Poradnik – rejestracja sprowadzonego skutera

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Autor
    Wpisy
  • #254388
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Przede wszystkim – w moim przypadku jestem pierwszym właścicielem w Polsce (podpisałem umowę bezpośrednio z Włochem) i być może z tego wynikają pewne różnice w stosunku do artykułu Łukasza. Dla ścisłości – poniższy tekst dotyczy motorowerów.

    Ogólna kolejność załatwiania spraw jest taka:
    1. Stacja kontroli pojazdów (przegląd) i tłumacz przysięgły (wiadomo)
    2. Urząd skarbowy (złożenie VATu-24 + załączniki)
    3. Urząd miasta – wydział komunikacji (złożenie wniosku o rejestrację)
    4. Ubezpieczyciel

    [u:94840c6e8f]Ogólna uwaga – rób po dwie kserokopie wszystkich dokumentów które dostajesz. Czasem w urzędach chcą kopie, czasem oryginały, wiec jeśli będziesz miał po 2 kopie zawsze Ci jakaś symboliczna podkładka zostanie.
    [/u:94840c6e8f]

    Stacja kontroli pojazdów i tłumacz przysięgły
    ___________________________________________________________________

    Stacja kontroli – dostałem stamtąd dwa papierki – pierwszy zatytułowany „Dokument identyfikacyjny pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą” Zawiera dokładne dane techniczne. Drugi – „Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu” składa się z danych takich jak nazwa, numer ramy, rodzaj pojazdu, itp. Jest tam też wynik badań (Pojazd spełnia wymagania techniczne) Kończy się formułką „Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą”
    ________________________________________________________________________


    Tłumacz przysięgły – przetłumaczyłem następujące dokumenty:
    – Umowa kupna sprzedaży
    – Włoski dowód rejestracyjny (Zaświadczenie o odpowiedniości technicznej motoroweru)

    Koszty – nie pamiętam co do złotówki, ale były to kwoty podobne do tych, które podaje Łukasz: 120 zeta za przegląd i 20 – 30 za stronę tłumaczenia.
    __________________________________________________________________________

    Urząd skarbowy (złożenie VATu-24 + załączniki)

    Formularz VAT-24 można znaleźć w internecie albo wziąć z urzędu skarbowego. Sam miałem duży problem z jego wypełnieniem, więc podam co wpisywać w poszczególne rubryki. Każde pole tego formularza ma numer, będę podawać numer, a później co tam wpisałem.

    VAT-24 WNIOSEK O WYDANIE ZAŚWIADCZENIA POTWIERDZAJ¡CEGO BRAK OBOWI¡ZKU UISZCZENIA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG Z TYTUŁU PRZYWOZU Z INNEGO PAÑSTWA CZŁONKOWSKIEGO ŚRODKA TRANSPORTU
    1 – NIP w formacie XXX-XXX-XX-XX. Jeśli nie jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT UE – skreśl PL na początku.
    2 – Urząd skarbowy w [nazwa miasta]
    3 – jeśli importujemy na własne potrzeby – zaznaczamy „osoba fizyczna”
    4 – 14 – tutaj nie powinno być problemu
    15 – Jeśli Twój skuter nie lata i nie pływa – zaznacz „pojazd lądowy”
    16 – 19 – Spisałem z „Dokumentu identyfikacyjnego pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą”
    20 – pole puste – mój skuter nie miał tablicy rejestracyjnej
    21 – Zaznaczyłem „ramy”, bo to miałem w „Dokumencie identyfikacyjnym pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą”
    22 – Wpisałem, podany w „Dokumencie identyfikacyjnym pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą” numer, w moim przypadku – ramy
    23 – pole puste
    24 – pole puste
    25 – Spisałem z „Dokumentu identyfikacyjnego pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą”
    26 – Ważne – tu ma być data dopuszczenia do użytku za granicą, nie w Polsce. Jest on podana np. w „Zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu”. Jest to inaczej mówiąc „Data pierwszej rejestracji za granicą”
    27 – Po prostu spisałem z licznika
    28 – Spisałem z umowy kupna sprzedaży
    29 – Spisałem z umowy kupna sprzedaży (w euro, nie przeliczałem na PLN)
    30 – Nie mam faktury więc wpisałem „Umowa z dnia [data]”
    31 – Spisałem z umowy kupna sprzedaży
    32 – zaznaczyłem „osoba fizyczna”
    33 – Nazwisko i imię sprzedawcy z umowy kupna – sprzedaży
    34 – pole puste
    35 – 41 – dane sprzedawcy z umowy kupna – sprzedaży
    42 – 43 – zaznaczasz w zależności od tego co dołączasz do tego formularza
    44 – Tu trzeba wpisać co jeszcze się dołącza. Po prostu spisuj nagłówki z dokumentów. Jeśli jest to kopia, również to wpisujesz. Ja dołączyłem: Umowę kupna sprzedaży (oryginał i kopię) włoski dowód rejestracyjny (+ tłumaczenia) i kopię dokumentów z przeglądu.
    45 – 48 – wiadomo
    dalsze pola – puste
    Musiałem również wpłacić na konto urzędu miasta 160 zł. Na dowodzie wpłaty pani z kasy wpisała (po wyjaśnieniu, o co chodzi) „Opłata skarbowa – zaświadczenie VAT-25” – tak, właśnie VAT 25, a nie 24, tak ma być. Dowód wpłaty też dołączyłem. (Tzn. jedną z kopii, drugiej lepiej pilnuj dobrze)
    Weź też ze sobą dowód osobisty do wglądu.
    Po przyjęciu dokumentów powiedzieli, żebym się zgłosił za tydzień. Zgłosiłem się i dostałem upragniony dokument: VAT-25 ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJ¡CE UISZCZENIE PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG LUB BRAK OBOWI¡ZKU UISZCZENIA PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG Z TYTUŁU NABYCIA ŚRODKA TRANSPORTU. Udałem się więc do wydziału komunikacji.
    __________________________________________________________________________


