Inca Sprint- tajemniczy wężyk

Witam mam takie pytanie. Jakiś czas temu zauważyłem że spod mojej Inci Sprint zwisa tajemniczy wężyk. Nic z niego nie kapało, dojechałem do domu. Na miejscu odkręciłem siedzenie i wyszło że biegnie on od pokrywy rozrządu do rury od powietrza. Sęk w tym że jego mocowanie przy rurze od powietrza jest nie wiedzieć czemu ułamane i mimo że te wężyk się tam podłączy z powrotem to po jakimś czasie to się powtórzy. Skuter bez tego wężyka chodzi normalnie. Kolega mechanik zasugerował żeby ten wężyk wgl wywalić a ,,wejście'' przy rozrządzie zaślepić. Jakie jest wasze zdanie? I jaką wgl funkcję pełni ten wężyk?

chyba to odma czyli odpowietrzenie komory korbowej i cyla

Madi ma racje to odma komory wału korbowego i cyla

a co będzie jak się zdejmie wężyk i zaślepi też mam coś takiego chyba w nexxonie

Zdjąć wężyk można ale skoro to jest odpowietrzenie to nie radzę tego zaślepiać. Żeby nie było widać tak tego wężyka to można go ewentualnie skrócić.

wężyk odprowadza powietrze z glutami olejowymi spod pokrywy wałka rozrządu i prowadzi zwykle na filtr powietrza żeby tam się syfy osadzały.
Ja bym tego nie wywalał. dokładnie nie wiem coż może się stać ale widocznie po coś to jest skoro jest. domyślam się tylko że syfy olejowe będą zalegały w okolicach zaworów. a jak skrócisz i zostawisz otwarte to podejrzewam że woda może się dostawać. ja bym naprawił a nie wywalał

wyjmij ale dziury nie zaslepiaj jest zrobione fabrycznie to zostaw co skuter ma mniejsze osiągi przez to czy co :D

Odmy w żadnym przypadku nie zaślepiaj. Ciśnienie które tworzy się pod tłokiem będzie powodowało wycieki oleju wszędzie gdzie to tylko możliwe. Ja u siebie zamocowałem butelkę po aktimelu do ramy i do niej wyprowadziłem ów wężyk. Pary oleju które się tamtędy wydostają idą do buteleczki i nie brudzą skutera (lub filtra powietrza w rozwiązaniu fabrycznym).