AM i B

W lipcu będę miał 18 lat i będę zdawał na prawo jazdy kat. B. Czy jeśli zdam to otrzymam również prawo jazdy kat. AM czy wcześniej muszę wymienić kartę motorowerową na AM (tego chciałby uniknąć bo to dodatkowe koszta)?

Z tego co czytałem, to wyrabiając B automatycznie otrzymujesz AM ;)

Jak zdasz B to będziesz miał też AM, ale uzyskasz pełnoletność to karta traci ważność i jak odpukać nie zdasz B to niestety skuterkiem też legalnie nie pojeździsz.

Skoro osiągnie pelnoletność to z automatu może jeździć "na dowód" skuterkiem , kat. B nie ma tutaj nic do tego.

elloco napisał:

Skoro osiągnie pelnoletność to z automatu może jeździć "na dowód" skuterkiem , kat. B nie ma tutaj nic do tego.

Skoro kończy 18 po wejściu ustawy o AM to nie obejmuje go jazda na dowód.

jeśli ukończysz 18 lat i będziesz miał prawo jazdy B lub inne, nie otrzymasz AM ale prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie motorowerami.

Czyli teraz nie ważne ile masz lat musisz mieć prawko żeby jeździć skuterem?

Jest kilka wariantów odpowiedzi na Twoje pytanie.

1) Jeśli 18tke miałeś przed 19 stycznia 2013 r. możesz jeździć na dowód do końca życia.

2) Jeśli nie byłeś pełnoletni przed tą datą i masz kartę motorowerową możesz na nią jeździć do uzyskania pełnoletności. Jeśli chcesz te uprawnienia zachować również później, masz możliwość wymiany karty na prawo jazdy AM. Warunkiem jest skończone 14 lat, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów oraz opłata około 100 zł.

3) Jeśli nie byłeś pełnoletni przed tą datą i nie masz karty motorowerowej to musisz zdać egzamin na prawo jazdy AM.

Mnie to akurat nie dotyczy bo ja prawo jazdy mam od kilku lat , ale warto wiedzieć. Dzięki za konkretną odpowiedź.