    Urząd miasta – wydział komunikacji
    Tu również nie może obyć się bez wniosku 🙂 Na szczęście jest on dużo krótszy i prostszy od poprzedniego. Jest on zatytułowany: WNIOSEK 🙂 Patrząc od góry strony wpisujesz :
    Miejscowość, data, i Twoje dane – to chyba oczywiste ?
    Nazwa organu rejestrującego: ja wpisałem: Urząd miasta
    Miasto – wiadomo
    Poniżej – podkreśliłem: „czasową rejestrację”
    W celu – puste miejsce
    Rodzaj pojazdu i przeznaczenie – Motorower
    Marka, typ, model – spisałem z papierów z przeglądu
    Rok produkcji – spisałem z papierów z przeglądu
    Numer identyfikacyjny VIN/nr nadwozia (podwozia) – spisałem numer ramy z papierów z przeglądu
    Rodzaj paliwa – wpisałem: benzyna bezołowiowa
    Dotychczasowy numer rejestracyjny – nie miałem żadnego, więc zostawiłem puste pole
    Numer karty pojazdu – też nie miałem, więc puste pole
    Jeśli chodzi o załączniki to wymagali następujących dokumentów:
    – Umowa kupna sprzedaży
    – Włoski dowód rejestracyjny
    – Tłumaczenia (chyba wszystkie)
    – Dokumenty z przeglądu
    – VAT-25, który wcześniej dostałem z urzędu skarbowego
    – Dowód osobisty do wglądu
    Pani której to wszystko wręczyłem dała mi kwitek, z którym poszedłem do kasy (tak, szykujcie portfele 🙂 Zapłaciłem 114 zeta. Z kwitkiem z kasy wróciłem do tej pani, a ona poprosiła mnie żebym sobie wybrał tablicę rejestracyjną – normalną, nie tymczasową (wzruszyłem się normalnie) coś tam wstukała do komputera i po chwili wręczyła mi świeżo wydrukowany, tymczasowy dowód rejestracyjny i tablicę, którą wcześniej sobie wybrałem. Poinformowała mnie też, że z tym dowodem mogę już wykupić ubezpieczenie a za dwa tygodnie mam zadzwonić, czy jest już stały dowód. Wydanie stałego dowodu wymaga złożenia kolejnego wniosku, podobnego do tego o tymczasowy, tylko podkreślasz „rejestrację” zamiast „czasową rejestrację” no i należałoby wpisać numer rejestracyjny, bo już go masz. Oczywiście trzeba oddać tymczasowy dowód, za to dostajesz nowy, już stały.
    __________________________________________________________________________


    Ubezpieczenie

    Dowiadywałem się już u naszego narodowego monopolisty, i ubezpieczenie kosztuje 70 zeta za rok. Nie traktuj jednak tego wyliczenia jako pewnik, składka jest ustalana indywidualnie, między innymi na podstawie Twojego wieku. Po prostu zgłaszasz się tam z dowodem rejestracyjnym i od razu dostajesz papier że wykupiłeś ubezpieczenie.
    Podsumowując koszty: 120 (przegląd) 120 (tłumaczenia) 160 (vat 25) 114 (urząd miasta) 70 (ubezpieczenie) = 584 zł, jeśli dobrze liczę.
    Mam nadzieję, że komuś pomoże ten artykuł, ogólnie to nie jest takie trudne jak już wiesz co i jak. Jest trochę latania ale w tydzień można to załatwić (+ 2 tygodnie czekania na stały dowód, ale możesz jeździć na tymczasowym.

    autor: Spooky ze Skutery.net

    [u:94840c6e8f]Myślę, że temat można przykleić. Niektórym się przyda.[/u:94840c6e8f]

    Jeśli komuś się przyda czekam na Piwko ! :564:

    #254389
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    ciekawy poradnik komuś na pewno pomoże 😎

    #254390
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    A jak wygląda jeśli ja mam (powiedzmy) z Niemiec i kupiłem sam, i mam umowe bezpośrednio z Niemcem i oświadczenie że skuter nie był rejestrowany za granicą (do 2005 roku nie trzeba bylo) tzn to oświadczenie napisałem sam to z tym pójde na przegląd i mi zrobi przeglądł Ogólnie to przejdzie?

