Jak wejść w świat Motorowerowy?

Witam,

zwracam się do Was z prośbą o podpowiedz w kwestii wejścia w świat motorowerowy. Moze kilka slow wstępu o mnie.

31 lat
176 cm wzrostu
mieszkający w Wołominie pod Warszawa
Prawo jazdy kategoria B - od 2 lat.

Jako iż nie wolno mi prawie zasiadać na 125-tce chciałbym zrobić pierwsze kroki na Motorowerze. Fatk iż nigdy wcześniej nie miałem okazji poruszać się na motorze sprawia iż ograniczenie do 50cm3 nie wydaje się być takie straszne. Po zapoznaniu sie z oferta lokalnego sklepu z nowymi motorynkami oraz oferty OLX- zastanawiam sie miedzy 4 modelami:

Junak 901
http://www.junak.com.pl/kolekcja/motorowery/17/Junak-901.html

Romet ZXT 50
https://www.romet.pl/Moto,ZXT_50,20,634,14493,2015.html

Romet Pony
https://www.romet.pl/Moto,PONY,20,634,14914,2015.html

Romet E-Pony
https://www.romet.pl/Moto,EPONY,20,634,14916,2015.html

Pytanie do zas do gremium czy możecie któryś z tych motorowerkow polecić lub cos doradzić? Przymiarka w salonie wyglądała tak ze z pozycja za sterami najwygodniejsza wydawała się na Romet ZXT 50 pan w salonie natomiast bardzo polecał Junaka twierdząc, ze do Rometow bywa problem z częściami i serwisem. Niestety nie był mi w stanie nic powiedzieć odnośnie E-Pony bo ponoć nie sprzedał jeszcze ani jednej sztuki.

Bede tez wdzięczy za podpowiedz jakie akcesoria warto zakupić do motoroweru? W sklepach i w necie oferta jest przeogromna a w sumie nie wiem czy złapie bakcyla. Inwestowalibyście w cos poza kaskiem rękawicami i kufrem( zakładając, ze model pozwala na montaż)?

Z gory dzięki za pomoc!
Freeb

PS: Z gory dzięki za info o używanych motorowerach ale z racji na to iż jestem w temacie laikiem wole kupic pojazd nowy na gwarancji.

Te motorowerki mają takie same silniki i różnią się praktycznie wyglądem więc bierz co Ci pasuje :slight_smile:

Ja jeżdżę praktycznie od 15 lat motorowerami i tu nawet nie chodzi o bakcyla. Przede wszystkim jazda jednośladem w ciepłe dni jest o wiele przyjemniejsza niż samochodem. Po drugie często da się ominąć korki i parkowanie w mieście to bajka w porównaniu z samochodem. Stawiasz motorek gdzieś z boku żeby nikomu nie przeszkadzał i nie martwisz się o szukanie miejsca parkingowego. :blush:
No i na koniec koszty utrzymania motoroweru są śmiesznie niskie co pozwala zaoszczędzić trochę kasy.
Ja w tym roku zdałem PJ, kupiłem mały samochód - ale wciąż jeżdżę do Warszawy motorowerem ze względu na powyższe. A samochodzik przydaje się na większe zakupy, wypad do rodziny czy wtedy gdy trzeba gdzieś podrzucić syna.
Tak więc myślę że docenisz zalety tego środka transportu.
Pytasz co kupić do motoroweru - przede wszystkim dobry kask, nie musi być drogi - taki za 200-300zł firmy NAXA, LS2, czy Ispido wystarczy w zupełności. Może być typu otwartego, ale warto żeby miał blendę - przydaje się w słoneczne dni. Dodatkowo kup kurtkę motocyklową, nie przewieje Cię i będzie się wygodniej i bezpieczniej jeździć. Kup też jakieś ciuchy rowerowe przeciwdeszczowe - dobre i niedrogie są w Decathlonie. No i na koniec jakiś kuferek żebyś mógł schować kask, rękawiczki czy niewielkie zakupy - dobre są firm Shad lub Givi - te tanie za 100zł potrafią się rozlecieć po pół roku.
Taki zestaw pozwoli Ci komfortowo i bezpiecznie korzystać z motorka i czerpać z tego sporo przyjemności.

Rider- no właśnie specyfikacja jest podobna- dlatego szukałem jakiejś opinii- może ktoś z obecnych na forum ma jakieś doświadczenie z którymś z wymienionych. :slight_smile:

@ Michalk001- piękne dzięki za info o akcesoriach. Jutro będę szukał po necie co uda mi się znaleźć. :slight_smile:

A czekając na dalsze opinie udało mi się ustawić na pierwszą godzinkę nauki jazdy. Stwierdziłem, że nie będę sam ryzykował tylko poćwiczę pod okiem instruktora. :slight_smile:

Edit- tak przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Czy poza Junakiem i Rometem są jeszcze jakieś “polskie” motorowerki na rynku?

Ja niestety nie miałem doświadczenia z chińskimi motorowerami ale powiem tylko , że jakość wykonania jest podobna i w ogóle to one tylko wyglądem się różnią. Z częściami silnikowymi nie powinno być problemu , bo jest ich masa ale co do np. owiewek czy lamp do konkretnego modelu to możesz mieć problem . Tak ja to widzę :slight_smile:

I raczej chyba nie ma już nic z ,polskich" motorowerów :wink:

O ile dobrze się orientuje to zarówno Almot jak i Romet to dalej firmy z polskim kapitałem? A to, że produkcja jest gdzie jest to cytując klasyka… Well Well :wink:

Pytanie czy jest jeszcze iny brand- który uchodzi za “polski”?

