Pomoc czy pełnoletni może po styczniu 2013 jezdzić skuterem na dowód

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #114390
    andzia
    Użytkownik
    • 1
    • 2Postów:

    Proszę o pilną pomoc.Mam 36 lat i muszę czasami jezdzić skuterem po syna i w związku z tym czy mogę po styczniu 2013r jezdzić na dowód osobisty dodam,że mam tylko kartę rowerową.Pewien policjant powiedział kategorycznie że nie i nawet znajomemu dał za to samo mandat 500zł prawdopodobnie niesłusznie.Z info w internecie wnioskuję,że chyba mogę,ale proszę podajcie gdzie jest ten zapis w dz.ustaw,albo w kodeksie ruchu drogowego,abym mogła to sobie wydrukować i mieć ze sobą w razie kontroli.

    #114391
    skinu44
    Uczestnik
    • 7
    • 47Postów:

    CYTAT “Jeśli ukończysz 18 lat przed 18 stycznia (data wejścia nowych przepisów w życie) to możesz jeździć na dowodzie. Jeśli 18-stkę kończysz w późniejszym terminie, musisz odbyć kurs na prawko AM i zdać egzamin w WORDzie”
    To znalazłem moim zdaniem mozesz jeździć na dowodzie ;]

    #114396
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    2. Na podstawie art. 133 ust. 2 i 3 ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011.30.151)

    Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej na prawo jazdy kat. AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.

    Osobę, która przed dniem wejścia w zycie ustawy o kierujacych pojazdami ukończyła 18 lat uważa się za uprawniona do kierowania motorowerm na terytorium RP. Od tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzajacego to uprawnienie. Nie może ona jednak uzyskać prawa jazdy kat. AM tak jak osoba posiadająca karte motorowerową.

    Takie info dostałem z wrocławskiego Wydziału Komunikacji.

    #114407
    dzokej
    Użytkownik
    • 7
    • 746Postów:

    W myśl art. 177 punkt 3 nie musisz gdyż w momencie wejścia w życie ustawy byłeś już osobą pełnoletnią a nasze prawo nie działa wstecz więc spokojnie możesz jeździć na sam dowód osobisty.

    Art.117 Najważniejsze zmiany:
    „2. Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia.
    Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat.
    3. Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do
    kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie stosuje się
    obowiązku uzyskania dokumentu potwierdzającego to uprawnień.

    #114413
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    art. 117 jakiego kodeksu? Nie dość, że się powtarzasz to jeszcze wprowadzasz w błąd.

    #114419
    dzokej
    Użytkownik
    • 7
    • 746Postów:

    Po pierwsze lucek tu masz link potwierdzający iż osoba pełnoletnia w momencie wejścia w życie ustawy nie potrzebuje prawa jazdy kategorii AM

    http://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/416808,jazda-skuterem-bez-prawa-jazdy-nadal-bedzie-mozliwa.html

    tu masz link z całą ustawa podpisaną przez Prezydenta RP

    http://www.abc-trans.pl/aktualnosci-i-ciekawostki/55-prezydent-podpisa-ustaw-o-kierujcych-pojazdami-nowe-prawo-jazdy-w-2013.html

    Po drugie nie powtarzam się tylko dopisałem
    a po trzecie z art. widocznie wyszła literówka, za którą przepraszam ale cytat pochodzi z jakiegoś artykułu dla ośrodków egzaminacyjnych.
    Więc wielebny lucku nigdy nie mylący się przepraszam

    #114427
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Oj widzę, że zwrócenie uwagi ugodziło w Twoje ego, nikt nie jest nieomylny, więc daruj sobie to ironizowanie, popraw gafę, żeby potem nikt tego nie powtarzał.

    #114460
    dzokej
    Użytkownik
    • 7
    • 746Postów:

    Nie nie uraziłeś mego ego tylko mogłeś mnie poprawić troszkę i koniec tematu Pozdrawiam

    #114461
    Mario1
    Użytkownik
    • 0
    • 1 223Postów:

    Qurwa ale macie problem , sprawa jest prosta , ukończone 18 lat przed 19 stycznia 2013r. – jeździ na dowód i tyle w temacie – oczywiście 50cm3. , śmiało można odmówić przyjęcia mandatu niech wyślą do sądu i już.

    #114467
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Sprawa prosta, tylko, że jak przytoczył autor nie każdy policjant ogarnia sytuację. Kiedy nie przyjmiesz mandatu sprawa jest kierowana do sądu, niepotrzebna strata czasu.

    #114471
    Mario1
    Użytkownik
    • 0
    • 1 223Postów:

    lucek71 napisał:

    Sprawa prosta, tylko, że jak przytoczył autor nie każdy policjant ogarnia sytuację. Kiedy nie przyjmiesz mandatu sprawa jest kierowana do sądu, niepotrzebna strata czasu.

    fakt strata czasu ale i satysfakcja z durnoty i nie znajomości przepisów takiego gliniarza , poza tym sąd by od razu odrzucił tą sprawę.

    #114474
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Masz racje, ale jaka satysfakcja jak mu rzucisz artykułem i będzie musiał przyznać Ci racje 🙂

    #114476
    Mario1
    Użytkownik
    • 0
    • 1 223Postów:

    nie rzuca się artykułem gliniarzowi bo ci szybko znajdzie coś innego niesprawnego – i dupa.

    #114480
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Zależy w jakiej formie to przedstawisz, zawsze lepiej znać przepisy i swoje prawa niż ich nie znać.

    #114483
    Mario1
    Użytkownik
    • 0
    • 1 223Postów:

    lucek ja nie pisze o nieznajomości tylko o nie przytaczaniu gliniarzowi artykułów , znasz je dla siebie i swojej wiedzy .

    #114488
    Anonim
    Nieaktywny
    • 27
    • 2 984Postów:

    Nie rozumiem dlaczego miałbym nie zwracać uwagi na ewidentny błąd. To nie Gestapo, ani nawet Milicja, żeby człowiek miał się bać odezwać.

    #116929
    andzia
    Użytkownik
    • 1
    • 2Postów:

    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc,która była mi bardzo przydatna.Okazuje się,że to my musimy uczyć Policję przepisów,a odnośnie znajomego który otrzymał mandat 500zł,to sprawa będzie w sądzie o zwrot pieniędzy które zostały niesłusznie wyłudzone.Pozdrawiam.Andzia

    #116942
    Anonim
    Nieaktywny
    • 82
    • 3 102Postów:

    Szkoda, że znajomy od razu sprawy do sądu nie wziął.
    No ale, nie znajomość prawa szkodzi.

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button