Opinie: Czy można jeździć już motocyklem z prawem jazdy kat. B?

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Autor
    Wpisy
  • #165797
    Leszek Śledziński
    Keymaster
    • 769
    • 2 361Postów:

    No właśnie skutery z automatem i w półautomacie. Tylko co wybrać??? Jeżeli w Polsce był by dostępne Kymco K-Pipe 125ccm właśnie z półautomatem to biorę w ciemno. Jeżeli nie to bryknę do Niemiec cena to około 1600euro.

    #165801
    Evert
    Uczestnik
    • 1
    • 240Postów:

    Dawidsuper8 napisał:

    No właśnie skutery z automatem i w półautomacie. Tylko co wybrać??? Jeżeli w Polsce był by dostępne Kymco K-Pipe 125ccm właśnie z półautomatem to biorę w ciemno. Jeżeli nie to bryknę do Niemiec cena to około 1600euro.

    W Motorlandzie mówili, że zostanie wprowadzony do oferty, jeśli zapowiadane przepisy wejdą w życie. Kosztować ma ok. 6 tys. zł

    #165810
    eadem
    Uczestnik
    • 11
    • 2 328Postów:

    Będzie boom na 125tki 🙂

    #165817
    Hindenburg
    Użytkownik
    • 2
    • 203Postów:

    Za chwilę komisy będą zawalone sprowadzonymi 125-mi. Mam nadzieję, że podobnie jak w segmencie motocykli, znajdą się tanie markowe używki w przystępnych cenach. Wiadomo, w UE raczej ludzie nie dziadują i serwisują na bieżąco swoje pojazdy. No i drogi mają zdecydowanie lepsze, przez co stan techniczny maszyn będzie zdecydowanie lepszy niż tych oferowanych na polskim rynku wtórnym.

    #165818
    djpj1
    Użytkownik
    • 0
    • 2Postów:

    Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Póki co nie jest to wiadome. Szacuje się, że dopiero od 2015 roku. Dlaczego wg Was przepisy wejda w życie dopiero w 2015 roku? Senat ma 30 dni na przegłosowanie noweli, a pózniej Prezydent 21 dni na podpis…chyba że inne zasady panują w tym Państwie?

    #165819
    Sławomir Osoba
    Użytkownik
    • 0
    • 1Postów:

    IMHO założenie, że ustawa obejmie motocykle z manualną skrzynią biegów i automatycznym sprzęgłem jest mocno na wyrost. Przytoczone “ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców” definiując co prawda krytyczne pojęcie: §2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:[…] 8)pojeździe z automatyczną skrzynią biegów – rozumie się przez to pojazd, w którym nie ma pedału sprzęgła, a w przypadku motorowerów i motocykli ręcznej dźwigni sprzęgła; ma ono jednak zgodnie z literalnym zapisem znaczenie WYŁACZNIE w zakresie tego rozporządzenia. Preambuła rozporządzenia “Na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami” nie oznacza, że wszystko co jest zawarte w rozporządzeniu jest zgodne z UoKP a jedynie to, że istnienie rozporządzenia jest konsekwencją ustawy. Być może sprecyzowanie pojęcia automatycznej skrzyni biegów będzie musiało nastąpić rozporządzeniem również dla tej ustawy. W moim odczuciu w duchu ustawy było udostępnić posiadaczom kat. B pojazdy, w których nie trzeba manipulować biegami. Czyli samo automatyczne sprzęgło nie wystarczy. Skrzynia sekwencyjna z trybem automatycznym i manualnym już tak.

    #165821
    Hindenburg
    Użytkownik
    • 2
    • 203Postów:

    Skoro ustawa dopuszcza motocykle bez sprzęgła, to tylko się cieszyć. Będzie w czym wybierać 🙂 W końcu będziemy mogli cieszyć się jazdą motocyklem z biegami. Do niedawna automatyczne sprzęgło było zarezerwowane dla sportowych maszyn.
    Z tego co pamiętam, do niedawna wszyscy wyśmiewali takie pojazdy, uznawali za dziwadła 🙂 A teraz? Co powiedzą?

