Paliwo 98.

witam!
co się stanie gdy zaleje skuter 2t paliwem 98?

wlej,.. to zobaczysz

Raz wlałem i nie zobaczyłem żadnej różnicy. W moim starym 4t mam wrażenie, że była. Był jakby nieco bardziej dynamiczny, ale to może autosugestia.

aha, to nie warto tego lać

W 2t Nie warto lać ponieważ tak tak będzie mieszane z paliwem to znikną te oktnay i tam samo pojedzie jak na 95

martin1996a napisał:

W 2t Nie warto lać ponieważ tak tak będzie mieszane z paliwem to znikną te oktnay i tam samo pojedzie jak na 95

Chopie - a co ma olej do liczby oktanowej paliwa ???
Oktany nie "znikają" po zmieszaniu z olejem !!! To chyba jakaś nowość w dziedzinie chemicznej.(spało się na lekcji)
Fakt faktem różnica między 95pb a 98pb jest prawie żadna.

Nie gadaj Padalcu (sorry:P), jak jechalem do Polski w jedna strone do Skody Octavia 2012 bylo wlane najtansze 95, w papierach pisze zeby lac 98. Ten pelny bak 95 starczyl na jakies 400km(bak 55l) a jak zatankowalem 98 starczylo az do Polski(bylem kolo Poznania)i jeszcze sie na nim tam jezdzilo wiec nie gadaj ze nie bylo roznicy. I ja mowie prawde, tylko patrzylem jak wskazowka idzie na dno, to jest moje zdanie. Aha do Polski mam 920km.

"Bartol" - pewnie było jak piszesz (w temacie samochodów i pb 95-98 nie mam zbytniego rozeznania), Mnie zaciekawił bardziej temat "znikających oktanów" a z własnego doświadczenia wiem że lejąc "98" do swojego SYM-ka nie odczułem zbytniej różnicy. (wydaje mi się że silnik równiej pracował-ale to mogła być autosugestia)

No tak, rozumiem Cie ale jak widac 98 mozna wiecej km pokonac niz na 95. 50ccm to troche za maly silnik by cos poczuc. Pozdrawiam

Mi się coś o uszy obiło że 98 lepiej miesza się z olejem

no to jak? wlać 98? nie rozwale czegoś?

U mnie przynajmniej w instrukcji pisze żeby pod żadnym pozorem nie lać 98.

U mnie pisze 95 bez olowiowa aby nalac do baku

Ja co 3 baki leje 98 a mój kolega do simsona leje ciągle 98.

Najpierw rozważmy stosowanie 98 oktanowej benzyny w silniku 2T. Przy zwykłej jeździe na 3/4 manetki silnik osiąga około 6500 rpm. Daje to około 108 spaleń mieszanki na sekundę przez co ważnym jest żeby całość spalała się szybko i gwałtownie by świeża dawka wypełniła cylinder. Benzyna o wyższej liczbie oktanowej spala się wolniej przez co oddaje mniej mocy na tłok. Łagodniejsze oddawanie mocy wiąże się z dłuższym naciskiem spalin na tłok co w tym przypadku jest gorsze dla silnika ponieważ okno wydechowe otwiera się w okolicach połowy suwu tłoka w cylindrze.

Teraz weźmy pod lupę silnik 4T. Przy 6500 rpm następują około 54 spalania mieszanki na sekundę. Usuwanie spalin i napełnianie cylindra mieszanką odbywa się przez posuw tłoka w cylindrze. Spaliny naciskają na tłok aż do samego końca suwu. Benzyna o wyższej liczbie oktanowej powoduje płynniejsze oddawanie mocy na tłok przez co wydłuża jego żywotność i poprawia moment obrotowy.

W silniku 4T dochodzi do tego jeszcze podwyższenie stopnia sprężania dzięki efektowi doładowania dynamicznego w określonej partii obrotów. Wtedy mieszanka o większej liczbie oktanów okazuje się być lepsza. E98 może jednak nie przynieść żadnych korzyści jeśli mamy zbyt późny lub zbyt wczesny zapłon.

Oczywiście powyższe rozważania nie mają zastosowania w wielocylindrowych, nowoczesnych silnikach 4T stosowanych w samochodach gdzie kluczową wartością okazuje się stopień kompresji.

Posiadam Zipp Quantum GT5 i leję 95, nic mi się nie dzieje, nie ma żadnej różnicy oraz nie widzę porównań. Pozdrawiam...

Pathros napisał:

Posiadam Zipp Quantum GT5 i leję 95, nic mi się nie dzieje, nie ma żadnej różnicy oraz nie widzę porównań. Pozdrawiam...

no ale tu chodzi o 98

98 nie dodaje mocy - bo coś mi się zdaje, że o to autorowi tematu chodzi. Jeśli instrukcja nie zaleca to nie stosujcie 98, bo to ma tyle sensu co dymanie ciężarnej kobiety w gumce. Jesli silnik nie ma automatycznie regulowanego kąta zapłonu i sondy lambda to watpię żeby efekty były na plus. U mnie na 98 spalanie wzrosło o półtora litra.

http://tablica.pl/oferta/sym-jet-sport-x-euro-50sr-nie-yamaha-honda-kawasaki-derbi-CID5-ID2S44p.html#2a02c24a51

zainteresował mnie ten cytat

''Zawsze o niego dbałem ,stosowałem paliwo 98 oraz używałem tylko oleju markowego firmy IPONE''

Jesli ktoś chce i ma chwilę to zachecam do lektury:

http://www.skuterowo.com/jak-to-jest-z-tymi-benzynami/