Sam wykonaj nadkole do Twojego skutera!

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #283705
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Jeśli chcesz wykonać nadkole to czytaj uważnie 😀 Do wykonania potrzebne beda: -tektura (karton) -żywica – zestaw reperacyjny ( w zestawie z matą szklaną) cena ok 16-20zł ➡ -szpachel uniwersalny (w zestawie z utwardzaczem) cena ok 12zł( mi poszło dwa opakowania szpachli) papier ścierny (rozmiar okolo 100) Następnie: Bierzesz tekture/karton i wycinasz tak aby pasowalo do nadkola. najlepiej tak aby wchodziło pod plastiki. Jesli chodzi o sprawe amortyzatora to raczej trudno będzie o wycięcie dziury a doklejanie po robocie to nie będzie zbyt trwałe. Najlepiej po prostu wyciąć takie coś Gdy juz masz wycięty karton to zabierasz się za robote. Wez sobie jakąś np podstawke po kwiatku i tam rozrabiaj zywice i szpachel mniej więcej po tyle samego jednego i drugiego. ale w nieduzych ilosciach bo do tego musicie dodać utwardzacza żeby oba komponenty odpowiednio twardniały ale nie za szybko toteż trzeba z rozwagą dodawać utwardzacza. Gdy masz przygotowaną “miksturkę” to należą ją na karton( na tą stronę która będzie widoczna po założęniu nadkola). Nalezy nalozyc tyle, aby przykleic matą szklaną ➡ W dalszej kolejności należy ponownie rozrobić “miksturki” i nalozyc cienką ( ale równą) warstwe. Jak zaschnie to należy przekrecic to na drugą stronę i nalozyc miksturke. Po wyschnięciu na stronę widoczną należy nałożyć samą szpachle z utwardzaczem. Najlepiej zrobić to jak najbardziej równo się da. Kiedy będzie twarde należy wyczyścić papierem ściernym. jezeli wszystko jest równe i gładziutkie to można pomalować na dowolny kolor ewentualnie wyciąć sobie jakieś wloty;) Artykuł napisany przeze mnie (ukazany również na http://www.malaguti.niop.pl )

    #283706
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Dobra robota PRZYKLEJAM

    #283707
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    A jak użyje zamiast zwykłej szpachli i maty szklanej szpachle z włóknem szklanym?? Będzie ten sam efekt? Czy muszę kupić tą mate też?

    #283708
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Nie wiem, ja robiłem z tego i jest dobrze a z innego to nie wiem. Ale jaką Ty chcesz szpachle? ja bym nie ryzykował. a to włókno szklane raczej będzie ok ale też nie jestem do końca pewien.. Idź i zapytaj w sklepie

    #283709
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    To już lepiej weź matą szklana i żywicą, następnie szpachla z włóknem szklanym i na końcu szpachla wykończeniowa ;). Wtedy będzie gites ;).

    #283710
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Z tego co wyczytałem to tek karton/tektura ma był w środku i mam nałożyć mate szpachle i żywice z obu stron tego kartonu taką? I jak zrobić takie przegięcia na tym nadkolu czy w ogóle się dać?

    #283711
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    tak z obu stron. Przeczytaj dokładnie. Po nałożeniu możesz to nałożyć tzn zależy co chcesz z tym zrobić. ja zrobiłem prosty bo to była moja pierwsza przygoda z matą i żywicą. Jeżeli umiesz to możesz to nałożyć w dowolny sposób i wykombinowałcoś żeby przez pare h było to w takim nagięciu jak ma był na koniec a później szpachlą elegancko robisz. ( tylko na kantach zrób to dokładnie bo ja nie zrobiłem kantów i się trochę rozwala)

    #283712
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    ok to dzięki zrobić jak będą miał więcej czasu i zobaczę co mi wyjdzie 🙂

