Prawo Jazdy na Skuter: Opinie

Cześć. Właśnie jestem w trakcie tworzenia artykułu na temat opinii skuterowców odnośnie prawa jazdy na skuter kat. AM.
Chętnie wysłucham, jakie jest Wasze zdanie, wybrane wypowiedzi zamieszczę w publikacji. Z góry dzięki!

Jak większość rozwiązań ma swoje plusy oraz munisy.
Zaletą napewno jest to, że młodzież przejdzie dobre szkolenie z wiedzy o ruchu drogowym, która napewno im się przyda podczas jazdy choćby na jednośladach. Według mnie, jest to ważny apekt, ponieważ nóz w kieszeni mi się otwiera gdy widze "jeszcze gorące '13'" rozbijające się po miejskich bulwarach.
Za wadę można uznać koszty tego rozwiązania. Kurs jak kurs, napewno tani nie będzie. Wydanie dokumentu to też dodatkowy wydatek.
Końcowo obawiam się, że to prawko utrudni niektórym dostęp do pierwszego jednośladu w młodym wieku- czy to dobrze, czy źle- można uogólniać sprawy, ale...nie jest to najgorsze rozwiązanie.

Ja uważam że to dobre rozwiązanie. Tylko ma jedno pytanie. Jeśli ktoś ma kartę motorowerową to trzeba będzie robić prawko czy wymienią?

Już wiem ^^ Jak mam kartę motorowerową to zgodnie z Art.117 podpunktem 2.

Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo
o ruchu drogowym, zachowuje wanosc do czasu ukonczenia przez jej posiadacza 18 roku ycia.
Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii
AM, o ile osoba ma ukonczone 14 lat.

Teraz pytanie. Ile to będzie kosztowało i kiedy to nastąpi?

AM?
Na skutery jak najbadziej ok, taka karta motorowerowa. Ale na samochód to kiepski pomysł, taki dzieciak ledwo zza kierownicy będzie wystawał ^^

czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i
konstrukcja ogranicza predkosc jazdy do 45 km/h;”,

Jakieś wielkie samochody to raczej nie będą ;) Znajdź samochód do 350kg xD

EDIT: Zgodnie z Art.20 punkt 3 podpunkt a)

3) opłate za wydanie:
a) prawa jazdy – przy czym jej wysokosc nie może przekroczyc 200 zł,

Te minicar'y to powinni już totalnie zabronic, bo tą są tylko tamowniki ruchu i to dopiero stwarza zagrożenie.

Może jeszcze ktoś wyrazi swoje poglądy?

uwazam ze co niektorym prawko by sie przydalo.. ja mam kat b i c .dla mnie dobrym rozwiazaniem jest jesli ktos ma jush jakiekolwiek prawko nie musialby tego robic ale nie niektorzy ktorzy jezdza po moim miescie zasluguja na lincz!!

moim zdaniem to dobry pomysł, i powiem więcej powinni jeszcze wprowadzić obowiązkowy kurs powyzej 18 roku zycia. Bo z tego co czytalem ustawia o kategorii AM nie będzie obowiązywała osob pelnoletnich w momencie wejscia w zycie ustawy.
Kazdy kto porusza się po drodze powinien miec jakas swiadomosc...

Ja jeżdżę bardzo dużo autem na co dzień (ok 5000km/miesięcznie). Czasami to co widzę jest przerażające. Niestety bardzo dużo osób poruszających się na skuterach nie mam zielonego pojęcia o przepisach ruchu drogowego. Wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji że osoba poruszając się jednośladem o pojemności poniżej 50 nie jest pewna czy ma pierwszeństwo w danej sytuacji na drodze, a to może doprowadzić do tragedii. Uważam że każda osoba poruszająca się pojazdem mechanicznym powinien znać przepisy o ruchu drogowym.

Beeeeer napisał:

moim zdaniem to dobry pomysł, i powiem więcej powinni jeszcze wprowadzić obowiązkowy kurs powyzej 18 roku zycia. Bo z tego co czytalem ustawia o kategorii AM nie będzie obowiązywała osob pelnoletnich w momencie wejscia w zycie ustawy.
Kazdy kto porusza się po drodze powinien miec jakas swiadomosc...
Osoba dorosła poruszająca się skuterem na dowód osobisty nie znaczy że nie zna przepisów. Jak nie zna i popełni błąd to zapłaci raz i drugi karę , wtedy sama się nauczy szybko przepisów.

Wyłudzenie pieniędzy... Rozumiem jakiś kurs doszkalający za 100zł niekończony egzaminem... Po co wprowadzać dodatkowe nerwy...
Ogólnie polski system egzaminowania jest do dupy... Nastawiony tylko na zarobek... Co to ma oznaczać, że osoba nie zda za pierwszym razem, po dwóch tyg znowu, a po następnych dwóch tyg zdaje... Siedząc w domu nagle nauczył się jeździć? Albo się umie jeździć i zdaje albo nie umie i wysyła na dodatkowe przeszkolenie...

Przecież to jest głupie!! Jeszcze nawet nic o tym am nie wiadomo kiedy wchodzi w życie ani nic ;/ Jeden wielki (przepraszam za słowo) BURDEL!!

romet727p10 napisał:

Przecież to jest głupie!! Jeszcze nawet nic o tym am nie wiadomo kiedy wchodzi w życie ani nic ;/ Jeden wielki (przepraszam za słowo) BURDEL!!

To kiedy wchodzi w życie to już jest dawno wiadome - w styczniu 2013. Moim zdaniem jest to w miarę dobry pomysł bo może zmniejszy się ilość małolatów które po kupieniu skutera odrazu go odblokowują i zakładają neony itd i jeżdżą po drogach totalnie nie znając się na przepisach. Nie mówię że wszyscy tacy są ale śmiało mogę powiedzieć że jest takich sporo. Wiejski tuning i jazda...

Swoją drogą za wiejski tuning też powinni zabierać dowody...

Ja będę musiał załatwić duplikat karty motorowerowej i wymienie ją sobie na wspomniane prawko,chyba że jest niewazna jeżeli skończyłem 18 co wtedy? Normalny kurs?
qazwsxedc posiadam rzeczony tamownik ruchu i niektórych kierowców on temperuje, bo trudniej wyprzedzić go niż skuter, ale z drugiej strony ile bym nie jechał i tak wyprzedzają - niektórzy stawiają sobie za punkt honoru by być te 2 samochody do przodu

Jeśli skończysz 18 lat przed wejściem tego w życie to będziesz mógł dalej jeździć na dowód. Jeśli nie to będziesz musiał wymienić kartę na prawko.

18 mam dawno skończone, mam nadzieje że tak w istocie bedzie i będę mógł jeździć na dowód moim microcarem (skutera troszkę mi się odechciało)