Badania a kategorie prawa jazdy

Witam, widze że troche się pozmieniało na tym portalu^^

Zastanawia mnie pewna rzecz, na każdą kategorie prawka trzeba robić badania osobno? Czy jeśli np. chciałbym robić 2 prawie równocześnie to można na tym samym badaniu płacąc raz? Bo niby w papierach wpisują na jaką kategorie chcemy, ale na papierku do urzędu jest cała grupa kategorii?

Orientuje się ktoś w tym?
Z góry dzięki za podpowiedź ;)

Nie orientuję się niestety, ale skoro potem przy konieczności badań okresowych, jedno badanie przedłuża wszystkie posiadane kat., to powinno wystarczyć jedno z zaznaczonymi kilkoma kat. na wstępie. Nie wiem, czy jest jakiś okres ważności tych badań (krótki, typu miesiąc), ale raczej nie, skoro adepci czasem bujają się i pół roku z poprawkami do egzaminu.

W zeszłym roku równolegle robiłem kat. A i B+E, na które otrzymałem jedno zaświadczenie lekarskie i nie trzeba było płacić podwójnie. Niemniej, z tego, co słyszałem, lekarze różnie interpretują to sobie i w jednym przypadku zapłacisz raz, w innym podwójnie, a jeszcze w innym potrójnie. Trzeba uważać, zwłaszcza że przychodnie i gabinety są często niedoinformowane, jak to właściwie powinno być, dlatego dobrze wybadać to wcześniej. Tutaj jest wzór zaświadczenia lekarskiego:

http://www.dariuszkrasnicki.com/images/OrzeczenieLekarskieKierowcow.jpg

Na pewno masz dwie grupy kategorii, dla których obowiązują oddzielne typy badań:

1/ AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T;
2/ C1, C, C1+E, C+E, D1, D, D1+E, D+E i tramwaj.

Zaświadczenie może być wypisane jedno, ale stawki liczyć mogą być zwielokrotnione zwłaszcza w sytuacji, kiedy ubiegasz się o kategorie mieszczące się w obu ww. grupach. W moim przypadku zmieściłem się w grupie 1, więc problemu nie było.
Inna rzecz, że jeśli decydujesz się również na kategorie z grupy drugiej, to zaświadczenie dostaniesz na 5 lat, a w grupie 1 na 15 lat. Jeżeli miałyby być to kategorie z obu grup (np. A, C, C+E), to możesz (ale nie musisz) dostać 5 lat ważnych badań na wszystkie kategorie i będziesz musiał wtedy co 5 lat powtarzać te badania i wymieniać prawo jazdy.

Najlepiej skontaktować się z OSK w tej sprawie i wypytać o szczegóły badań lekarskich na konkretne kategorie.

A np u lekarza teoretycznie badasz się na samo B, on zaznacza na tym papierku 1 grupe, więc to obejmuje te wszystkie kategorie z tej grupy, dobrze rozumiem? Czy jednak starostwo może to gdzieś sprawdzić że lekarz badał na "samo B" i trzeba 2 raz?

Zerknąłem jeszcze na swoje orzeczenie lekarskie i do przypisów. Omyłkowo wcześniej podałem link do starej wersji zaświadczenia sprzed 2014 r. To jest aktualnie obowiązujące:

http://lextrans24.pl/wp-content/uploads/2014/09/ryc.1-s.1.jpg

Po zmianie przepisów są już 4 grupy, dla których obowiązuje oddzielna procedura badań. Starostwo zwraca uwagę na grupę kategorii, bo taki jest zapis zaświadczeniu. Poza tym lekarz może dodać zapis o ograniczeniach (np. automatyczne sprzęgło, prowadzenie pojazdu tylko w okularach lub szkłach kontaktowych etc.), który zostanie odzwierciedlony właściwym kodem w prawie jazdy.
W moim przypadku lekarz zaznaczył zarówno grupę motocyklową (1a, tj. A1, A2 i A) oraz motorowerowo-samochodowo-traktorową (1b, tj. AM, B1, B, B+E i T), ale płaciłem za jedno badanie. Znam jednak sytuacje, że liczyli w takim przypadku podwójnie (a jeśli wszystkie 4 grupy, to może i poczwórnie niektórzy policzą).
W praktyce wiele zależy od lekarza. Poza tym dla każdej z grup wymagane może być wykonanie badań dodatkowych, bez których lekarz nie wyda orzeczenia.
Tak jak wspomniałem, najlepiej skontaktuj się z OSK, które współpracują z lekarzami uprawnionymi do badania kierowców i znają dobrze całą procedurę oraz cennik.

Czyli stary typ świstka jeśli wypiszą to obowiązuje? Bo brat był ostatnio na badaniach i dostał tą co dałeś wyżej, pewnie będzie musiał jeszcze raz iść... This is Polska...^^

Wszedłem sobie na stronę ISAP i jak się okazuje pod koniec 2015 r. miała miejsce nowelizacja rozporządzenia. Zmieniono wzór zaświadczenia i jest ono podobne do tego sprzed 2014 r. Być może brat otrzymał już wg tej nowelizacji:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150002247

Skoro tak, to wydaje się, że nie ma przeszkód, żeby wnioskować o inne kategorie z tej samej grupy.

A jeszcze z innej beczki, zmieniło się coś jeszcze od tamtego roku w przepisach/kursach? W sensie nadal można iść na egzamin teoretyczny bez wykładów? Bo przeglądałem ostatnio zmiany i chyba tylko zielony listek doszedł a reszta za rok, ale czy poza "nowościami" jest jak wcześniej?

W kwestii egzaminu teoretycznego z tego, co wiem, nie było zmian. Co do reszty - nie jestem pewien.

Te przepisy z listkiem nie weszły więc jest dalej po staremu