    #165843
    Evert
    Uczestnik
    • 1
    • 240Postów:

    Sławomir Os… napisał:

    IMHO założenie, że ustawa obejmie motocykle z manualną skrzynią biegów i automatycznym sprzęgłem jest mocno na wyrost. Przytoczone “ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ
    z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców” definiując co prawda krytyczne pojęcie:
    §2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:[…]
    8)pojeździe z automatyczną skrzynią biegów – rozumie się przez to pojazd, w którym nie ma pedału sprzęgła, a w przypadku motorowerów i motocykli ręcznej dźwigni sprzęgła;

    ma ono jednak zgodnie z literalnym zapisem znaczenie WYŁACZNIE w zakresie tego rozporządzenia. Preambuła rozporządzenia “Na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami” nie oznacza, że wszystko co jest zawarte w rozporządzeniu jest zgodne z UoKP a jedynie to, że istnienie rozporządzenia jest konsekwencją ustawy. Być może sprecyzowanie pojęcia automatycznej skrzyni biegów będzie musiało nastąpić rozporządzeniem również dla tej ustawy. W moim odczuciu w duchu ustawy było udostępnić posiadaczom kat. B pojazdy, w których nie trzeba manipulować biegami. Czyli samo automatyczne sprzęgło nie wystarczy. Skrzynia sekwencyjna z trybem automatycznym i manualnym już tak.

    Jest tylko jeden problem, że przyjmując inną definicję ustawodawca wprowadziłby bałagan interpretacyjny i brak konsekwencji. W przytaczanym rozporządzeniu § 5 ust. 3:

    “W przypadku osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii:
    1) B1 lub B – posiadających prawo jazdy kategorii C lub D,
    2) AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D – posiadających odpowiednio prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1 lub D z ograniczeniem do prowadzenia tylko pojazdów z automatyczną skrzynią biegów – uznaje się, że te osoby odbyły szkolenie podstawowe w ramach procedury uzyskiwania dotychczas posiadanych uprawnień.”

    Czyli jak by to wtedy miało być? Że ustawodawca przewiduje szkolenia dla osób z ograniczeniami dla automatycznej skrzyni biegów (wg definicji: automatycznego sprzęgła), a jednocześnie miałby ograniczać uprawnienia kat. B na motocykle do pojazdów wyłącznie z automatyczną zmianą biegów. Kompletny bezsens i brak logiki, choć zdarzają się buble i sprzeczności prawne. W każdym razie trzeba pamiętać, że wykładnia literalna nie jest jedyną obowiązującą i jeżeli istnieją wątpliwości istnieją również inne metody interpretacji (celowościowe, funkcjonalne, hierarchiczne itp.). Jeżeli nie istnieje żaden inny przypis precyzujący, rozpatruje się podobne, już obowiązujące. W tym przypadku rozporządzenie wygrywa, tym bardziej że wynika z tej samej ustawy.

    Z drugiej strony kłopotliwa mogłaby być kłótnia z policjantem na drodze, machając mu rozporządzeniem przed nosem i przekonując do tej wersji. Bez jasnego stanowiska rządu w tej sprawie (wspominałem już wcześniej o obiecanej odpowiedzi wiceministra Z. Rynasiewicza, której póki co nie ma) mogą się pojawić te wątpliwości i kłótnie. Wydaje mi się jednak, że wybiegamy za mocno naprzód. Wszystko wskazuje na to, że to rozporządzenie i tak będzie musiało zostać zmienione. Przecież ono szczegółowo reguluje program szkoleniowy zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Usunięcie części teoretycznej w ustawie rodzi konsekwencje polegające na konieczności zmiany również tego aktu prawnego. Zatem po uchwaleniu ustawy następny krok należeć będzie do Ministra Infrastruktury. Jeżeli w definicjach nie będzie zmiany ani też nic innego nie zostanie doprecyzowane, wykładnia automatycznego sprzęgła będzie mogła być stosowana.

