Pytanie o przepisy

1. Czy skuter (z wyłączonym silnikiem) można przeprowadzać przez przejście dla pieszych ?
2. Czy 50ccm mogę jeździć tam gdzie obowiązuje zakaz ruchu rowerów (np. fragment Trasy Łazienkowskiej)

1.Nie (Rower Tak Pojazdy Silnikowo-Spalinowe nie )
2.Nie (Ten zakaz dotyczy rowerów,motorowerów,skuterów i motocyklów )

Oj Fubuu2PL w punkcie drugim mylisz się. Po TŁ mogą jeździć skutery, a tym bardziej motory. TŁ nie jest drogą ekspresową.

1. Ok
2. Czyli mimo znaku B-4 (zakaz ruchu motocykli) i B-10 (zakaz ruchu motorowerów) ten z rowerem ma zastosowanie też do skuterów ? Hmm, no to dobrze, że zapytałem bo już się tam chciałem pchać

Fubu2PL napisał:

1.Nie (Rower Tak Pojazdy Silnikowo-Spalinowe nie )
2.Nie (Ten zakaz dotyczy rowerów,motorowerów,skuterów i motocyklów )

1. Na oczach policjantów i straży miejskiej kilkukrotnie pchałem skuter z wyłączonym silnikiem przez przejście dla pieszych na Nowym Świecie a następnie wzdłuż ulicy po chodniku w kierunku budynków Uniwersytetu Warszawskiego i absolutnie nikt się nie przyczepił.

Ja też nie jednokrotnie pchałem skuter przez przejście dla pieszych...
Co do drugiego pytania to nie wydaje mi się, żeby ten znak zabraniał poruszania się motorowerom, od tego jest osobny znak.

W przepisach macie jednoznacznie określone że osoba pchająca/ciągnąca rower, motorower, czy motocykl jest traktowana jako pieszy - tak więc pchanie motoroweru jest jak najbardziej dozwolone. Ja codziennie pcham swój pojazd po chodnikach w czasie pracy pomiędzy budynkami i nigdy nie miałem problemów, nawet teraz jak na Euro jest u mnie dużo pieszych patroli na ulicach.

1. Tak - kiedyś był m.in. o tym artykuł na skuterowo, była tam informacja, że możesz prowadzić skuter nawet z włączonym silnikiem po chodnikach i miejscach takich jak np. rynki miast gdzie dozwolony jest tylko ruch pieszy, a więc po przejściu dla pieszych również. http://www.skuterowo.com/uwaga-na-chodniki/
2. Tak - jeżeli chodzi ci o znak B-9 (zakaz wjazdu rowerom) możesz jechać dalej. Obowiązują cię znaki zakazu wjazdu: B-4 (zakaz wjazdu motocyklom) i B-10 (zakaz wjazdu motorowerom). Przypominam, że nie obowiązuje cię również znak B-3 (zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych). Po wpisaniu symboli w grafice google pojawią ci się znaki ;)

zapytam chyba policjantów jak gdzieś będą stali bo szukałem w necie to zdania są podzielone i tutaj też.
Często zakaz ruchu dla rowerów ustawia się na odcinkach gdzie równolegle jest wytyczona ścieżka. Ale skoro skuterem mi po ścieżce jechać przecież nie wolno to albo wcale albo znak mnie nie obowiązuje

Rzeczywiście zagmatwana sprawa ;). Przed chwilą napisałem post, w którym przyznałem się do błędu i że znak zakaz wjazdu rowerom oznacza również zakaz wjazdu motorowerom, co znalazłem na jakiejś dziwnej stronie. Teraz jednak przejrzałem kodeks drogowy i bardziej wiarygodne strony i pozostaje przy swoim pierwotnym zdaniu z ostatniego postu. Po to jest znak zakaz wjazdu motorowerom i motocyklom żeby ich używać. Osobiście B-4 i B-10 respektuje, a B-3 i B-9 olewam i będę olewać ;) ***Teraz zastanawia mnie tylko sprawa znaku B-4 (zakaz wjazdu motocykli). Czy w tym przypadku można wjechać? Niby i motocykl i motorower to pojazd jednośladowy z silnikiem, jednak jeżeli do zakazania wjazdu obu tym pojazdom są odrębne znaki, to powinny być użyte oba, a gdy jest tylko B-4, to motorowerem chyba można jechać dalej.*** Choć tu gdzie piszę pomiędzy * nie jestem pewien ;)

Na wikipedii jest ciekawe uzasadnienie.
Zakaz wjazdu motocykli - służy głównie do unikania hałasu (np. w okolicach szpitali)
Zakaz wjazdu motorowerów - jako dopełnienie dla pojazdów silnikowych ?
Zakaz wjazdu rowerów - gdzie różnica prędkości mogłaby stwarzać niebezpieczeństw oraz wspomniane już przeze mnie dróżki rowerowe