    #283713
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Wielu posiadaczy skuterów chce aby ich maszyny byly piękne. Jest wiele sposobów a między innymi wygładzenie nadkola. Wiele osób myśli że jest to bardzo trudne i nawet nie próbuja podjąć się tego wyzwania. Nic bardziej mylnego. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia 😛 Do wykonania nadkola potrzebne będzie nam: -żywica + utwardzacz -mata szklana -pędzelek do nakładania żywicy -karton na forme -taśma klejąca (szara) -nożyczki -gumowe rękawiczki -szpachla do tworzyw sztucznych -szpachelka do nakładania szpachli -coś do odtłuszczenia (np. rozpuszczalnik) -papiery ścierne (na płótnie P100 oraz wodny P800) -klocek do szlifowania -trochę wolnego czasu i chęci =] Zaczynamy od zrobienia formy. Z kartonu wycinamy wzór naszego nadkola oraz nadajemy mu wszystkie kształty łącząc karton taśma klejącą. Jeżeli ktoś chce mieć bardziej fantazyjne nadkole (wloty, wybrzuszenia etc.) będzie musiał troszkę się pomęczyć. Granicę tutaj jest tylko i wyłącznie wasza fantazja. Jeżeli jest wykonana forma należy ją wykleić taśmę klejąca tak żeby żywica przy nakładaniu jej nie spotkała się z kartonem. Następnie musimy przygotował mate szklaną. Tniemy ją nożyczkami na kwadraty ok 5cm x 5cm. Ważne żeby robić to w gumowych rękawiczkach, ponieważ mata szklana “gryzie”. Kolejną czynnością jest rozrobienie żywicy z utwardzaczem. Proponuje wykonywać tą czynność w pomieszczeniu dobrze wentylowanym lub na dworze i oczywiście w rękawiczkach. Nie będą tutaj pisać w jakich proporcjach rozrabiamy, ponieważ są produkty różnych firm i różne proporcje. Jeśli wszystko mamy przygotowane zabieramy się do pracy. Nakładamy kawałki maty szklanej, a następnie pędzelkiem nasączamy ją żywicą. I tak po kolei układamy 1 warstwę. Ilość warstw zależy od tego jaką mamy mate szklana (np. z zestawu reparacyjnego mata jest “cienka” i należałoby nałożyć więcej warstw niż jeśli mamy “grubszą”) i jak wytrzymały ma był element. Jeżeli operujecie mata z zestawu reparacyjnego to polecam nałożyć ok 3-4 warstw, a jeżeli posiadacie “grubsza” mate to ok 2-3 warstw. Jeżeli jest potrzebne dużo żywicy to polecam rozrabianie jej rozłożyć na kilka etapów. Nadkole w tym momencie należy odłożyć i poczekać aż wyschnie do “połowy” (z wierzchu jest już sucha i nie lepi się, a jak pukniemy wydaje jakiś tam dławik) a następnie zdejmujemy forme (karton) i wywalamy go w celu szybszego wyschnięcia żywicy. Chodzi o to żeby nadkole było tylko i wyłącznie z maty szklanej i żywicy. Kiedy żywica jest całkowicie sucha możemy zabrać się do jego szlifowania. Na klocek do szlifowania nakładamy papier na płótnie P100 i szlifujemy wszystkie nierówności (tak z grubsza). Następnie odtłuszczamy powierzchnie. Nadkole odkładamy na bok i rozrabiamy szpachle z utwardzaczem (według zaleceń producenta). Rozrobioną szpachle nakładamy na nadkole. Jeżeli jest potrzebne dużo szpachli to polecam rozrabianie jej rozłożyć na kilka etapów. Po wyschnięciu szpachli możemy przystąpić do szlifowania. Znowu nakładamy papier P100 na klocek do szlifowania i szlifujemy. Jeżeli mamy wyszlifowane nadkole ale pozostały w nim ubytki, znowu rozrabiamy szpachle i nakładamy w miejsca ubytków. I tak aż do skutku. Jeśli już wszystko jest O.K. to bierzemy papier wodny P800 na klocek i szlifujemy. Po paru minutach szlifowania mamy gotowe nadkole do malowania. życzę powodzenia w tworzeniu swojego nadkola =]

    #283714
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    No dobra wszystko fajnie… tylko jak mam zamontować moje nadkole do skuterka? Proszę o pomoc…

    #283715
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    To musisz je zrobić tak abyś miał też mocowania… Jak będziesz je robić to uwzględnij także mocowania.

    #283716
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Hm. ja robiłem bez mocowań. Teraz wywierciłem 2 dziury i na śrubki (nadkole nakłada się na plastik) ale nie wiem jak jest w Twoim Kingway’u.

    #283717
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    w jaki sposób mogę dokładnie wyciąć wzór nadkola w Keeway Matrix??

    #283718
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Nożykiem, a poźniej poprawić wygładzając krawędzie papierem ściernym.

    #283719
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    dzięki spróbuje tak zrobić

    #283720
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Hej a czy te nadkola da się robic do wszystkich skuterów?? np do mojego ibisa?

