brak ubezpieczenia skuter 50cc

Dodaj nowy temat na forum

! Forum Grupy Dyskusyjne brak ubezpieczenia skuter 50cc

Ten temat zawiera 16 odpowiedzi, ma 4 głosy i był aktualizowany ostatnio przez Zdjęcie profilowe anonim Anonimowy 5 miesiące temu.

Oglądasz 15 postów - 1 przez 15 (z 17 łącznie)
  • Autor
    Wpisy
    Zdjęcie profilowe kiks2
    kiks2
    Użytkownik

witam we wrzesniu 2k16 skończyło mi sie ubezpieczenie na skute no i nie przedłużałem zbliża się wiosna i chce go sprzedać ale jak to tak bez ubezpieczenia, i teraz pytanie co mi grozi za to? podobno kolega jak nie miał i chciał wykupić to po prostu miał na krócej to ubezpieczenie za te miesiące co nie płacił, jak to jest?

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

grozi ew. ci kara z UFG, aktualną wysokość musisz sobie wygooglować.
    edit. Motorower to ^pozostałe pojazdy^ brak ciągłości powyżej 14 dni wiec 100% opłaty – 670zł.
    https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page116.jspx?_afrLoop=13349674185185098&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=eqbjj58im_21

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Zdjęcie profilowe kiks2
    kiks2
    Użytkownik

ale jezeli z ubezpieczalni nic nie przyszlo upomnienie ani nic no to chyba nie bedzie jakiejs kary?

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

to nie problem ubezpieczalni tylko ufg

SYM GTS 125 / Junak 607 2T: Malossi Sport 70, ProReplica, wario SportPro, 19mm Carb, Malossi GasBox, MF Evolution Clutch, Wingcooler…itd… gnije…
    Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Jak chcesz sprzedać skuter to i tak wszystko wyjdzie w ^praniu^.
    O ile w ogóle znajdziesz kupca, który kupi od Ciebie skuter bez ważnego OC, bo Twoim obowiązkiem jest przekazanie pojazdu z kluczykami, dokumentami i ważną polisą OC, wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
    Powiedzmy, że ktoś jednak go kupi, pierwsze co musi zrobić (tego samego dnia) to zawrzeć nową umowę OC i wtedy UFG ma Cię ^podanego na tacy^ – szybciutko się do Ciebie zgłoszą po należną kasę.
    Tak jak Wombat napisał – 670 zł.
    *
    Jedno pytanie? WYPOWIEDZIAŁEŚ umowę ubezpieczycielowi???
    Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe automatycznie przedłużają polisę.
    Musisz się dowiedzieć u swojego ubezpieczyciela… co prawda trochę czasu upłynęło, ale może wystarczy uiścić składkę (pewnie z odsetkami).

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

no własnie teraz jakoś dziwnie jest bo z jednej strony automatycznie przedłużają jeżeli w terminie nie wymówisz a jednocześnie po 30 dniach jak nie zapłacisz to ci ją wymawiają.

Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

No popatrz Wombatku, jak sprytnie… 😉 tego nie wiedziałam.
    *
    No to @Kiks jak Cię UFG dopadnie to leżysz:/

Wtedy pozostaje Ci art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
    ^W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie^.
    Jeżeli zatem Twoja sytuacja życiowa rzeczywiście uniemożliwia zapłatę w tym momencie kary za brak OC, warto spróbować wystąpić do UFG z wnioskiem o umorzenie w całości lub w części należnej zapłaty.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

to im się zmienia co chwilę.
    w każdym razie w zeszłym roku we wrześniu jakoś mi OC na samochód dobiegało końca i liberty przysłało listem i emailem przypomnienie. wiec ponieważ przysłali dwa to stwierdziłem że nie zapomnę – i zapomniałem.
    No i po jakimś czasie przysłali pisemko że w związku z nie dokonaniem opłaty polisa wygasa czy też następuje rozwiązanie tej umowy.
    nigdzie nie pisałem nie dzwoniłem tylko zapłaciłem z linka w emailu i następnego dnia przyszła przedłużona polisa na cały rok.
    W listopadzie samochód sprzedałem razem z polisą na rok i nigdzie nie zgłaszałem a mimo to po jakimś czasie przyszedł zwrot z tej polisy. Może jakiś kolejny nabywca coś zmienił w ubezpieczeniu i stąd wiedzieli.
    Wiec jakaś tam wymiana informacji miedzy instytucjami zachodzi.

Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Trafiłeś na dobrego kupca:)
    Mógł jeździć na Twoim ubezpieczeniu OC do końca okresu, na jaki zostało wykupione …
    ale ubezpieczyciel mógł zrekalkulować składkę na niego – może mu się to nie opłacało, więc wymówił Twoje OC i zawarł nową umowę u innego ubezpieczyciela – stąd zwrot.
    edit:
    @kiks
    —–
    Po opłaceniu wszystkich rat składki za OC polisa ta zostaje przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy (oczywiście pod warunkiem, że nie została wypowiedziana).
    *Brak którejkolwiek z rat powoduje, że ubezpieczenie to wygasa z upływem okresu na który zostało wykupione*
    —–

