Co się stanie ?

Pytanie od kumpla co się stanie gdy rozrusznik elek. będzie wsiśnięty i jak nadusisz hamulec to będzie odpalał skuter podczas jazdy czy coś się stanie z silnikiem ?

w skuterze z cvt nic sie nie stanie. po prostu odpali silnik

ale jak ciągle będzie chodzić te odpalanie jak np. przytrzyma i tak z 5 min będzie odpalać na zapalonym silniku ?

to zależy od konstrukcji.
Jeżeli system rozruchu elektrycznego ma sprzęgło jednokierunkowe to w chwili kiedy silnik ma obroty wyższe niż układ rozruchu (rozruszniki przełożenia) to układ się "rozpina" i silnik sie kręci i rozrusznik też i nic sie chwile nie dzieje.
jeżeli takiego układu/zabezpieczenia nie ma to rozrusznik szlag trafi z racji obrotów jakich dostanie.
Inna sprawa to czas pracy rozrusznika. Ich budowa przewiduje kilka-kilkanaście sekund pracy i to najlepiej z obciążeniem (silnik szeregowy rozpędzający się cały czas). Kilka minut kręcenia ciurkiem może go zabić.

aha bo kumplowi mówiłem że świeca może wyj...z głowicy :D

jak zwykłe opowiadałeś bajki

nie bo w byłym golfie w rodzinie świeca wystrzeliła :D

Wombacie, to jest już tutaj tylko twój pacjent.
-
Jak dotrzesz już do samego pnia mózgu tego delikwenta (gagatka nawet), daj znać tutaj pozostałym.
Osobiście napiszę do prezydenta list intencyjny.

martin1996a napisał:

Pytanie od kumpla co się stanie gdy rozrusznik elek. będzie wsiśnięty i jak nadusisz hamulec to będzie odpalał skuter podczas jazdy czy coś się stanie z silnikiem ?

Rozrusznik szlag trafi (najpewniej samo sprzęgło rozrusznika) i owy kumpel będzie musiał iść do rodziców po kasę na nową część. Bo przecież nikt zarabiający na siebie nie robi świadomie akcji typu wrzucenie pierwszego biegu przy 150km/h dla zabawy lub ciekawości. Analogicznie, jeśli koło jest dojazdowe, tzn że nie jedzie się nim w trasę. Tym samym, rozrusznik służy do rozruchu a nie do jazdy na nim.

Rozrusznika nie trafi szlag bo sam tak robiłem jak stroiłem gaźnik i mi gasł w czasie jazdy - lekko hamulec aby czujnik załapał i rozrusznik normalnie kręcił i zapalał tracąc może z 10km/h z prędkości przez cały proces. Jeżeli zgaśnie i stanie wał prawie od razu rozpina się napęd (rozchodzą się talerze wariatora) . Co innego go przetrzymać w takim stanie i kręcić na siłę.
W czasie jazdy można też odpalać samochód - tyle że na wciśniętym sprzęgle, w automacie już gorzej.

Martin, a co ma świeca wspólnego z rozrusznikiem?