Dla mnie przejście dla pieszych to jakieś 5 minut mniej z 20, które jadę do pracy bo nie musiałbym dojeżdżać spory kawałek i zawracać na dużym rondzie gdzie wpadnę na 2 cykle świateł.
Akurat po bokach głównej są uliczki gdzie mogę spokojnie skręcić, zsiąść ze skutera, przeprowadzić go przez pasy i z takiej samej małej uliczki pojechać w drugą stronę.

mxx_rs napisał:
...
Zakaz wjazdu motorowerów - jako dopełnienie dla pojazdów silnikowych ?
...

Chodzi tutaj o to, że jeżeli jest postawiony tylko zakaz wjazdu motorowerom, to oznacza on również zakaz wjazdu motocyklom, samochodom osobowym i ciężarowym. Chodzi tutaj o to, że każdy znak zakazu tak jak by zakazuje od pojazdu ukazanego na znaku do pojazdów "wyższej" kategorii, czyli zakaz wjazdu samochodom osobowym oznacza również zakaz wjazdu samochodom ciężarowym itd. Oczywiście tak jak pisze jest to dopełnienie do pojazdów silnikowych, a więc zakaz wjazdu rowerom nie powoduje zakazu wjazdu "wszystkim pojazdom w górę", czyli motocykli, samochodów osobowych...

Tak tak tak - bo samo B-3 zezwala na ruch jednośladów, dlatego jest B-4 i tym samym nie znajdzie zastosowania np. na wspomnianej przez mnie Trasie łazienkowskiej bo niby jak :)
więc może i coś w tym zakazie ruchu dla rowerów jest na rzeczy

klekocix napisał:

Fubu2PL napisał:
1.Nie (Rower Tak Pojazdy Silnikowo-Spalinowe nie )
2.Nie (Ten zakaz dotyczy rowerów,motorowerów,skuterów i motocyklów )

1. Na oczach policjantów i straży miejskiej kilkukrotnie pchałem skuter z wyłączonym silnikiem przez przejście dla pieszych na Nowym Świecie a następnie wzdłuż ulicy po chodniku w kierunku budynków Uniwersytetu Warszawskiego i absolutnie nikt się nie przyczepił.

Niby o co mieli by się przyczepić? Ja pchałem poboczem drogi MZ-tkę w wieku nastu lat, nie posiadając prawa jazdy, przepchałem obok patrolu drogówki i też nie doczepili się. Pchać zawsze można, a że przez przejście dla pieszych...Jeżeli miałbyś uszkodzony skuter, albo skończyło się paliwo, to trzeba przejść z pojazdem zgodnie z przepisami, a nie jak popadnie..nie przefruniesz ;)

Tylko awaria to awaria a tu ewidentna wygoda ale sprobuje :)
Jak znam zycie to nie tyle policji bedzie przeszkadzac co ludziom bo to jest przejscie na guzik a tu sobie gosciu w kasku skuter przepycha :D

mxx_rs napisał:

Tylko awaria to awaria a tu ewidentna wygoda ale sprobuje :)
Jak znam zycie to nie tyle policji bedzie przeszkadzac co ludziom bo to jest przejscie na guzik a tu sobie gosciu w kasku skuter przepycha :D

przepycha, a nie przejeżdża... co masz na głowie, to już twoja sprawa, możesz mieć nawet rogi łosia a nie kask, to nie ma nic do rzeczy ;)

Hahaha, no te rogi to Ci sie udaly :)

A co wy się tu nagle tak przepisami zaczęliście przejmować? Zwiększacie pojemność silnika, jeździcie powyżej 45 km/h a tu jakieś przepisy :D
Jak się trafi upierdliwy glina, a jeszcze co gorsze strażak miejski, to i tak będą wam wmawiać swój punkt widzenia :P A czasami dyskutowanie z takim wolnomyślicielem może być gorsze (droższe) w skutkach niż przyjęcie mandatu. Bo jak się chce psa uderzyć to się zawsze kij znajdzie :D

Ja akurat jeżdżę z blokadami (przynajmniej póki co) i nie jestem entuzjastą zwiększania pojemności (a już tym bardziej przez dzieciaków, którzy pierwszy raz wyjeżdżają na ulicę)

czy dowód osobisty jest obowiązkiem jeszcze na motorowery? i czy można jeździć na dowód osobisty ? i co trzeba mieć przy sobie jak policja skontroluje papiery przy nowym motorowerze ??? PROSZĘ O POMOC !!!