Trudna decyzja – pomóżcie!

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Motocykle 125 Trudna decyzja – pomóżcie!

Ten temat zawiera 56 odpowiedzi, ma 6 głosów i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe anonim Anonimowy 1 lat, 6 miesiące temu.

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 57 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe Matthletic
    Matthletic
    Użytkownik

Witam,

rozmyślam nad kupnem choppera/cruisera do 125ccm. Motor ma w miarę możliwości spełniać wymagania:

– silnik V
    – mało awaryjny
    – zależy mi koniecznie na ładnym brzmieniu
    – mocny i szybki silnik
    – dobra cena
    – mam 182cm, więc nie chcę wyglądać na motorze jak karakan 😀

Z wszystkich modeli, które przejrzałem najbardziej pasują mi Honda Shadow i Yamaha DragStar. Zacznijmy od hondy:

– lepsze chłodzenie silnika
    – szybszy i mocniejszy
    -tańszy
    – lepsza na dłuższe trasy

Yamaha:

– ładniej brzmi
    – wizualnie ładniejsza

W Polsce obecne ceny to jakaś masakra. W cenie do 12tys zdecydowanie można kupić motor o większej pojemności. W Niemczech na rynku głównie dominują Virago, a akurat ten model niezbyt mi pasuje. Może znacie miejsca za granicą typu „giełda motocyklowa”?
    Ciężko mi podjąć decyzję, bo odydwa motory bardzo mi się podobają. Zaznaczam, że w najbliższym czasie nie planuje zrobienia prawka na większą pojemność, stąd decyzja o 125. Bardzo proszę znawców tematu o opinie, sugestie. Z góry dziękuje! LWG! 🙂

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

jeszcze Hyosoung gv 125. Poza tym ^mocne i szybkie^ w kontekście 125… to chyba trochę za wysoko mierzysz.

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Matthletic
    Użytkownik

Dzięki za propozycję. 🙂

Wiedziałem, że pojawi się komentarz tego typu 😀
    Pisząc: „Motor ma w miarę możliwości spełniać wymagania” mam na myśli mocny i szybki w klasie do 15KM. Kupując 10 czy 15 konny motor w tym przypadku ma ogromną różnicę.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

bo ja wiem. to zależy od większej ilości czynników niż moc. Jest kwestia masy, przełożeń, aerodynamiki. Generalnie motocykle 125 wszystkie jeżdżą podobnie. Tzn są dwie grupy – te chińczykowate o mocy 8-9KM jeżdżą podobnie i te takie bardziej markowe o koniach ~nastu też jeżdżą bardzo podobnie.
    Różnica 1-2KM w te czy we wte w przypadku vmaxa motocykla 125 jest w zasadzie pomijalna. a czasem to i te 5KM to nie jest dużo choć niby 30% mocy więcej.
    .
    edit:
    napiszę ci z czego to wynika.
    jest to tak że powiedzmy do prędkości 100-105km/h bardzo odczuwalne są zmiany mocy skutera o 1,2,…5KM. Przy ponad 100 bardzo ważny robi się opór powietrza i tu się powinny zaczac skoki mocy x2 lub x3 a nie +2 lub 3KM.
    Jednoślad w miare cięzki ale 8-konny ma za mało mocy żeby dobić do tych 100km/h. Taki co ma 12-15KM mocy ma dość żeby dobić do setki lub lekko ją przekroczyć (po walce na długiej prostej bez wiatru i górek) ale żeby z tych 110 do 120 przyśpieszyć (czyli poniżej 10% szybciej) to już by trzeba moc podnosić do 20-22KM (czyli raczej pojemności 220-250cm) a żeby pojechać 130km/h to już trzeba by mieć w okolicy 30KM .. to tak na oko moce dostępne w 300cm (czyli żeby przyśpieszyć o 20km/h powyżej setki to musisz moc podnieść dwukrotnie). Dlatego tak jak mówie – 125tki jeżdżą podobnie. Mają homologacyjne ograniczenie stosunku mocy do masy i wyżej dupy nie podskoczą a różnice i tak są nieznaczne. Wyłamuje się peugeot z kompresorem i dwutakty ale one są za mocne na prawko B pomimo pojemności 125