    #165846
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    Hindenburg napisał:

    Skoro ustawa dopuszcza motocykle bez sprzęgła, to tylko się cieszyć. Będzie w czym wybierać 🙂 W końcu będziemy mogli cieszyć się jazdą motocyklem z biegami. Do niedawna automatyczne sprzęgło było zarezerwowane dla sportowych maszyn.
    Z tego co pamiętam, do niedawna wszyscy wyśmiewali takie pojazdy, uznawali za dziwadła 🙂 A teraz? Co powiedzą?

    jeżeli wyśmiewali to byli idiotami. Bardzo wygodna funkcja. Mają javy i CZtki od czasów Java 250, Java 350 TS..itd tak na oko od 40-50 lat.
    nawet nie wiem czy te mniejsze 2-biegowe javki też tego nie miały. Można było zmieniać biegi bez wciskania klamki sprzęgła- wystarczyło przytrzymanie stopą dźwigni. W góre szło łatwo z redukcjmi gorzej ale można sie było wczuć i opanować

    #165857
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    zobaczcie na forum. Ustawa wejdzie w życie powiedzmy w 2015… w sumie nie wiadomo kiedy a już ludzie zaczynają 125tki kupować na forum…
    My tu rozmawiamy o potencjalnym popycie czy będzie czy nie a tu sie już zaczyna kolejka ustawiać 🙂

    #165869
    Anonim
    Nieaktywny
    • 11
    • 562Postów:

    Evert Dzwoniłem też dziś do Motorlandu i pan powiedział że wprowadzą pewnie w 2015r. kilka modeli 125ccm bo podobno Kymco w swojej ofercie posiada około 12-15 modeli 125-tek. Poczekamy zobaczymy. Ja osobiście chce coś typu K-Pipe niż jak np. Agility City.

    #165871
    Rurek
    Użytkownik
    • 18
    • 179Postów:

    byłem w motorlandzie i mam wrażenie, że k-pipe jest jeszcze mniejszy od nexxona :/

    #165874
    Chinol_180
    Uczestnik
    • 2
    • 638Postów:

    Polski obywatel jest już słusznej postury i wzoruje się na obywatelu amerykańskim. Raz, że przestaje myśleć, dwa, że kupuje na wyrost każdą bajkę, jaką mu się zaserwuje. Kymco niewiele robi u nas, bo niewiele z tego ma (my, to taka mała kraina), a nasi *potentaci* od sprzedaży i od serwisu mają niezły ubaw z takiego zawirowania, bo to im nieco rozrusza segment 125-tek. Ludzie już towar kupują, chociaż nie jest to jeszcze usankcjonowane. A jak będzie z tym podobnie jak z takimi piecami C.O. na olej opałowy? Owczy pęd i hen hajda. I też tam był… cud, miód i rarytas. I poszło większości w pięty za gruby szmalec. Życie, powiadasz? Tak, to jest życie. 😉

    #165875
    Evert
    Uczestnik
    • 1
    • 240Postów:

    Dawidsuper8 napisał:

    Evert
    Dzwoniłem też dziś do Motorlandu i pan powiedział że wprowadzą pewnie w 2015r. kilka modeli 125ccm bo podobno Kymco w swojej ofercie posiada około 12-15 modeli 125-tek. Poczekamy zobaczymy. Ja osobiście chce coś typu K-Pipe niż jak np. Agility City.

    Producenci i importerzy czekają na ostateczną wersję przepisów. Nowe modele zapewne pojawią się dopiero w przyszłorocznej ofercie. ROMET podobno już też ma wstępnie przewidziane na 2015 r. motocykle 125 (nie skutery czy maxi-skutery) z… automatyczną skrzynią biegów.

    Wracając do KYMCO: model K-PIPE został pomyślany jako motorower / motocykl dla ludzi młodych i wyglądem oraz charakterem może nie każdemu odpowiadać. Honda Cub / Innova ma mnóstwo kopii w różnych fabrykach np. Kymco Nexxon / Jetix, ale u nas ta sylwetka nie jest zbyt popularna. Sądzę, że jeśli ta opcja z półautomatami (automatycznym sprzęgłem) zostanie potwierdzona przez władze, strzałem w dziesiątkę byłoby wprowadzenie modelu typu Kymco Pulsar lub czegoś o wyglądzie np. Junaka 121/123 w półautomacie.

    #165919
    Anonim
    Nieaktywny
    • 11
    • 562Postów:

    Evert: Mnie osobiście nie interesują jakieś Romety,Junaki czy Zippy. Wole coś firmowego. Kymco w Polsce mogłoby zacząć sprzedawać Quannon 125 byłoby ciekawie.

