junak vintage - zablokowana kanapa

junak vintage - Jak otworzyć zablokowaną kanapę. POMOCY!!! Normalnie z kluczyka nie idzie, po demontażu stacyjki i wypięciu linki też nie idzie!
coś się zablokowało w zamku pod siodłem. Jak się dobrać do tego! Ktoś wie?
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

Psiknąć WD40, jak nie pomoże to wymienić.

przecież to nie ma gdzie jak psikać. zamek/zatrzask jest pod kanapą obudowany od dołu a od góry zasłonięty kanapą a stacyjka sie kręci i nie ma co w nią psikać.
Jeżeli nie pomaga odpięcie linki przy stacyjce i ciągnięcie za samą linke, jeżeli ciągnąc linke słyszysz prace jej drugiego końca w zamku a zamek i tak nie puszcza to w zasadzie masz mało opcji.
Zasadniczo te zamki nie lubią trzaskania kanapą - zamknąć i docisnąć to ok - ale pierdyknąć nią z rozmachem..to już te zameczki nie bardzo. No nie jest to stal.
Czasem pomaga gmeranie kluczykiem/linką jak sie równocześnie dociska kanapę. Jeżeli sie otworzy to i tak trzeba wykręcić zamek i zobaczyć co jest z nim nie tak. Najczęściej spada sprężynka bo jest nędzna - przynajmniej moja była - wiec od razu ją podmieniłem na stalową jak tylko zobaczyłem z czego ona jest.
A czasem pomaga tylko rwanie tego na siłę do góry (człowiek jest silniejszy) i wymiana tego co puściło - najczęściej puści zamek a nie ucho w kanapie ale jest ryzyko.
Tak czy siak zamek jest do wyjęcia i wymiany/naprawy.