Kategoria AM

Siema siema
Przyszedłem tutaj żeby zadać wam ważne pytanko.
Dlaczego każdy mówi że kategoria AM jest ble i fuj i że się nie opłaca zdawać, że za ciężko itd.
Mam 14 lat, prawo jazdy od miesiąca i nie rozumiem dlaczego każdy mówi że to takie trudne.
Zdałem za pierwszym razem.

Proszę o poważne wypowiedzi z Waszej strony

a kto to jest “każdy”? a poza tym jak masz 14 lat to nie masz innej możliwości niż AM - wiec jaki tu wybór?

Prawo jazdy kategorii AM mają wady i zalety.

Zacznijmy od zalet:

  • Mając 14 lat, jedziesz sobie sam gdzie chcesz. Do szkoły, sklepu itd…
  • Nabierasz doświadczenia w ruchu publicznym.
  • Podejmując decyzję o wyrobieniu prawa jazdy na kategorie B jest o wiele łatwiej.
  • Zaoszczędzasz pieniądze na wydawane bilety na autobus czy bus z miasta do innego miasta.
    Można jeszcze wiele zalet znaleźć, ale teraz wady:
  • Wydajesz pieniądze na paliwo ok. 30/50zł na 100km
  • Robiąc prawo jazdy kat. B mamy do tego ową kategorie AM bez ograniczeń.
  • Wiadomo, trzeba zachować szczególną ostrożność na jednośladzie.
  • Gdy jest zimno trzeba się cieplej ubrać, zwłaszcza gdy jedziemy dalej.
  • Czasem nasza maszyna może nam ciężej odpalać na zimnym silniku co wiążę się z opóźnieniami, nerwami i tak dalej.

To moje wady i zalety na temat tego prawa jazdy.
Aktualnie sam wyrabiam takie prawo jazdy i dla mnie nie liczą się koszta i tak właściwie nic, najważniejsze jest dla mnie to, że w końcu będę mógł znacznie szybciej dotrzeć do szkoły lub zabrać mamę na szybkie zakupy, gdy tata jest w pracy.
Moim zdaniem jest to jak najbardziej opłacalne nawet gdy mamy już 15 lat. Jednak inni uważają, że warto poczekać do 16 roku życia i wtedy wyrobić prawo jazdy kategorii A1, lecz jest to kwestia dyskusyjna i każdy indywidualnie sobie wybiera.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, żeby Ci jeszcze tego prawka nie zabrali haha :wink:

Witam mam 34lata i skuter o pojemności 50czy potrzebne mi prawo jazdy AM?

nie

Kacek - 50zł na paliwo na 100km w motorowerze? Tyle to litry palą, ja wydaję około 12 na setkę. Licząc nawet jakiegoś smoka palącego 4 na 100 - wychodzi max. 25zł.

Czyli wystarczy mi sam dowod osobisty zeby jezdzic 50tka

czyli wystarczy przeczytać kawałek ustawy dostępnej ogólnie w internecie a nie pytać sie 20x o to samo

Ale ustawa zmienia sie co rusz

Bo nie wiem czy nadal obowiazuje mnie ustawa z 1995 i 2013 roku

Bo w tym roku weszla w zycie nowa ustawa i nie wiem czy dotyczy ona mnie czy tez tylko osob ktore nie ukonczyly 18lat przed rokiem 2013?

to chyba jest napisane w tej ustawie kogo dotyczy?

Art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami stanowi:

„osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.”

Ustawa weszła w życie 19 stycznia 2013r., przytoczony Art. nadal obowiązuje.

Przede wszystkim PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ. Jeżeli miałeś uprawnienia do kierowania motorowerem to nikt nie może ci ich zabrać. Nawet po wprowadzeniu AM osoby mające kartę motorowerową mogły ją wymienić na AM bez żadnych dodatkowych egzaminów.

Jeśli masz 34 lata to spokojnie na dowód możesz jeździć :).