    #283721
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    tak, musisz tylko odrysować kształt dołu zadupka twojego skutera na kartonie, pisze ci tutaj

    autor tamtego poradnika napisał:

    Jeśli chcesz wykonać nadkole to czytaj uważnie 😀 Do wykonania potrzebne beda: -tektura (karton) -żywica – zestaw reperacyjny ( w zestawie z matą szklaną) cena ok 16-20zł ➡ -szpachel uniwersalny (w zestawie z utwardzaczem) cena ok 12zł( mi poszło dwa opakowania szpachli) papier ścierny (rozmiar okolo 100) Następnie: Bierzesz tekture/karton i wycinasz tak aby pasowalo do nadkola. najlepiej tak aby wchodziło pod plastiki. Jesli chodzi o sprawe amortyzatora to raczej trudno będzie o wycięcie dziury a doklejanie po robocie to nie będzie zbyt trwałe. Najlepiej poprostu wyciąć takie coś Gdy juz masz wycięty karton to zabierasz się za robote. Wez sobie jakąś np podstawke po kwiatku i tam rozrabiaj zywice i szpachel mniej więcej po tyle samego jednego i drugiego. ale w nieduzych ilosciach bo do tego musicie dodać utwardzacza żeby oba komponenty odpowiednio twardniały ale nie za szybko toteż trzeba z rozwagą dodawać utwardzacza. Gdy masz przygotowaną “miksturkę” to należą ją na karton( na tą stronę która będzie widoczna po założeniu nadkola). Nalezy nalozyc tyle, aby przykleic matą szklaną ➡ W dalszej kolejności należy ponownie rozrobić “miksturki” i nalozyc cienką ( ale równą) warste. Jak zaschnie to należy przekrecic to na drugą stronę i nalozyc miksturke. Po wyschnięciu na stronę widoczną należy nałożyć samą szpachle z utwardzaczem. Najlepiej zrobić to jak najbardziej równo się da. Kiedy będzie twarde należy wyczyścić papierem ściernym. jezeli wszystko jest równe i gładziutkie to można pomalować na dowolny kolor ewentualnie wyciąć sobie jakieś wloty;)

    #283722
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    ok dzieki a jak chce robic nadkole to chyba raczej trzeba odpiac tylni wachlarz?

    #283723
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    chodzi ci o błotnik? jasne, no chyba że podoba ci się ta “zabudowa” 😉

    #283724
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    no ale nie wiem czy moj kingway będzie ladnie wyglądal ??

    #283725
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    clen napisał:

    no ale nie wiem czy moj kingway będzie ladnie wyglądał

    NIE robimy tego nadkola po to by wyglądać brzydko. Wiec zastanów się zanim coś napiszesz takiego.

    #283726
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    clen napisał:

    no ale nie wiem czy moj kingway będzie ladnie wyglądał

    jasne, że będzie ładniej, inaczej nie byłoby to takie popularne, przecież skutery są podobne z wyglądu

    #283727
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Kiedy swój seryjny błotnik odkręcisz i walniesz do tego nadkole, od tyłu i z profilu ma bardziej sportowy zarys, wsadzając przedłużkę amora podnosi Ci się tył i pasażer czuje się jak w niebie 😛 Przynajmniej u mnie tak jest bo do chińskich chyba nie ma przedłużek;/ (ale poszukaj!). Chyba, że nie masz zdolności plastycznych i coś zknocisz. Ja ostatnio dałem za dużo utwardzacza i 1/4 puszki szpachli mi zaschło :-/

    #283728
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    WItam chiałbym zrobić nadkole do tego skuterka: http://img229.imageshack.us/my.php?image=ze30po6.jpg http://img292.imageshack.us/my.php?image=ze21ve6.jpg http://img87.imageshack.us/my.php?image=ze53an7.jpg da się zrobić tak aby polączyc ta tekturke z bokami? ❓ ❓ i jak zamontowac kierunki ?? ❓ :-/ bo mam z nimi problem..

    #283729
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    zrób tak jak ja napisałem i powinno być ok. Kierunki wmontuj w nadkole, tzn wytnij otwory i poprostu je tam umieć?? (klosze, bez tego czarnego plastikowego)

    #283730
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    migacze to wiem juz jak wmontuje je w bokach bo kupie inne specjalne… ale chce zeby bylo tak jak u CIebie na obrazku bo u mnie jest inaczej trochę to andkole i niew iem czym połaczyc te boki z tym nadkolem zeby nie bylo widoku :-/

    #283731
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    A można gdzieś kupić te nadkola np: do keewaya focusa? Bo ja próbuje i próbuje ale nie mogę za nic tego zrobić :-/

    #283732
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    raczej ciężko będzie, nadkola są robione tylko do niewielu popularnych modeli skuterów takich jak yamaha aerox

    #283733
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    :-/ hmmm… to trzeba będzie próbować… ale jak by ktoś wiedział niech da znać :mrgreen:

    #283734
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Lopez ja na jakiejś stronce widziałem nadkole do Focusa ;]

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button