kierowania tymi pojazdami.”

Powyższy zapis można wyraźnie odczytać jako możliwość, a nie obowiązek wprowadzenia dodatkowych uprawnień w państwach członkowskich UE. Nie jest on zresztą nowością, lecz stanowi konsekwencję zapisów uprzednio obowiązującej Dyrektywy nr 91/439/EWG z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (art. 3 ust. 2 oraz art. 5 ust. 3) oraz – na tym tle – rozwiązań już obowiązujących w niektórych krajach Unii Europejskiej (zwłaszcza Włoch i Hiszpanii).

Każdy sobie rzepkę skrobie

Poniżej przedstawiamy listę krajów europejskich (poza Polską) z podziałem na grupy, w których istnieją możliwości jazdy motocyklem na prawie jazdy kat. B.

I. Państwa europejskie, w których można jeździć niektórymi rodzajami motocykli bez odbycia dodatkowych szkoleń:

– Belgia,

– Czechy,

– Hiszpania,

– Łotwa,

– Portugalia,

– Słowacja,

– Włochy

II. Państwa europejskie, w których można jeździć niektórymi rodzajami motocykli po odbyciu dodatkowego szkolenia:

– Austria,

– Francja,

– Luksemburg,

– Wielka Brytania.

III. Państwa europejskie, gdzie w niektórych przypadkach posiadacze kat. B mogą otrzymać A1 „gratis” lub też zdobyć tego rodzaju uprawnienia po zaliczeniu uproszczonego kursu i egzaminu:

– Niemcy,

– Norwegia,

– Szwajcaria,

– Węgry.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

no wiec sam widzisz że w niemczech nie może tak „z marszu” wcale, na litwie nie może wcale, na słowacje i czechy może ale tylko automatem, w belgii NIBY MOŻESZ ale jak masz prawko wydane w belgii min. 2 lata (a masz w PL)…itd – wiec to nie jest tak że „wsiadasz, jedziesz i nikt się nie czepia.

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Zdjęcie profilowe MroczneFlaki
    MroczneFlaki
    Użytkownik

Ktoś napisał że kwoty do 1000zł są zwolnione z podatku no dobra ale to dotyczy kupna a ja sprzedalem i nie wiem czyja muszę zawiadamiać urząd skarbowy.
    Czemy mi piszecie gdzie mogę jeździć na 125kach bo mam kat B? Pomijam fakt że napisałem że mam tą kategorię 2 lata i aktualnie mam motorower. Więc zapytam jeszcze raz czy mogę mktorowerem 50ką pojechać do Czech i na słowację

Oglądasz 6 postów - 1 przez 6 (z 6 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie