pytania o zakup skutera - kilka informacji dla "zielonych"

Czytając posty o polecenie jakiegoś modelu skutera do zakupu rzadko zauważam w jednym miejscu sformułowania wskazujące pewne fakty związane z chińskimi skuterami ( do których, zaznaczam, nic nie mam).
Niewykluczone, że ich przekazanie do nowych, młodych i często "zielonych" w temacie ludzi spowoduje, że nie wywalą ostatnich, uciułanych pieniędzy tylko z jednego powodu - niska cena i wezmą pod uwagę też kilka informacji.

1. Nazwa marketingowa a model skutera
Dość często na tym forum pojawiają się wpisy typu kupić toros jakiś tam,czy zipp jakiś tam itp. W rzeczywistości jak spojrzycie w homologację to okaże się że często omawiany jest ten sam skuter, z tej samej linii produkcyjnej (różni się tylko brandem i detalami nadwozia, no i nazwą marketingową). Przykładem są np kingway coliber, zipp vapor czy motobi wilga. Różna cena zależy częściowo od brandu, istnienia sieci serwisowej (gwarancja wcale nie jest taka darmowa). Porównywanie takich przypadków ogranicza się więc zazwyczaj do wyglądu a nie parametrów technicznych samego skutera (bo w gruncie rzeczy to ta sama maszyna).

2. Skutery z marketu
Osobiście nie porwałbym się na skuter z marketu, ale nie z tytułu tego że jest z założenia gorszy, ale np z tytułu tego że nikt nie przyłożył się np do jego poprawnego skręcenia (markom takim jak Zipp, Keeway czy Kingway bardziej będzie na tym zależeć) czy potencjalnych problemów z gwarancją. Bierzcie więc pod uwagę dostępność serwisu (nie każdy, nawet z tutorialem porwie się na samodzielne naprawy).

3. Wybór skutera, a oczekiwania
Rozważając zakup skutera należałoby wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę raczej to, czego się po nim oczekuje i czemu ma służyć, jaki chce się mieć silnik (za tym idzie moc, prędkość, możliwość tuningu), czy jest ergonomiczny i dobrany do wzrostu itp.
Z tych danych określicie "profil" skuterka i stwierdzicie czy stać was na nowy czy też używany.
Z doświadczenia (kiedyś też miałem chińczyka) mogę powiedzieć, nie kupujcie czegoś taniego kierując się tylko chęcią posiadania, bo możecie się zawieść.

4.Niezawodność
Skutery chińskie to loteria ( a to ładnie widać po dziale serwis i np ilości problemów po zimie), nie ma modeli niezawodnych i nie ma tu gwarancji, że polecany na forum model nagle nie padnie. Ja do swojego rometa dołożyłem kiedyś ok 25% jego ceny na części (i mnóstwo czasu na poprawę fabryki), aby jeździł tak jak oczekiwałem.

To tyle ode mnie, powodzenia w przemyślanych zakupach:)