Po jakich drogach można jeździć skuterem?

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Autor
    Wpisy
  • #40979
    Jasiu
    Użytkownik
    • 8
    • 108Postów:

    Witam, ostatnio kłóciłem się gdzie moge jeździć skuterem. Wiem że po ekspresówce i po autostradzie nie wolno. Ale np po takiej drodze 86 z katowic do bielska chyba moge jechać? to nie jest ani ekspresówka, ani autostrada. ja na to mówie droga szybkiego ruchu, ale osoba z którą się sprzeczałem stwierdziła że droga szybkiego ruchu nie istnieje bo to to samo co ekspresówka. Wiec jak to wgl tam jest?

    #40980
    Kapuchon
    Użytkownik
    • 18
    • 2 689Postów:

    Droga szybkiego ruchu to inaczej właśnie ekspresówka. Skuterami o poj. 50ccm3 nie można jeździć po autostradach, drogach szybkiego ruchu ( czyli ekspresówki – jedni na to mówią tak a drudzy tak ) i drogach średnicowych. Czyli tam gdzie jest oznaczenie że to droga ekspresowa bądź autostrada motorowerem nie można wjechać. Jest też znak zakazu wjazdu motorowerów ale to jest chyba jasne.

    #40981
    madi
    Uczestnik
    • 21
    • 5 786Postów:

    nie możesz jeździć po drogach z oznaczeniami S – droga ekspresowa (np S1, S86) oraz A – autostrada (np A1, A4).

    Kapuchon – droga szybkiego ruchu to droga klasy GP (główna przyśpieszona) – nie jest to droga ekspresowa. 🙂

    #40985
    biolog
    Użytkownik
    • 5
    • 30Postów:

    A po DK(droga krajowa) do jakich ona się zalicza? można po niej śmigać ?

    #40987
    Leszek Śledziński
    Keymaster
    • 769
    • 2 361Postów:

    Dk jeśli nie jest ani E ani A

    #40988
    Cytrus
    Użytkownik
    • 1
    • 66Postów:

    A nie orientujecie się czy na DK 44 można jeździć skuterem (50ccm)?

    #40993
    madi
    Uczestnik
    • 21
    • 5 786Postów:

    przeczytaj mój post ten powyżej jeszcze raz i zobacz czy była mowa o drogach krajowych.

    Leszku, E to oznaczenie drogi europejskiej i jeśli nie jest ekspresówką ani autostradą to można nią jechać.

    #41062
    KrzysiekP
    Użytkownik
    • 14
    • 2 166Postów:

    Informacja dla wszystkich:
    skuterem po drogach typu:
    -lokalnego
    -wojewódzkich /żółte tabliczki czyt tabliczka E-15b np/
    -krajowych /czerwone tabliczki czyt tabliczka E-15a np/
    to drogi dozwolone do poruszania się po nich skuterem.

    Jasiu twoje pytanie odnośnie “naszej” DTS-ki tzn odpowiedz na nie brzmi możemy poruszać się tą drogą normalnie.

    Całkowity zakaz wjazdu dla skuterów jest dla dróg:
    EKSPRESOWYCH oznaczonych tabliczkami np E-15d
    AUTOSTRAD oznaczonych tabliczkami np E-15c

    oprócz tego oznaczenia innego typu dotyczące autostrad i dróg szybkiego ruchu.

    UWAGA !!!!!!
    Zdarzają się drogi / ja nazywam je równoległymi / o dwóch klasach jednocześnie. Zaskoczeni??? Już wyjaśniam zawiłość. Za przykład posłuży mi ulica Górnośląska w Katowicach. należy ona do dosyć ucząszczanego ciągu komunikacyjnego, stanowi swego rodzaju obwodnice południową części miasta a jednocześnie wchodzi w skład autostrady A4. Tak tak dobrze czytacie. i tutaj jest właśnie myk 🙂 Sama droga jest przebudowana na 4 pasmową. Jej wewnętrzne dwa pasy w każdą stronę to autostrada a dwa zewnętrzne to droga “miejska”. W takiej sytuacji występują w niej miejsca gdzie można się po niej poruszać skuterem bez obawy że zatrzyma nas patrol policji i poinformuje że wjechaliśmy na drogę nie przeznaczoną dla naszego pojazdu i zamierzy się do wystawienia mandatu. Nie ukrywam ze sam miałem już taka sytuację jednak po spokojnej rozmowie w bezpiecznym miejscu Pan Policja sam doszedł do wniosku że nie złamałem zasad ruchu drogowego. Dodatkowo okazało się że na wjeździe w ten ciąg komunikacyjny gdzie wjechałem nie mam znaku zakazu poruszania się motorowerem czyt. skuterem a wiec pamiętajcie o to czym napisałem na wstępie i o znakach zakazu dotyczących motorowerów nasze skutery są właśnie jako one zarejestrowane.