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Matthletic
    Użytkownik

Moim celem nie jest znalezienie ścigacza w 125ccm, bo z nikim ścigał się nie będę. Tak jak napisałem wyżej, motorek ma być ładny, z widlastym ładnie brzmiącym silnikiem i wyróżniający się mocą w swojej grupie.
    Rozmawiałem dzisiaj z handlarzami, proponowali raczej tego dragstara. Może jest minimalnie słabszy, ale wizualnie wypada lepiej i ładniej pracuje.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

no to ci tłumacze że mocą w tej grupie to się nic nie wyróżnia

Matthletic
    Użytkownik

Skoro 9KM to tyle samo co 15KM to niech Ci będzie, nauczyłem się czegoś nowego. 🙂

Zdjęcie profilowe anonim
    Anonimowy

Byłem posiadaczem 9KM i 15KM, różnica jest, ale minimalna. 9KM dało dobić do 100km/h i utrzymać 90km/h. 15KM dobiło do 120km/h i pozwalało jechać w trasie 100km/h. Przy ciężkim motocyklu to kosmetyka.
    Posiadałem hyosunga GT125, ma on silnik, który cię interesuje (Vka, 15KM, olejak). To samo wsadzono do hyo GV125. Jak na 125 jest dość mocny i ma fajny dźwięk… na niskich obrotach. Niestety max. moc i moment obrotowy są między 9,5K a 10,5K. A to już duże wibracje i dźwięk, który nie przystoi chopperowi.
    Miałem też okazję przejechać się na Drag Starze 125. Fajnie to chodzi, jak się jedzie 60-80. Potem się męczy. Uwaga, sporo z GB, liczniki w milach to pryszcz, ale klosz lampy do wymiany.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

bzdurzysz Matthletic
    Usiłuję ci tylko wyjaśnić że to nie jest do końca tak jak ci się wydaje. Jak dla mnie możesz szukać ^wyróżniającego się mocą^ 125 tylko nie zdziw się jak cię wyprzedzi taki 125 co się mocą nie wyróżnia.
    Moc maksymalna to jest pewna wyliczona (z wartości momentu obrotowego w funkcji obrotów) teoretyczna wartość i nie ma się co nad nią spuszczać. Silnik który w jakimś szczytowym punkcie wykresu osiąga 15KM niekoniecznie sprawniej napędzi pojazd niż silnik który w szczytowym punkcie wykresu pokazuje 13,5KM ale za to przez pozostałe 80% zakresu obrotowego ma lepszą charakterystykę.
    Wiec nie tyle moc maksymalna jest istotna co charakterystyka silnika w całym zakresie obrotowym, sam użyteczny zakres obrotowy, zestrojenie skrzyni biegów a na koniec masa całego zestawu i to jak na to wszystko zestrojony jest napęd lub na ile kierownik umie się posługiwać biegami.
    Musisz się oswoić z wiedzą że dane na papierze to jedno, realne osiągi to drugie a to co ci się na ten temat WYDAJE to trzecie.
    .
    Producenci doskonale wiedzą jak tacy potencjalni nabywcy jak ty patrzą na dane w folderze i co im się w związku z tym wydaje (jak tobie). Wiec na spoko mogą przygotować silnik tak żeby się wykazywał 15KM i prędkością maksymalną 120km/h. Tylko już nie piszą że te 15KM masz tylko jak go będziesz pałował na maxa a do osiągnięcia tych 120km/h potrzebuje 1500m-2000m prostej, płaskiej drogi. A sprzęt co ma tylko 13KM i vmax 105km/h potrzebuje do osiągnięcia tego maxa tylko 400-600m i przez 90% czasu na drodze w ruchu będzie po prostu dynamiczniejszy – choć teoretycznie jest słabszy pod każdym względem. Dopiero za miastem, na trasie pokarze tą ^przewagę^. Tej przewagi by było 8 minut na każde 120km trasy przejechane pełnym ogniem, w idealnych warunkach – bez bramek, tirów, zawalidróg.. itd – a takie warunki to chyba tylko autostrada o 4.30 rano

Wiec nie sugeruj się do końca ^wyróżniającą się mocą^ bo się możesz bardzo oszukać. Tropisz węża którego nikt nie widział.
    Chyba że ze z tym 125 z ^wyróżniającą się mocą^ chcesz wejść do knajpy dla harleyowców i z dumą oświadczyć że masz całe 15KM (bo na więcej ustawa nie pozwala) :D. Szacun na dzielni będzie na 100pro.
    czy już pisałem że 125tki w zasadzie jeżdżą podobnie? 😀

Zdjęcie profilowe anonim
    Anonimowy

Pisałeś i jest to prawda. Różnica jest tylko taka, że jeden 125 wyglądają na 50, a inne na 500. Latają za to podobnie 🙂

Oglądasz 10 postów - 1 przez 10 (z 57 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie