Procedura sprzedaży skutera

Witam, niedługo mam zamiar sprzedać swój skuter. I tu mam do was pytanie. Jak wygląda cała procedura sprzedaży? No wiem, że musi być zawarta umowa kupna-sprzedaży ale co dalej? Wyrejestrowanie? Nie jestem pewny i dlatego zwracam się z pytaniem do was. Kupując ten skuter, sprzedający powiedział mi, że nie muszę go przerejestrowywać jeśli posiadam wszystkie umowy kupna-sprzedaży. Czy to prawda? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Jak w dowodzie nie ma osoby poniżej 18 roku życia to spisujecie umowę i później kupujący z papierami idzie do urzędu i rejestruje.

tylko kupujący? Ja nie muszę nic już załatwiać?

Ja juz 2 lata jezdze bez przerejestrowania, lecz obawiam sie ze moze to sie zemscic

Robisz fotki skutera. Tworzysz opis. Publikujesz ogłoszenie w necie, prasie, itp. Szykujesz sobie formularze umowy kupna-sprzedaży (dostępne w necie). Przyjeżdża ludek obejrzeć sprzęt. Jeżeli ustalicie cenę sprzedaży, to spisuje umowę kupna-sprzedaży w 2 egzemplarzach. Jeden dla kupującego, drugi dla Ciebie. Nabywca przekazuje Tobie pieniążki, a Ty jemu skuter, dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczenia OC i kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Dobrze jest spisać sobie nr polisy OC, którą przekazujemy nabywcy. Następnie udajesz się do wydziału komunikacji - tam gdzie skuter był rejestrowany - ze swoją kopią umowy, i zgłaszasz sprzedaż. Wypełnisz oświadczenie o sprzedaży pojazdu, a urzędnik przystawi na umowie kupna-sprzedaży pieczątkę z potwierdzeniem zgłoszenia sprzedaży pojazdu. Kolejny krok, to udanie się z tą umową do ubezpieczyciela, czyli tam gdzie było wykupione OC i też zgłoszenie sprzedaży. Koniec.

ja jestem trzecim właścicielem a jeżdżę na dowodzie pierwszego... W jaki sposób może się zemścić?

@J23 wielkie dzięki! Wszystko przepięknie opisane! :) Ale właśnie mam jeszcze jedno pytanko. Jeśli chciałbym kupującemu "zostawić" ubezpieczenie żeby z niego korzystał to nie muszę nic robić?

@pikos75 nie musisz ale jak zrobi wypadek to stracisz zniżki.

http://ac-oc.org/oc-a-sprzedaz-samochodu/

Mnie ciekawi jak to jest, gdzy chcialbym teraz sprzedac moj skuter, chociaz dowod jest jeszcze na starego wlasciciela i nie bylem w urzedzie zaniesc papieru kupna sprzedazy, ze kupilem skuter

Możesz sprzedać tylko musisz kupującemu dać umowę między właścicielem z dowodu rej. Musi być zachowana ciągłość umów.

pikos75 napisał:

ja jestem trzecim właścicielem a jeżdżę na dowodzie pierwszego... W jaki sposób może się zemścić?

Przy najbliższej kolizji na pewno to odczujesz :)
Masz 30 dni na przerejestrowanie po zakupie.
Zrób porządek z papierami i OC bo narobisz sobie kłopotów.

ale jak teraz będę sprzedawał ten skuter to chyba nie opłaca mi się w to bawić? W sumie mam kupca i na dniach powinien do mnie przyjechać więc nie jest mi to potrzebne, nie?

Tak czy tak to możesz mieć kłopoty.
Bo niech się okaże, że 1 właściciel nie żyje np a tu koleś kupuje od niego skuter. Na pewno powie, że kupił od Ciebie jakby co. Nie robi się takich przekrętów. No i pojawia się jeszcze problem z OC. Musisz mieć ciągłość umów tak czy tak.
Z resztą co mnie to obchodzi :)

ciągłość umów oczywiście mam :) Od pierwszego właściciela aż do teraz. Poprzedni właściciel powiedział mi, że nie muszę przerejestrowywać jeśli mam właśnie tą ciągłość umów. Kłamał? Cholera, trochę się już pomieszałem ;d

Bo mieszasz, ustalmy coś;
jesteś 3 właścicielem, umowę kupna masz na siebie i zarejestrowany jest na Ciebie? Dowód masz na siebie? OC masz na siebie?
Bo teraz to ja już głupi jestem. Nie ważne którym właścicielem jesteś, ważne na kogo są papiery.

Więc tak: jestem trzecim właścicielem, umowa kupna jest na mnie (dokładnie na mojego tatę), zarejestrowany jest jeszcze na pierwszego właściciela (tablica i dowód) OC jest opłacone na mojego tatę.

Możesz sprzedać tak jak jest, masz kupcowi przekazać wszelkie umowy poprzednie, jeśli masz sprawę uregulowaną ze Skarbówką, ważne OC to nic Ci nie zrobią. Wydział Komunikacji nie ma możliwości Cię ukarać za nie dotrzymanie 30-dniowego wymogu rejestracji na Ciebie/ojca.

Jakbyś miał wypadek czy by Ci skradziono pojazd miałbyś problemy lub przy kontroli policyjnej miałbyś jakieś nieprzyjemności.

ok, wszystko już jest chyba dokładnie opisane. Dziękuję wszystkim za pomoc :)