Jak zarejestrować motocykl, ile to kosztuje i jakie dokumenty należy mieć? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Rejestracja motocykla krok po kroku

W skrócie
  • Rejestracja motocykla krok po kroku
  • Dokumenty, opłaty i wnioski - wszystko co musisz wiedzieć o zarejestrowaniu motocykla używanego z Polski z zagranicy
  • Musisz o tym pamiętać kupując skuter, motorower lub motocykl

Emocje związane z zakupem naszego nowego motocykla są zawsze wyjątkowe, jednakże należy pamiętać, że sam moment kupna to dopiero początek sporej liczby obowiązków, które musimy każdorazowo wykonać w określonym terminie. Warto jest zaznajomić się z obowiązującymi przepisami, płatnościami oraz wymaganiami, aby uniknąć nałożenia przez urząd kar finansowych.

Nie wiem jak wy, ale ja zdecydowanie uwielbiam cały proces zakupu kolejnego motocykla. Sam okres poszukiwań, oględziny, a później transport nowej maszyny do garażu to momenty ekscytujące, jednakże zawsze mam na uwadze, że przede mną jeszcze jeden najważniejszy moment – wizyta w wydziale komunikacji. Aby całość przebiegła bez żadnych problemów należy już w momencie oglądania motocykla skupić się przede wszystkim na dokumentacji, numerze VIN, a także samej ciągłości umów, gdyż pozwoli nam to zaoszczędzić wiele nerwów w przyszłość.

Kupując, a także sprzedający motocykl należy wiedzieć, że konieczne jest wykonanie kilku czynności, a także skompletowanie wymaganej dokumentacji oraz uiszczenie opłat. W poniższym poradniku przeprowadzę was krok po kroku po całym procesie rejestracji.

Najważniejsze informacje:

  1. Kupujemy motocykl – jakie kroki należy wykonać, aby poprawnie go zarejestrować i uniknąć dodatkowych kar?
  2. Wymagane dokumenty, wnioski, opłaty i czas na przerejestrowanie.
  3. Kto może przerejestrować motocykl lub skuter i gdzie należy udać się z kompletem dokumentów?

Przeczytaj również:

Kupiłeś używany motocykl? Ważne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku

Ile mamy czasu na zarejestrowanie motocykla lub skutera?

To pytanie najczęściej pojawia się na różnego rodzaju forach internetowych, a wszystko za sprawą konieczności wniesienia dodatkowej opłaty, która wiąże się z niezłożeniem dokumentów w wyznaczonym terminie. Przepisy obowiązujące w dniu pisania dla was tego artykuły jasno stanowią, że nabywca ma do 30 dni od momentu zakupu lub otrzymania darowizny na przerejestrowanie pojazdu, a wszystkich czynności z tym związanych może dokonać:

  • właściciel pojazdu,
  • wszyscy współwłaściciele (jednocześnie) lub przy pomocy przedstawiciela posiadającego upoważnienie do rejestracji pojazdu,
  • właściciel firmy lub pełnomocnik – jeśli jednoślad jest własnością firmy.

Jakie dokument są niezbędne, aby zarejestrować motocykl, skuter lub motorower?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że cały proces rejestracji naszego pojazdu odbywa się w wydziale komunikacji, który w zależności od miasta może się znajdować w Starostwie Powiatowym czy Urzędzie Gminy. Warto jest zatem dokładnie sprawdzić, gdzie w naszym przypadku należy się udać z wymaganą dokumentacją. Przed wizytą warto jest przygotować wszystkie wnioski, które możecie znaleźć w Internecie, ale dostępne są one także najczęściej również w poczekalni. W wydziale komunikacji należy złożyć:

  • wniosek o rejestrację motocykla / motoroweru (pojazdu) – druk AO-05-01,
  • dokument potwierdzający, że wnioskujący jest właścicielem danego pojazdu – faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży motocykla lub umowa darowizny,
  • pokwitowania opłat urzędowych:
    • opłaty rejestracyjnej,
    • opłaty za nowe tablice rejestracyjne – jeśli będą wymieniane lub w przypadku zamówienia tablic indywidualnych,
  • dowód ubezpieczenia motocykla, motoroweru lub skutera – polisa OC.