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

to kiedyś było tak że polise zbywało się razem z samochodem a o tym czy ją wykorzystać czy nie decydował tylko nabywca. a teraz i sprzedający może zgłosić zbycie pojazdu i dostać zwrot

Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu jest Twoim obowiązkiem (w ciągu 14 dni) i to wcale NIE OZNACZA, że dostaniesz zwrot składki od ubezpieczyciela.
    *
    Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, sprzedajesz samochód razem z aktualną polisą OC, czyli na nabywcę przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia. To oznacza, że kupujący może jeździć z Twoim ubezpieczeniem aż do końca okresu, na jaki zostało wykupione. Jeśli zapłaciłeś całą składkę od razu z góry, a po kilku tygodniach sprzedałeś auto, robisz nabywcy prezent – dostaje on opłaconą polisę, z której jeszcze długo może korzystać. Jednak nie musi tak być – ale do tego potrzebna jest DOBRA WOLA kupującego.

Kupujący może korzystać z Twojego OC do końca okresu ubezpieczenia, ale może także wypowiedzieć umowę i wykupić polisę na siebie.
    — Jeśli nabywca wypowie Twoje OC, możesz odzyskać składkę.—

Jak to wygląda w praktyce?

Najlepiej przed spisaniem umowy sprzedaży ustalić z kupującym, czy chce on jeździć z Twoim OC (musi liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zrekalkuluje składkę na niego), czy woli wypowiedzieć umowę, tak abyś Ty mógł odzyskać składkę;
    – W ciągu 14 dni od przeniesienia własności pojazdu informujesz ubezpieczyciela, że go sprzedałeś (masz taki obowiązek).
    – Nabywca wypowiada Twoje OC;
    – W ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy przez nabywcę otrzymujesz zwrot składki od ubezpieczyciela.
    WAŻNE:
    Jako sprzedający NIE MOŻESZ w żaden sposób zastrzec, aby polisa nie przeszła na nowego właściciela.
    To, czy dostaniesz zwrot składki, zależy wyłącznie od WOLI kupującego.
    Jeżeli zdecyduje się on korzystać z polisy do końca jej trwania, umowa nie zostanie rozwiązana. Ochrona ubezpieczeniowa będzie trwać, a dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest bez znaczenia, kto opłacił składkę i nie musi to być nowy właściciel.

Zdjęcie profilowe Wombat
    Wombat
    Moderator

no własnie chyba to jest stara informacja. nie upieram się ale chyba wrócili do starego – czyli możesz ty zgłosić że sprzedałeś i ty dostajesz kase

Zdjęcie profilowe anonim
    Anonimowy

Tak czy inaczej o sprzedaży pojazdu powinno się zawiadomić swój wydział komunikacji i swojego ubezpieczyciela.
    Kiks2, co ci do głowy strzeliło, żeby nie zapłacić OC… Ech, ta młodzież, zawsze się musicie uczyć rozumu na własnej dupie…? :-(((

Zdjęcie profilowe
    Anonimowy

Z tego co wiem nadal obowiązuje to co napisałam.
    Dzisiaj będę płacić kolejną ratę składki, to dowiem się u ^źródła^.

Zdjęcie profilowe anonim
    Anonimowy

Młody i tak nie słucha. Ale może przez dupę dotrze do głowy. Jakaś kara (jak za brak OC – i tak łagodna wersja, bo mogło być zdarzenie drogowe z jego winy, a wtedy bez ubezpieczenia, a na dodatek bez uprawnień, to już się robi poważniejsza sprawa) może ruszy trybiki w głowie. No chyba, że się farciarzowi uda prześlizgać… To samo z uprawnieniami, tyle czasu namawiałem i co? Ale może teraz, jak ubezpieczenia dla młodych kierowców tak drożeją, dotrze do młodych, że warto zacząć od AM i mieć na siebie coś zarejestrowanego/ubezpieczonego, bo już leci okres składkowy. Wtedy ten 1.000,- wydany na uprawnienia zaczyna się zwracać za jakiś czas w obniżkach na polisie OC, szczególnie jak się z wiekiem przesiądzie na coś większego/droższego/nowszego, typu samochód.
    Myśl do przodu Kiks2, kombinuj…
    Mój przykład: skuter 300ccm, AC+OC+NW 1199,- na rok przy pełnych zniżkach (60%), czyli bez zniżek by było 3.000,-,
    A dla młodego kierowcy (zwyżka ubezpieczenia)…?
    Warto robić uprawnienia jak najwcześniej (jak tylko osiąga się zdolność do wykonania czynności cywilno-prawnych, czyli można na siebie zarejestrować pojazd):
    Kodeks cywilny Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście…
    Czyli jak tylko się zrobi AM, można walczyć o zniżki ubezpieczeniowe. Do 18 roku życia możesz ich nastukać 40-50% co może pomóc zniwelować wzrost składki ubezpieczeniowej przy zakupie pierwszego, wymarzonego samochodu (po zdobyciu kat. B).
    Zakładam oczywiście, że między 13 a 18 rokiem życia nie będziesz się rozwalał na co drugiej latarni :-)))

Oglądasz 15 postów - 1 przez 15 (z 17 łącznie)

Ups... Musisz się zalogować, lub zarejestrować żeby odpowiedzieć w tym temacie.
Przejdź do Rejestracja lub Logowanie