Jaki napęd najlepszy

Jestem "amatorem" w tej dziedzinie i tak będę się dopytywał wszystkiego xdd. ale do rzeczy jaki napęd najlepszy pasek czy łańcuch ??

P.S. jak by ktoś się znal na skuterach niech napisze na gg (12142721) to mi wszystko wyjaśni i doradzi jaki sprzęt kupić

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W skuterach zastosowana jest bezstopniowa przekładnia pasowa (CVT) która umożliwia bardzo płynne przyśpieszanie przy użyciu tylko manetki gazu, natomiast w motorowerach napęd jest przekazywany na koło za pomocą łańcucha i manualnej skrzyni biegów sprzężonej ze sprzęgłem (obsługiwanym lewą klamką, choć często zdarzają się modele wyposażone w sprzęgło odśrodkowe ale o tym później :P) Minusem przekładni CVT są straty energii tj. jeśli silnik osiąga moc maksymalną 4,5kM to na koło może zostać przekazane np. 3.7kM ponieważ przekładnia powoduje straty. W motorowerach napędzanych łańcuchem te straty są znacznie mniejsze. Zaletą manuala jest możliwość "przeciągnięcia na biegu" jeżeli potrzebujesz dużej mocy do np. wyprzedzania redukujesz z 4 na 3 i ogień... Sam jeżdże skuterem, lecz mam bogate doświadczenia z manualami i to one są wg mnie lepsze jeśli chodzi o wykozystanie mocy silnika. Koledzy dopowiedzą resztę bo mam świadomość że mogę pisać trochę chaotycznie :P

Adrian, dobrze napisałeś.. Ale według mnie, pomijając straty mocy na przekładni pasowej, ta właśnie jest lepsza, bo nie obchodzi cię konserwacja i kontrola naciągu łańcucha, jeżeli masz dobry pasek to spokojnie w 50-tce zrobisz na nim 15-20 tyś km, jeżdżąc solo. Każdy ma jakieś swoje priorytety, jeden lubi mieszać ciągle w biegach, drugi woli luksus automatu i czyste obuwie ;)