Skuter bez papierów : możliwe kary.

Witam. Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jest to mój pierwszy post na forum i jeśli jest w złym dziale to proszę o informację.
Moje pytanie dotyczy kar za brak OC i niezarejestrowanie skutera. Nie mam też jeszcze karty motorowerowej ;D.
Nauczyciel w szkole powiedział mi, że za brak dokumentów grazi kara 50zł, ale nie chce mi się w to wierzyć. Skuter został zakupiony w salonie jako nówka nieśmigana.

Karty motorowerowej już mieć nie będziesz, czeka Cię kurs i egzamin co najmniej na prawko AM. Jazda bez tablic i OC grozi mandatem oraz płatnością z własnej kieszeni (kieszeni rodziców)za wszelkie spowodowane szkody.

Jak to nie będę miał karty? Jestem teraz w 2 klasie gimnazjum i mój nauczyciel, który się tym zajmuje powiedział, że będę mógł zdawać. A co do tych kar, to wiesz może w jakim są przedziale pieniężnym?

Karty mieć nie będziesz bo już nie istnieje takie coś. Na motorower jest prawo jazdy AM. Za brak rejestracji 500 zł + 50 zł za brak dowodu rejestracyjnego + 50 zł za brak dowodu wykupienia ubezpieczenia OC + wniosek do UFG (Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny), który nałoży na siebie karę zależną od dochodów rodziców łącznych (od 5 tys. zł.)

Gratis otrzymasz jeszcze spotkanie z Panią Sędziną w sądzie. :)

Zapomniałeś o kosztach lawety itp :) Czyli sumka ładna wychodzi.

To znaczy, że gdzie ja będe zdawał na to prawo jazdy AM? W szkole czy gdzie? Sory, że takie tępe pytania zadaje, ale kompletnie się w tym nie orientuje.

Właśnie taki był poziom szkolenia w gimnazjach, nauczyciel nie wie, że karty już nie ma. Nie ma co się dziwić, że młodzież nie znała nawet znaków po takim "kursie".

Szkolenie 20h w szkole jazdy za około 500 zł i egzamin w WORDzie za około 200 zł.

Trochę czasu upłynie zanim wsiądziesz na swoją maszynę legalnie.
Tak to jest jak się człowiek nie interesuje sprawą.

mikolator napisał:

To znaczy, że gdzie ja będe zdawał na to prawo jazdy AM? W szkole czy gdzie? Sory, że takie tępe pytania zadaje, ale kompletnie się w tym nie orientuje.

w WORDZie (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego), tam się zdaje prawo jazdy wszystkich kategorii w tym AM, które zastąpiło kartę motorowerową).

A da radę może taniej te kursy? Kroją nas na czym tylko mogą.....

lucek71 napisał:

Trochę czasu upłynie zanim wsiądziesz na swoją maszynę legalnie.

Trochę czasu to znaczy? A mogę taki egzamin zdawać kiedy chcę czy tak jak w szkole, czyli w danym miesiącu?

nie, nie, nie.
Prawo jazdy kat. AM uprawniające do kierowania motorowerem czyt. skuterem, należy robić tak jak na samochód w ośrodkach szkolenia, a później państwowy egzamin praktyczny i teoretyczny. Sęk w tym, że nowelizacja ustawy nie wprowadziła kursorom uprawnień do szkoleń na owe prawo jazdy. Więc kolego najwcześniej za parę miesięcy - 2 lat będzie można zdać prawo jazdy AM. Do 2 lat, bo musi przejść podpisy prezydenta, nowelizacje ustawy w sejmie itp.
Innym słowem jesteś w dupie. :D

Coo?? To kieruję do was ostatnie pytanie. Jakie kary dosięgną mnie na skutek jazdy skuterem zarejestrowanym i ubezpieczonym, ale bez tego AM?

500 zł za brak prawa jazdy.

http://wykroczenia.wieszjak.pl/wykroczenia-drogowe/313204,7,Aktualny-taryfikator-mandatow-2013.html

Poczekaj do ocieplenia i się dowiaduj, gdzie i za ile. W takich warunkach jak teraz i tak by nie było jazd. Jazda bez uprawnień to niepotrzebne ryzyko, jak masz bogatych i wyrozumiałych rodziców to sobie jeździj, oni będą płacić.

Kursorom? Takim w komputerze ;]?

lucek71 napisał:

Kursorom? Takim w komputerze ;]?

Ty mnie nie łap za słówka, i tak wiesz o co mi chodziło :)

Podane koszta są kosztami najmniejszymi w trakcie rutynowej kontroli..
Jeżeli jednak przez przypadek potrącisz matkę idącą na pasach z małym dzieckiem to bój się boga, strach się bać, przesr*ane do końca życia.

Wielkie dzięki wam wszystkim ;D Troche rozjaśniliscie mnie w tym temacie. Mam nadzieje, że Sz.P.Komor. się pospieszy.