Jakich dokumentów potrzebuję by pojeździć skuterem?

Witam. Chciałbym się zapytać jaki dokument upoważnia mnie do kierowania na drodze pojazdem takim jak: skuter/motorower?

Na innych forach spotkałem się z iście kretyńskimi opiniami na ten temat, więc im nie ufam.
Np. wiele osób pisało, że "na motorowerze wystarczy Ci tylko dowód osobisty". Co jest oczywiście kretynizmem, bo nawet gdy chcemy się po drodze, w ruchu poruszać ROWEREM wymagana jest karta rowerowa. Więc jak niby sam dowód osobisty (który nie jest dokumentem oznaczającym znajomość przez jego posiadacza przepisów ruchu drogowego) miałby umożliwiać nam jazdę ulicami na czymś co rozwija prędkość większą niż rower? Idiotyzm.

Proszę więc mi powiedzieć, jak to jest.
Jaki dokument musze posiadać by móc wsiąść na taki przeciętny skuterek czy motorower?

Jeśli coś jeszcze muszę wiedzieć (np. jakieś limity prędkościowe modelu) to proszę też o napisanie mi tego co warto wiedzieć.

Do 18 roku życia do jazdy motorowerem upoważnia karta motorowerowa natomiast osoby powyżej 18 roku życia do jazdy upoważnia dowód osobisty. Od następnego roku wchodzi prawo jazdy AM i skończy się jazda bez znajomości przepisów z tym że ci co mają teraz ukończone 18 lat nie będą musieli robić prawka AM. Mowa tutaj o skuterze o poj. silnika do 50ccm, zarejestrowanych jako motorower i nie przekraczających 45km/h aby jeździć sprzętami o pojemności wyższej niz 50ccm potrzeba już prawko kat. A.

Jak to możliwe?

To nie znając przepisów ruchu drogowego ktoś może jeździć po ulicy rowerem czy skuterem bo ma tylko dowód osobisty?!

i149207 napisał:

Jak to możliwe?
To nie znając przepisów ruchu drogowego ktoś może jeździć po ulicy rowerem czy skuterem bo ma tylko dowód osobisty?!

Posiadacz dowodu osobistego,jest już po gimnazjum, świadomy swoich czynów, a przepisów ruchu drogowego uczą od przedszkola ;)

To jeszcze mam 3 pytania:

1. Czy trzeba nosić koniecznie kask w przypadku skutera/motorowera?
2. Czy trzeba swój skuter/motorower gdzieś zarejestrować oraz ubezpieczyć?
3. Czy istnieją jakieś inne nakazy poruszania się w ruchu dla skuteru/motoroweru?
Czyli czy można dojeżdżać do świateł "przepychając się" między zakorkowanymi samochodami,
albo czy mamy jechać przy prawej stronie jezdzni zamiast śodkiem tak by inni mogli nas mijać?
Są jakieś wytyczne odnośnie zasad ruchu dla skuteru/motoroweru?

1. Nosić go nigdzie nie trzeba, ale jak się jeździ to zakładać ;D
2. Rejestrujemy oraz ubezpieczamy motorower jak każdy pojazd.

1. tylko jak jedziemy na jednośladzie
2. TAK
3. tak

gugle > ustawa o ruchu drogowym

Dziękuję.
Ale co znaczy samo "tak" w punkcie trzecim jako odpowiedź?

Nie można wjeżdżać na drogi szybkiego ruchu i autostrady.

A ile kosztuje ubezpieczenie takie pojazdu? Chyba jakoś tanio z racji pojemności silnika, tak? Prosze mi powiedziec ile.

ja zapłaciłem 34 zł w PZU (pełne zniżki)

Ja koło 50zł płaciłem.

Dzięki. I to jest ROCZNIE ta suma? Tak czy nie?

Roczna, więc grosze jakby nie patrzeć.

Ja płaciłem ok 100zł z tym, że nie miałem żadnych zniżek a w dodatku zwyżke za wiek(o ile w przypadku motorowerów również obowiązuje)

O to super jak roczna. Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań.
Może i banalne, ale nigdy się nie zastanawiałem nad kupnem skutera bo myślałem, że trzeba na to prawo jazdy kat. A. A co za tym idzie - zapłacić znowu tyle ile za prawko, przygotowywać się, zdać egzamin i tak dalej. Czyli bardzo długa męczarnia. A że nigdy mnie nie rajcowały motocykle to zawsze miałem gdzieś te jednoślady. Ale właśnie dowiedziałem się od Was, że wystarczy sam dowód. Do tego te skutery są bardzo tanie (w porównaniu do samochodów). A jeszcze dochodzą tanie koszty eksploatacji. Więc to może być ciekawa sprawa i od kilku dni się tym interesuje.

Powiedźcie mi jeszcze jeśli mogę prosić:

1. Jak wygląda sprawa zimy? Czy w motorowerach tak samo zmienia się opony na zimowe? Czy może są uniwersalne? Są jakieś nakazy/zakazy jazdy w określonych porach roku? Jak z bezpieczeństwem?

2. Czy do trzymania motoroweru wymagana jest plandeka? Nie mam garażu, musiałbym swój pod blokiem zostawiać. Co jeśli napada deszcz i siedzenie robi się mokre? Jak takie coś użytkować i dbać w zależności od pór roku?

3. Słyszałem, że dozwolona ich prędkość to 50/kmh, jednak każdy "chwali się", że jego model ma "zdjętą blokadę". O co chodzi? Jak zdjąć blokadę? Czy są modele rozwijające większą prędkość, czyli tym samym te nie posiadające od nowości już blokady?

1. W motorowerach nie zmienia się raczej opon na zimowe bo takowych się po prostu nie produkuje, chociaż są wyjątki. Co do nakazów ani zakazów to nie ma. Z bezpieczeństwem w zimie to kiepsko. Oczywiście gdy śniegu napada. Wtedy nie polecam jeździć bo można się trochę za daleko przejechać. Aczkolwiek jeśli drogi są czarne, nie ma lodu to jeśli skuter odpali to można jechać.

2. Wymagań żadnych nie ma, tak jak z samochodem. Gdy ma padać deszcz to najlepiej plandeką przykryć i gitara.

3. Według przepisów motorowe to pojazd o poj. 50c i prędkości do 45km/h. Blokady to są rzeczy zmniejszające moc skutera i nie pozwalające mu przekroczyć 45km/h. Blokad jest dużo, żeby zdjąć to trzeba trochę przy skucie podłubac bo przeważnie nie jest to jedna blokada tylko cała seria w różnych częściach skutera. Nie ma modeli bez blokad ponieważ wtedy są to już motocykle a nie motorowery.

Jako ciekawostke moge powiedzieć, że kolega kupował swoją Aprilie(nową) w salonie we Włoszech i mimo tego iż jest zarejestrowana na 50ccm to blokad nie posiada gdyż na rynek włoski owych blokad po prostu nie montują ;-)

W Polsce niestety każdy skuter do 50ccm blokady posiada.

Kartę motorowerową lub dowód, Ubezpieczenie i Dowód rejestracyjny.

Ja dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi.
Jak mam się nauczyć techniki jazdy? Polecacie nowe jakieś publikację?
Gdzie mógłbym o tym poczytać? Ale jakieś nowe rzeczy, bo dziękuję za lektury sprzed dekady na Allegro (patrzyłem). Coś powinienem wiedzieć o tym co motorowerzysta musi robić, czego nie musi np. prowadzący auto?

Poszukaj na forum - szczególnie zwróć uwagę na hamowanie - ale to już trzeba się nauczyć na SOBIE