125 cm3 na B: Od kiedy wchodzi w życie nowa ustawa?

Skuterowo.com wczoraj zwróciło się do Biura Prasowego Prezydenta PR z tym właśnie pytaniem. W głównej mierze data wejścia nowych przepisów o 125 cm3 na kat. B prawa jazdy zależy od tego kiedy Bronisław Komorowski rozpatrzy przegłosowaną przez Sejm nowelizację.

Dla porządku faktów przytoczmy wypowiedź Biura Prasowego Bronisława Komorowskiego dla Skuterowo.com

W odpowiedzi na pytanie uprzejmie informujemy, że termin podjęcia decyzji przez Prezydenta RP w sprawie podpisania ustawy z 26 czerwca 2014 roku o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk 1957) upływa w dniu 17 lipca 2014 roku.

Data 17 lipca 2014 roku to termin konstytucyjnie ostateczny na podęcie decyzji. Nie wyklucza to możliwości wcześniejszego podpisania, bądź zawetowania ustawy o kierujących pojazdami AD 2014.

Jesteśmy niemal pewni, że nie dojdzie do odrzucenia tej nowelizacji, dlatego zaryzykujmy i określmy przybliżony termin wejścia w życie ustawy o 125 ccm na prawo jazdy kat. B.

Scenariusz 1 (optymistyczny): Prezydent podpisuje ustawę jutro, 02.07.2014 i zostaje bezwłocznie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu obowiązuje tak zwane vacatio legis (okres przejściowy), który w tym przypadku wynosi 30 dni kalendarzowych. Wynik? Od 02.08.2014 można jeździć na motocyklach 125 ccm posiadając prawo jazdy kat. B.

Scenariusz 2 (optymalny): Prezydent podpisuje ustawę 15.07.2014 i zostaje bezwłocznie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu obowiązuje tak zwane vacatio legis (okres przejściowy), który w tym przypadku wynosi 30 dni kalendarzowych. Wynik? Od 15.08.2014 można będzie jeździć na 125 ccm mając tylko prawo jazdy B.

Scenariusz 3 (jeszcze nie najgorszy): Prezydent podpisuje ustawę 17.07.2014 i zostaje bezwłocznie ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu obowiązuje tak zwane vacatio legis (okres przejściowy), który w tym przypadku wynosi 30 dni kalendarzowych. Wynik? Od 17.08.2014 ustawa wchodzi w życie i można jeździć na motocyklach 125 ccm posiadając prawo jazdy kat. B.

Scenariusz 4 (najgorszy, ale bardzo mało prawopodobny): Prezydent wetuje ustawę, bądź kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Czekamy na podpis Prezydenta. Następnie ustawa zostanie przekazana do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Później należy poczekać 30 dni na wejście w życie przepisów. Dopiero wtedy możesz wsiadać na motocykl 125.
Czekamy na podpis Prezydenta. Następnie ustawa zostanie przekazana do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Później należy poczekać 30 dni na wejście w życie przepisów. Dopiero wtedy możesz wsiadać na motocykl 125.

Ania Grzelak

Kobieta o nietypowej pasji. Mając trzynastkę na karku jeździła klasycznym Simsonem. W wieku 18 lat kupiła pierwsze 650 ccm. Jej garaż to cały przekrój segmentów od małego skutera, przez maxi Burgman po klasycznego nakeda.

Inne publikacje na ten temat:

4 opinii

  1. Znając Bronka, to zawetuje 😉
    Lepiej, żeby tego nie zrobił, bo się naprawdę już nastawiłem, że przyszły sezon=Kymco Yager 125 😉

  2. Scenariusz jest niedokończony bo nawet jeśli zawetuje to przecież oznacza tylko tyle że ustawa wraca do Sejmu na kolejne głosowanie. Sejm odrzuci weto i już nikt nie będzie Prezydenta błagał o podpis tylko będzie musiał podpisać. W tej opcji wejście w życie ustawy opóźni się tylko o jakieś 30 dni.

  3. Tu jeszcze warto dodać, że dzień podpisania ustawy przez prezydenta nie jest automatycznie dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw, od którego to momentu rozpoczyna się liczenie tzw. vacatio legis.

    Patrząc na najnowszą ustawę (o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego ogłoszoną w dzienniku ustaw dnia 7 lipca 2014 r., trzeba zwrócić uwagę, że została podpisana przez głowę państwa 18 czerwca.

    http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2014

    http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,47,czerwiec-2014-r-.html

    Łatwo policzyć, że ogłoszenie ustawy w Dz.U. nastąpiło w 19 dniu po złożeniu podpisu. Dopiero wtenczas zaczął biec okres vacatio legis.

    Zapewne nie inaczej będzie z ustawą o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. O ile Bronisław Komorowski ją podpisze – a są przesłanki, że może zrobić to nawet jutro, sądząc po kolejności głosowania ustaw z 26 czerwca i podpisywania ich po kolei w 2-ch ostatnich dniach tygodnia – to ogłoszenie jej może mieć miejsce dopiero pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

    http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,48,lipiec-2014-r-.html

    http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/agent.xsp?symbol=listaglos&IdDnia=1385

    Do tego dodać vacatio legis i… każdy niech policzy sobie sam moment wejścia w życie. 🙂

  4. Swoją drogą niezły z niego leń żeby podpisywać tylko jedną ustawę dziennie ? Może to zabrzmi głupio, ale Prezydent to wystarczająco mało ma pracy na codzień żeby jeszcze przedłużać proces legislacyjny.
    Jeśli chodzi o ogłoszenie w Dz.U. To podpisana ustawa jest przekazywana dalej, a ile czasu zajmie dostarczenie to już różnie bywa w tym kraju 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button