    #254391
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Przegląd przejdzie jeśli spełnia warunki techniczne wymagane przez Państwo.

    #254392
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Czyli 50cc poniżej 4Kw lusterka światła wydech itd?

    #254393
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    50 ccm, lusterko lewe, światła i wydech chyba do 76 dB.

    #254394
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    podklejam.
    od tej pory jak zobacze jakiś nowy topic na temat rej skutera to banuje.

    #254395
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Patrico napisał:

    50 ccm, lusterko lewe, światła i wydech chyba do 76 dB.

    Z tego co się orientuje to motorower może mieć do 94 dB. Wino jak miał badania to miał trochę ponad 94 dB, ale dowodzik odzyskał.

    #254396
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    A ja mam takie pytanie…
    Mam okazje kupić skutera sprowadzonego z włoch. Skuter nie byl jeszcze rejstrowany w polsce. Sprzedawca powiedzial mi ze mogę nim jezdzic na wloskich tablicach tylko muszę go w polsce ubezpieczyc. Jest taka możliwośc? Bo nie wiem czy mam temu Panu wierzyc

    #254397
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Dokładnie nie wiem, ale jeśli masz dowód rejestracyjny włoski i tablice włoskie to jakiś czas możesz jeździć ale to chyba tylko przez niedługi czas( może do końca ubezpieczenia wykupionego we włoszech) Ale ciągle jeździć nie mozesz. A nie możesz go po prostu zarejestrować ?

    #254398
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Ok dzieki za odpowiedz. Na rejstracje na razie nie mam kasy…

    #254399
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    A ja mam takie pytanie, właśnie wyczytałem na karteczce co trzeba dołączyć do VATu 25
    m.in. trzeba dołączyć “kserokopię oryginału briefu, karty pojazdu bądź dowodu rejestracyjnego”
    Nie mam do swojego squta żadnego z tych dokumentów. Dowodu nie mam ale mam papier który mówi o tym, że nie muszę go mieć i to już przeszło więc ok tylko powiedzcie mi czy w Niemczech do 2005 roku gdy skutery nie były bez obowiązku rejestracji, przy kupnie skutera dawali ten brief lub kartę pojazdu? Bo ja tego nie mam a za parę dni idę to składać.

    #254400
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Mam pytanie jakie dokumenty musi meic moto sprowadzone z nieiec?
    Brief niemiecki i umowa starczy ? bo mogę mieć moto a ma te dokumenty i koles mowi ze da się zarejstrowac na tym.

    #254401
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Musisz posiadać niemiecki Bierf (jak u nas dowód rejestracyjny) i umowę kupna sprzedaży.
    Ja sprowadzałem moto z Austrii, posiadałem w/w dokumenty i bez problemu odbyła się rejestracja.

    #254402
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Chłopaki, teraz się chyba pozmieniało. bo są te przeglądy co 2 lata i jak to teraz jest z rejestracją? Pierwszy przegląd kosztuje tyle co kiedyś czyli 116zł czy wynosi ok. 64zł?
    Rejestrował ktoś ostatnio motorower zza granicy?

    #254403
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Za pierwszy płacisz 116 (Koszt przeglądu pojazdu pierwszy raz rejestrowanego w kraju), kolejne 64 zł.

    #254404
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Kur*a jego mać. to ile mnie to wszystko wyniesię z tłumaczeniamiż

    #254405
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Z tego co słyszałem, to miało wejść, albo już weszło to, że nie musisz tłumaczyć ani umowy, ani dowodu.

    #254406
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Ja mam następujący problem jestem teraz u rodziny w Romunii i będę miał od nich apke rs 50. Jest tylko taki problem ze mam do niej tylko dowód rejestracyjny i nic poza tym. Co teraz zrobić? Jak będzie przy rejestracji w Polsce?

    #254407
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    na moje musisz spisac umowe chyba 😀

    #254408
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Jak ja go dostaje za free.

    #254409
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Och boże no ale to spiszesz umowę tylko żeby była, żeby można było zarejestrować -.-

    #254410
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    aha to do rejestracji wystarczy romunski dowod rejestracyjny i ta umoważ

    #254411
    Anonim
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    no chyba wystarczy.. ale kto jest kozak i mi powie jak zarejstrowac przy sprowadzaniu skutera z wloch 2006 rok, u nich cos takiego jest teraz od 2005 chyba ze musi przy sprzedawaniu go wyrejestrowac i z urzedu dostajesz papier ze jest twoj ale nie dowod rejstracyjny, tylko jakis dokument i umowe,

    bo gilera dna 2006 rok jest z zesputa pompa wody, ladnie pali etc za 100 euro xd

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button