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

W tym miejscu musimy jednak jeszcze się na chwilę zatrzymać, gdyż ustawodawca wymaga różnych dokumentów w zależności od tego, czy zakupiliśmy motocykl nowy (pamiętajcie, że cały proces rejestracji można przeprowadzić w salonie), czy może używany:

  • używany – dodatkowo:
    • dotychczasowy dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o badaniu technicznym, który został przeprowadzony w SKP,
    • zdemontowane dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • nowy – dodatkowo:
    • potwierdzenie homologacji: świadectwo zgodności WE / świadectwo zgodności (dla homologacji krajowej) wraz z oświadczeniem zawierającym dane pojazdu niezbędne do jego rejestracji,
    • recykling: oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewniania sieci zbierania pojazdów albo faktura z takim oświadczeniem (otrzymana od sprzedającego).

Rejestracja jednośladu sprowadzonego z zagranicy

Oba powyższe przypadki dotyczyły pojazdów krajowych, które zarejestrowane były już w Polsce. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na kupno motocykla poza granicami naszego kraju konieczne będzie także dołączenie dodatkowo:

  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, uzyskane na uprawnionej stacji kontroli pojazdów, które jest obowiązkowe dla motocykli i motorowerów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej. Natomiast dla motocykli używanych pochodzących z krajów członkowskich wymagane jest zaświadczenie z polskiej stacji kontroli pojazdów lub z jej odpowiednika w kraju, z którego pojazd jest sprowadzony (może to być wpis w dowodzie rejestracyjnym lub inny dokument potwierdzający badanie techniczne i jego termin ważności),
  • dokument potwierdzający brak konieczności opłacenia akcyzy.

Ile kosztuje rejestracja motocykla z Polski?

Czas na najważniejszy aspekt, który także pojawia się niezwykle często. W przypadku rejestracji motocykla i kosztów z tym związanych również bardzo często pojawia się wiele zmian i najnowsza z nich, która weszła w życie 31 stycznia 2022 roku umożliwia zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych bez względu na miejsce poprzedniej rejestracji (jeśli tylko są czytelne, w dobrym stanie oraz posiadają aktualny wzór).

Za rejestrację naszego motocykla ze standardową tablicą zapłacimy 107,50 złotych, jednakże kwota ta zmniejszy się do ponad 70 złotych, jeśli jest on zarejestrowany na terenie Polski i nie będziemy chcieli wyrabiać nowej tablicy. W jej skład wchodzi nowy dowód rejestracyjny, który kosztuje 54,50 złotych, nowa tablica to koszt 40,50 złotych, ale bardzo często urząd nalicza także opłatę fiskalną w wysokości 2% od całej kwoty, czyli nieco ponad 2 złote. Pamiętajcie również, że przy rejestracji motocykla konieczne jest wniesienie opłaty w ramach podatku od czynności prawnych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy motocykl lub skuter był tańszy niż 1000 złotych. Podatek PCC wynosi 2% wartości pojazdu i należy opłacić go w ciągu 14 dni od zakupu.

Ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy?

W przypadku rejestracji motocykla pochodzącego z poza granic naszego kraju koszty nieco wzrastają:

  • karta pojazdu – 75 złotych,
  • tablica rejestracyjna – 40,50 złotych,
  • wydanie dowodu rejestracyjnego z nalepką legalizacyjną – 68,50 złotych,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 złotych,
  • tłumaczenie dokumentów (można uniknąć tego kosztu stosując umowę KS przygotowaną w dwóch językach) – około 100 złotych,
  • badanie techniczne – 60 złotych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button