    #41063
    KrzysiekP
    Użytkownik
    • 14
    • 2 166Postów:

    Madi ma rację tabliczki z numerem dróg na zielonym tle i literą E oznaczają ciąg dróg europejskich

    #117588
    Brykal
    Użytkownik
    • 0
    • 1Postów:

    Witam, ja natomiast mam pytanie. Skuter mam chwilkę i chciałbym się wybrać w rodzinne strony do Słomnik, jest to droga z Krakowa do Słomnik i tu moje pytanie czy, mogę jechać “siódemką z Krakowa do Słomnik czy objazdami?

    #117612
    WODZU
    Użytkownik
    • 71
    • 1 204Postów:

    Proponuję wejść w jakąś mapę online i zobaczyć czy gdzieś po drodze nie ma expresówki…. Troszku chęci.

    #639272
    Szalona
    Uczestnik
    • 1
    • 5Postów:

    Czyli po wislance mogę jechać ale mam taką wątpliwość. Podobno skuterem należy się poruszać poboczem chyba że takiego nie ma. A co jeśli jest droga z poboczem asfaltowym ale oddzielnym ciągła linia? Jechać poboczem czy droga?

    #639274
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    poboczem teoretycznie. ale to zależy od warunków na drodze.

    #639325
    Evert
    Uczestnik
    • 1
    • 240Postów:

    Powinien poruszać się poboczem, bez względu na to, czy oddzielająca go linia jest ciągła czy przerywana. Oczywiście, tak jak pisze Wombat, warunki na drodze mogą być różne: poboczem mogą poruszać się też piesi, rowerzyści, ciągniki, pojazdy wolnobieżne etc. Może dojść do wyprzedzania, wymijania, omijania itp. Przepisy nie regulują aż tak szczegółowo możliwych sytuacji (np. przekraczanie w niektórych sytuacjach linii ciągłej pobocza) i może być wiele niejasności.

    Wracając do pytania w tytule wątku, należałoby zacząć od tego, jak dany skuter został zarejestrowany:

    1/ jako motorower – zakaz poruszania się po drogach ekspresowych i autostradach;
    2/ jako motocykl – brak ograniczeń dotyczących korzystania z dróg ekspresowych i autostrad.

    Ad. 1
    Motorower nie jest – zgodnie z przepisami – pojazdem silnikowym, a tym bardziej pojazdem samochodowym.
    Podstawa prawna: Art. 2 pkt 3), 4), 32), 33) i 46) ustawy prawo o ruchu drogowym: https://prawooruchudrogowym.pl/l/przepisy-ogolne

    Ad. 2
    Znalazłem taki artykuł, gdzie narobiono paniki z powodu wjazdu skutera na drogę ekspresową.
    https://www.l-instruktor.pl/aktualnosci/skuterem-po-ekspresowce.html
    Wystarczy jednak spojrzeć na wielkość tablicy rejestracyjnej, aby przekonać się, że do złamania przepisów nie doszło – to był po prostu skuter zarejestrowany jako motocykl, najprawdopodobniej o pojemności 125 cm3.

    Tak ogólnie, to nie ma innych ograniczeń dotyczących korzystania z dróg publicznych przez tego rodzaju pojazdy, no chyba że mamy do czynienia np. ze znakiem “zakaz wjazdu motorowerów” lub “zakaz wjazdu motocykli”. Dlatego nawet mały skuterek z silnikiem 125 cm3 może dostać mandacik, jeżeli będzie poruszał się np. ul. Świętojańską w Gdyni – obowiązuje tam właśnie zakaz wjazdu motocykli.

    A w kontekście wjazdu skutera na autostradę jeszcze taka ciekawostka: http://info-car.pl/infocar/artykuly/skuterem-po-autostradzie-tak-i-nie.html

    #651590
    Freeb
    Uczestnik
    • 11
    • 160Postów:

    Panowie, wiem, ze odgrzebuje stary temat- ale mam wątpliwości. Czy wolno mi jechać motorowerem na Alejach jerozolimskich od Dw. Centralnego do Ul. Popularnej/Jutrzenki? Patrzę na mapę i durnieje. Jakiego rodzaju to jest w końcu droga? Krajowa? Ekspresowa? CZy wszystkiego po trochu?

    #651591
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    możesz. całe lata tak jeździłem

    #651608
    Michalk001
    Uczestnik
    • 12
    • 1 646Postów:

    Ja też, nawet czasami potrafiłem przejeżdżać cały ciąg od Ronda Wiatraczna aż do Piastowa i nigdy nie miałem problemów.

    #690878
    Michał
    Gość
    • 4 533
    • 89 923Postów:

    Witam, mieszkam w Zabrzu i zastanawiam się czy mogę jeździć po drodze DTŚ skuterem 50 ccm proszę o podpowiedz

    #690899
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    po wojewódzkikich i krajowych możesz. A dawny DTŚ to obecnia chyba droga wojewódzka nr 900-ilestam..

    nie możesz po tych oznaczonych A oraz S

Wyświetla 1 wpisów z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button