Jak jest w końcu z tym prawem jazdy AM?

Witam Wszystkich. Mam do Was pytanko, mam nadzieje że tutaj wreszcie dowiem się jak w końcu z tym prawkiem kategorii AM jest.

Więc tak, podobno na karcie moto można jeździć do lat 18. Nie trzeba więc przed 18-stką koniecznie wymieniać karty na prawo jazdy AM. Jednakże dzisiaj znajomy dzwonił do wydziału komunikacji i powiedział że jednak przed 18-stką jest konieczna wymiana. A mandat może wynosić nawet 500zł, więc jak jest w końcu z tym? Dzięki za odpowiedź.

Na karcie możesz jeździć do utracenia jej ważności ( ukończenie przez ciebie 18 lat). I wtedy uprawnienia przepadają. Musisz wymienić kartę przed osiemnastką by jeździć na motorowerach dożywotnio. Czyli: Jeździsz na karcie do osiemnastki a przed osiemnastką wymień na AM by mieć dożywotnie uprawnienia.

Okej, wielkie dzięki. No bo wiesz, to mnie zmyliło z toru że kumpelo ddzwonił do komunikacji i powiedzieli że jednak trzeba przed 18-stką jeszcze wymienic na prawko. Czekam na dalsze odpowiedzi.

matol Ci ładnie wszystko napisał, tylko nie wiem czy ma rzcje ze stwierdzeniem "dozywotnie". Nowe prawka, z tego co sie orientuje, sa czasowe.

Skoro tak, to ja nie wiem co to za pierdoły w komunikacji koledze naopowiadali..

Odświeżam.

Wszystko jest wyjaśnione...

Aha czyli jak ma się kartę motorowerową to nie trzeba jej wymieniać na prawo jazdy AM. A jak się posiada dowód osobisty, a nie ma się karty motorowerowej to wolno wtedy jeździć skuterem ? ;d

Jeśli masz kartę to nie musisz wymieniać. Co do jazdy na dowód: Musiałeś skończyć 18 lat przed 19 stycznia 2013 (czyli urodzić się 18 stycznia 1995 lub wcześniej). Jeżeli urodziłeś się później to jazda na dowód odpada.

Aha ;) Rozumiem i dzięki :D