Opinie: Jak zarejestrować skuter?

“Polisa OC powinna mieć ważność przynajmniej 30 dni, ponieważ tyle wynosi okres wypowiedzenia umowy” - Leszku, pozwolę się nie zgodzić z tym co napisałeś. W praktyce jak kupimy pojazd, którego polisa kończy się w dniu kupna to tego samego dnia udajemy się do ubezpieczyciela i wypowiadamy umowę lub przepisujemy na siebie. Jeśli polisa OC jest nie opłacona na kolejny rok, to i tak jest zawarta - wtedy nie mamy możliwości zmiany ale będziemy musieli opłacić za okres “do końca roku polisowego” zaś sprzedawca za okres za jaki jej nie opłacił czyli do dnia sprzedaży.

Napisałem tylko o jednym wariancie (aby OC było na przynajmniej 30 dni), gdyż w praktyce raczej rzadko się zdarza, aby ktoś sprzedawał skuter, któremu lada dzień wychodzi OC. Fakt, że bez wypowiedzenia umowy ta odnawia się automatycznie jest dla mnie oczywisty, ale rzeczywiście można też było zawrzeć to w opisie. Tym niemniej dzięki za spostrzegawczość :).

VAT-24 stosuje dla pojazdów które mają więcej niż rok lub przejechane więcej niż 6 tys km,jeśli te wartości będą nie przekroczone to pojazd uznaje się jako nowy i trzeba opłacić tak zwany VAT-25 czyli podatek a to już grubo przekroczy wymienione 160 złoty!Pamiętajcie o tym żeby przy zakupie używanego skutera w krajach UE poprosić sprzedawcę o wpisanie mniejszej kwoty zakupu jeśli jest tak jak wyżej bo inaczej kwota zakupu 11-to miesięcznej “używki” z przebiegiem 5,5 tys km może wynieść tyle co zakup nowego w kraju! PS.Wiem to z własnej autopsji!

ile dni mam na zarejestrowanie motoroweru od dnia wystawienia faktury przez sklep?

Słyszałem o tym, Dario. Przy sprowadzaniu motocykli jest to szczególnie upierdliwy precedens… Ale od czego są na allegro ludzie od korekty licznika, co prawda podciągnięcie przebiegu w górę a tydzień później powrót do normalnego stanu to dla takich ludzi coś dziwnego, ale z pewnością wychodzi taniej niż zapłacenie tego podatku. A czy jakoś ma się prawo do tego, gdy moto jest uszkodzone, choćby tylko na papierze? uzytkownick, jeżeli moto nie było do tej pory rejestrowane (jest to nówka sztuka) to chyba nie ma ograniczenia czasowego, w końcu na tych samych zasadach skutery są importowane do kraju. Dopiero po pierwszej rejestracji zaczyna się łańcuszek właścicieli i polisy OC, którego nie można przerwać.

dzięki Michale. Chodziło mi właśnie o nówkę ze sklepu.

“co prawda podciągnięcie przebiegu w górę a tydzień później powrót do normalnego stanu” - przecież nikt w skarbówce nie ogląda licznika w skuterze, weryfikacji poddawane są tylko dokumenty więc należy wpisać w umowę odpowiedni przebieg i tyle…

Też fakt :wink:

W skarbówce nie oglądają co prawda licznika ale robią to na przeglądzie i tam stan licznika jest wpisywany w papierku z badania technicznego który to papier ląduje w wydziale komunikacji a ten znowu wydział wystawia odpowiedni papier do urzędu skarbowego który dajmy na to stwierdza że pojazd kupiony w Niemczech ma 11 miesięcy i stan licznika 5500 km następnie kwalifikuje go jako nowy i każe bulić podatek wat (czyste zdzierstwo!) który przecież Niemiec u siebie przy kupnie już zapłacił!I tak podsumujmy:skuter np 2500 zł +wat 575 zł +przegląd 116 zł + wydział kom.112 zł + tłumacz około 80 zł= 3383 złote a nowy kosztował wtedy w kraju około 3200 !!!NIE DAJCIE SIĘ ZROBIĆ W KONIA!!!

To tylko przykład,w moim przypadku był roczny z przebiegiem 1100 km(Niemiec jeżdził nim na działkę) a ja ponad tydzień czasu zmarnowałem na załatwienie tych wszystkich pierdół jeżdząc po różnych urzędach!ISTNY CYRK!Jeśli chcecie tego uniknąć to 1.wpisujemy w umowie niższą cenę. 2.zawyżamy stan licznika. 3.dogadać się z diagnostą żeby wpisał zawyżony stan licznika 4.kupujemy nowy skuter w kraju.Wybór należy do was.Pozdrawiam.

W przypadku jeśli wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł to owszem - nie płacimy 2% jego wartości ale należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł na koszty manipulacyjne. Przynajmniej tak jest w Mławie.

Jak kupiłem skuter w salonie i mam na niego Fakturę VAT to musze udać sie do Urzędu Skarbowego? z tego artukułu rozumiem, że nie muszę tak?

Nie musisz, bo podatek masz wliczony w cenę towaru (skutera) - odprowadza go sprzedający (salon).

Dzieki za szybka odpowiedź

W związku z nowymi przepisami o przeglądzie dla motorowerów, sprawdzane tez będzie czy motorower ma ważny przegląd. To taka drobna uwaga, bo w chwili obecnej tak miałem (zameldowanie innym miejscu, czyli zmiana dowodu spowodowana zmianą adresu, pierwsze pytanie jakie padło to czy jestem po przeglądzie / lub nadal jest ważny przegląd w związku z wejściem nowych przepisów).

TU www.pojazd.pwpw.pl/ można sprawdzić czy dowód można już odebrać.

Uwaga! Jeśli chodzi o rejestrowanie chińczyka z marketu, to sprawdżcie czy wam wpisali na fakturze numer SAD, bo bez tego jest kiszka i tak jak ja będziecie musieli zasuwać do marketu po korektę…

Czyli co mam zrobić kupując motorower od innego człowieka ? Co potrzebne do zarejestrowania , proszę o porade krok po kroku.

umowa oc wazy przeglad tablica rejestracyjna i to wszycho