Są jeszcze motorowery Zipp - sam takim jeżdżę i nie narzekam.

Jest jeszcze Barton, Router, Toros i pewnie jeszcze ze 3 inne - co i tak nie ma znaczenia bo to taka sama produkcja a ten “polski pierwiastek” to raczej im szkodzi niż pomaga. Szkodzi dlatego że masa dealerów tych sieci w sezonie ma sezonowych pracowników (składaczy) bez zbytniego przygotowania i oni lepią takie cuda i taka techniką że głowa mała.

Czytając wasze komentarze widać, ze “polskie” marki nie cieszą się zbytnio waszym zaufaniem. Niestety trzyma mnie budżet oraz fakt iż chce kupic sprzęt na gwarancji. Znacie jakieś alternatywy ww. marek do 5000-6000 PLN?

Mam tez inne pytanie. Oglądałem motorowery w dwóch salonach- i w obu proponowana mi modele odblokowane. Twierdząc, ze 50tka to za mało i nie będę zadowolony. Przyznam, ze kwestia zdjęcia blokad chwilowo mnie nie interesuje. A przynajmniej nie do momentu aż wpadnie mi 3 rok na prawku B. Ale jak to wygląda w kwestii przeglądowy w okręgowych stacjach kontroli pojazdów?

Czy w chwili jak wpadnie mi prawko B na 3 lata lepiej zmienić dowód rejestracyjny na większą pojemność po ewentualnym odblokowaniu?

nie zmienisz żadnego dowodu po odblokowaniu - to nie tak jest.
No i 50cm w 4T to jest mało.

Szczęśliwie (chyba) masz tych LuxMot w Kobyłce bliziutko - a o nich nie pamiętam żeby ktos psy wieszał wiec może jak kupisz od nich, przygotowanego przez nich to i problemów bedzie mniej.

No Własnie tam jeden miły Pan polecał mi tego Junaka bez blokady. Twierdząc, ze są problemy z dostępnością części do rometa. Punkt wydawał się całkiem spoko no i oferują możliwość zimowania pojazdu jeśli ktoś nie ma garażu.

A z Waszego doświadczenia- kiedy najbardziej opłaca się kupic motorower. Obecny sezon pewno nie potrwa już zbyt długo a fajnie byłoby zawsze urwać pare groszy podczas kupna. Zima są jakieś rabaty?

tak w praktyce to bez znaczenia

A jeździł ktoś z was na tym nowym pony? Bo recenzji w necie nie ma zbyt wiele?

Był test na Skuterowo. Wpisz na YT test Romet Pony i powinny wyskoczyć.

Ten filmik widziałem, ale trudno opierać się na jednej recenzji. Przyznam, ze ogólnie co do motorowerów trudno o jakieś szersze recenzje których w wypadku np 125 nie brakuje. ;(

A co możecie polecić w sprawie kurtki tak do 250zl? Sa jakies firmy Godne polecenia?

Za 250 to trudno dostać zwykła kurtkę dobra a co dopiero z ochraniaczami :slight_smile: budżet tak że 2 razy zbyt mały.

Panowie jesteście w stanie polecić jakiś sklep w warszawie gdzie można obejrzeć Junaka Rometa i inne budżetowe motorowerki?

chyba Modlińska 268 w skuter-serwis (tfu!), Postępu 2 (kiedyś mieli na Młodzieńczej też) czyli skuterypauto.pl czy jakoś tak.
ALe nie polecam. Zobaczyc tak ale serwis czy kupno to już niekoniecznie

@ Wombat- dzięki podjadę w tygodniu coś tam sobie pooglądać.

Podzielę się z Wami też pierwszymi wrażeniami z dzisiejszych lekcji nauki jazdy na Romet Zk 50. Jeździło się super choć na początku miałem trochę trudności natury technicznej :). Nie sądziłem też, że po dwóch godzinach jazdy na 50tce będę tak fizycznie wyczerpany. Nie mogę się też doczekać kolejnych godzin- choć z grafikiem chwilowo u mnie trudno.

Ale co już wiem po tych dwóch godzinach to to iż 50tka będzie dla mnie na start jak znalazł. Posiedziałem chwile na 125tce i nie czułem się na niej pewnie.

Teraz tylko podjąć decyzje który motorowerek kupić no i dodatkowe lekcje.
Na placu boju zostały dwa modele:

Romet Pony
https://www.romet.pl/Moto,PONY,20,634,14914,2015.html

Oraz

Junak 901:
http://www.junak.com.pl/kolekcja/motorowery/17/Junak-901.html

I tu kolejne pytanie do Was drodzy użytkownicy. Pony nie ma możliwości założenia kufra i jest jednoosobowa. Junak jest za to 2 osobowy i można dołożyć kilka drobiazgów daje za to podobno mniejsza frajdę z jazdy. Który z tych 2 byście wybrali zakładając, ze ktoś by Was zmuszał do zakupu 50tki. :stuck_out_tongue:

Po dzisiejszych jazdach nie wyobrażam sobie jechać motorowerem na miasto bez wcześniejszej nauki( ok przyznaje nie jestem jakiś wielki orzeł motoryzacji nie mam z tym problemu :] ) Ale bakcyl chyba złapany … :smiley: