Opinie: 125 na kat. B: Kiedy Prezydent podpisze ustawę?

Termin 17 sierpnia (upływ 21 dni) wynika z daty przekazania ustawy do kancelarii prezydenta. Według informacji na stronie sejmowej, dotyczącej procedury legislacyjnej druku nr 1957 (ustawa o zmianie ustawy o kierujących pojazdami), uchwalony akt prawny przesłano już tego samego dnia tj. 26 czerwca 2014 r. http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1957 Oznacza to, że w przypadku podpisania ustawy przez Prezydenta, zacznie ona obowiązywać nie później niż od 16 sierpnia (i nie wcześniej niż od 1 sierpnia, gdyby Bronisław Komorowski zatwierdził ją w dniu dzisiejszym). 30-dniowe vacatio legis obejmuje większość przepisów ustawy, w tym m.in. te uprawnienia kat. B na 125 oraz jawną bazę pytań egzaminacyjnych. Z kolei brak obowiązku szkolenia teoretycznego na prawo jazdy zacząłby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. (ustawa podaje w tym przypadku konkretną datę).

Mała poprawka - oczywiście chodziło mi o termin 17 lipca, którym upływa wspomniane 21 dni.

Z teo go widać na stronie Prezydenta
http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/
to zwykle podpisów dokonuje 1-go każdego miesiąca więc można mieć nadzieję na szybkie info w tej sprawie ;)

P.S.
A to ciekawe bo zaraz po moim poście pojawił się wpis z 1 lipca z podpisanymi ustawami ale naszej tam nie ma jeszcze niestety :)
Na dodatek została podpisana ustawa uchwalona 10-go czerwca więc czekano dokładne 21 dni z podpisem.
Czyli raczej 17-ty :)

Dnia 1-go każdego miesiąca jest co najwyżej datą utworzenia wpisu dot. listy podpisanych ustaw w danym miesiącu. Wpis ten jest aktualizowany na bieżąco. Trzeba pamiętać, że prezydent jest związany przepisami i terminami. Data złożenia podpisu na ustawie lub zgłoszenia weta zależy od wielu czynników - czasem zdarza się to szybko w ciągu tygodnia, a czasem pod koniec terminu. Głowa państwa często zasięga opinii ekspertów, a w niektórych przypadkach także przedstawicieli środowisk społecznych.

czyli jak dziś podpisze to od 8 sierpnia będzie można śmigać na legalu jak 17 to dopiero 29 sierpnia ;/ trzymam kciuki żeby dziś podpisał :slight_smile:

W tym piśmie do kancelarii Prezydenta jest błąd : “w jakim terminie to nastąpi oraz czy Prezydent PR” chyba Prezydent RP :slight_smile:

pszla napisał:

czyli jak dziś podpisze to od 8 sierpnia będzie można śmigać na legalu jak 17 to dopiero 29 sierpnia ;/ trzymam kciuki żeby dziś podpisał :)

Pszla, skąd wziąłeś te daty? Przecież powyżej było wszystko wyjaśnione. Przy 30-dniowym vacatio legis i podpisaniu najpóźniej 17 lipca, ustawa nie może zacząć obowiązywać później niż od 16 sierpnia br.

Evert ja tutaj chyba wprowadziłem ludzi w błąd, w polsce vacatio legis to chyba 14 dni :)

Nie ma sensu kilka razy powtarzać, zwłaszcza że pojawił już się wpis dotyczący tego vacatio legis. Proponuję zajrzeć do poniższej ustawy. Art. 15 (na samym końcu) wyjaśnia wszystko:

http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1957_u.htm

Fakt, ale to w takim razie nie jest ustawowe vacatio legis tylko przedłużone ;)

Zgadza się. Normalnie VL wynosi 14 dni, chyba że przepisy uchwalonej ustawy stanowią inaczej. W tym przypadku tak właśnie jest. :)
PS. Omyłkowo podałem 16 sierpnia zamiast 17 sierpnia.

mój błąd, liczyłem dni robocze bez sobót i niedziel ;p

Wystarczy prześledzić czerwiec i lipiec na stronie prezydenta by zauważyć że kancelaria chyba dłuuugo blokuje te dokumenty zanim w ogóle mu przedłożą. 80% jest podpisana ostatniego dnia.

https://www.facebook.com/KomorowskiBronislaw?fref=ts a może spróbujemy popędzić nieco Bronka, a co, za długi sezon mamy czy co, niech się bierze do roboty!!;)

Pff, sprawdziłem na stronie Prezydenta, i dziś znowu lipa, ustawa nie jest jeszcze podpisana. Na pewno będzie tak jak ktoś napisał wcześniej : bęzie podpisana (lub odrzucona?) ostatniego dnia…

Najlepsze ze ustawa którą dzisiaj podpisał była z tego samego dnia czyl 26.06
Wygląda jak by nie był jednak pewien czy podpisać...

Niech no się ta bezwąsa, leniwa łajza ubiega o reelekcję, to juz ja mu pokaże mój podpis, oj pokażę…

Z 26 czerwca było bodajże 6 uchwalonych ustaw, z których na razie podpisane są 3 - pojedynczo, dzień po dniu. Idąc tą kolejnością, najpóźniej do poniedziałku powinna być znana decyzja. Nie zdziwiłbym się, jeśli tą ustawkę zostawiłby sobie na sam koniec, na deser, i potrzymał w niepewności aż do 17 lipca. Ostatnia decyzja o wecie była - co ciekawe - z dnia 26 czerwca i dotyczyła fatalnej ustawy o okręgach sądowych. W sumie spodziewać można się wszystkiego, jeśli znajdzie jakieś niespójności.
Zresztą, jak już pisałem gdzieś indziej, nie liczcie, że 30 dni po złożeniu podpisu będziecie mogli jeździć 125-tkami. Trzeba do tego jeszcze dodać termin na ogłoszenie aktu prawnego w Dzienniku Urzędowym RP, a to potrafi trwać od 2 tygodni do nawet miesiąca.

Ja to bym się bardziej spodziewał że podpisze ją 5 dni po terminie tak jak 70% podpisanych pozostałych ustaw z poprzednich miesięcy. Więc (zakładam) że wcześniej ogłoszą w Dz. U. niż podpisze ją nasz reprezendant Leń śmierdzący :)

Chyba więcej tego poszło bo zostały jeszcze jak mi się zdaje:
- o Policji
- o Kodeksie postępowania cywilnego
- o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
- i nasza o kierujących pojazdami

A 4 już podpisane + jedna zawetowana.