    #165921
    pinox
    Użytkownik
    • 1
    • 3Postów:

    Zaczołem już szukać i mnie osobiście podobają się :
    1.Yamaha X-max
    2.Piaggio X8
    3. Honda PCX
    4.Kymco New Dink, Peugeot Satelis
    oczywiście 125 cm3, mam nadzieje że na nich będzie można jeździć na kat B jak ktoś ma większą wiedzę to niech się wypowie czy spełnią wymogi ?

    #165923
    MtothaJ
    Użytkownik
    • 1
    • 18Postów:

    Hindenburg napisał:

    Wiadomo, w UE raczej ludzie nie dziadują i serwisują na bieżąco swoje pojazdy. No i drogi mają zdecydowanie lepsze, przez co stan techniczny maszyn będzie zdecydowanie lepszy niż tych oferowanych na polskim rynku wtórnym.

    Z tym to zdecydowanie roznie bywa – nierzadko poziom wiedzy i obycia technicznego jest na zenujaco niskim poziomie a ogolne koszty serwisowania / robocizny powodują ze sprzęty te wcale nie częściej widza serwis niż ich polskie odpowiedniki.

    Pozdrawiam, MtothaJ

    #165925
    HugoBoss
    Uczestnik
    • 93
    • 3 265Postów:

    Moim zdaniem ciekawa może być propozycja Keewaya,wiem że to chinczyk,ale chyba jedyny,który bym kupił. Zalety to wtrysk,chłodzenie cieczą,dwie tarcze,spory bak,koła 14cali:

    http://www.skuterowo.com/keeway-silverblade-test-wideo/

    http://www.skuterowo.com/keeway-silverblade-mini-maxi-skuter/

    http://otomoto.pl/keeway-inny-silver-blade-125-M3303810.html

    #165929
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    MtothaJ napisał:

    Hindenburg napisał:
    Wiadomo, w UE raczej ludzie nie dziadują i serwisują na bieżąco swoje pojazdy. No i drogi mają zdecydowanie lepsze, przez co stan techniczny maszyn będzie zdecydowanie lepszy niż tych oferowanych na polskim rynku wtórnym.

    Z tym to zdecydowanie roznie bywa – nierzadko poziom wiedzy i obycia technicznego jest na zenujaco niskim poziomie a ogolne koszty serwisowania / robocizny powodują ze sprzęty te wcale nie częściej widza serwis niż ich polskie odpowiedniki.
    Pozdrawiam, MtothaJ

    Ciekawe że jak ja to pisze to nasiłe udowadniają że jest inaczej. Wiesz- polak zyje w przeświadczeniu żetaki niemiec to do dni ostatnich samochodu naprawia go w ASO a to niemieckie ASO jest zawsze superpro. A prawda jest tak że jak tylko nie muszą to robią je po szopach w tych swoich landach za 20% ceny w ASO, robią na zamiennikach i po cichu wyprowadzają kase do rajów podatkowych aż ich skarbówka ma nadzwyczajne uprawnienia z tego powodu.

    #165945
    Evert
    Uczestnik
    • 1
    • 240Postów:

    HugoBoss napisał:

    Moim zdaniem ciekawa może być propozycja Keewaya,wiem że to chinczyk,ale chyba jedyny,który bym kupił. Zalety to wtrysk,chłodzenie cieczą,dwie tarcze,spory bak,koła 14cali:

    Rzecz jednak w tym, że Keeway – podobnie jak Kingway – wycofuje się z polskiego rynku jednośladów. To może oznaczać w najbliższym czasie problem z częściami, zwłaszcza do tych mniej popularnych modeli. Silverblade jest na wtrysku.

    #179991
    dom400
    Użytkownik
    • 0
    • 1Postów:

    bardzo fajnie jeśli to wejdzie w życie http://www.strefa-l.pl/ – nauka jazdy Wesoła

    #180003
    Wombat
    Moderator
    • 55
    • 22 505Postów:

    spamer zafajdany i debilne spamy. JUŻ WESZŁO W ŻYCIE MŁOTKU. W szkole jazdy w wesołej tego jeszcze nie wiedzą?

Wyświetla 1 wpisy z $
  • Musisz się zalogować, żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Back to top button